MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szpitale w Będzinie i Zawierciu, jedyne w Polsce, leczą zaćmę z wykorzystaniem nowoczesnych soczewek. Zabieg jest bezpłatny i nie boli

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Operacja usunięcia zaćmy i wszczepienia soczewki 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Operacja usunięcia zaćmy i wszczepienia soczewki Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. PZZOZ Będzin/Czeladź/Piotr Sobierajski
Szpitale w Będzinie i Zawierciu oferują, jako jedyne w Polsce publiczne placówki służby zdrowia, powrót do życia bez okularów i zaćmy dzięki jednemu zabiegowi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych soczewek o rozszerzonej głębi ostrości pacjent otrzymuje możliwość świetnego widzenia w dal i do odległości pośrednich, a spora grupa pacjentów całkowicie uniezależnia się od konieczności noszenia okularów. Nowoczesne soczewki są dostępne w pełni dla wszystkich pacjentów w ramach NFZ. Nie trzeba za nie dodatkowo płacić.

Nowoczesna soczewka rozwiązuje wiele problemów. Zabieg jest bezbolesny

Niezwykle zaawansowana optyka nowej soczewki zapewnia większy zakres widzenia w porównaniu ze standardowo wszczepianymi implantami wewnątrzgałkowymi. Podczas rutynowej operacji zaćmy do oka zostaje wszczepiona sztuczna soczewka pozwalająca na ostre widzenie do jednej odległości.

W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie okularów korekcyjnych, by widzieć z bliska lub z daleka. Soczewka o rozszerzonej głębi ostrości pozwala osiągnąć widzenie pośrednie np. podczas pracy przy komputerze, a także zachować ostrość widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Jest doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla kierowców i osób żyjących aktywnie.

Zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Usuwana jest naturalna, zmętniała soczewka, a w jej miejsce wprowadza się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Jest ona także w stu procentach wolna od niepożądanych efektów, które często towarzyszyły zwykłej soczewce jednoogniskowej, takich jak rozmazywanie się obrazu czy olśnienia, które sprawiają problem szczególnie podczas jazdy samochodem po zmroku.

- Zabieg niczym nie różni się od tego standardowego. Trwa około 10 minut. Pacjent nie jest usypiany do tego zabiegu, dzięki czemu tego samego dnia, po kilku godzinach, jest w stanie wrócić do domu. Gałka oczna po operacji zaćmy goi się kilka tygodni. Obserwujemy, że dzięki naszemu sprzętowi, naszemu doświadczeniu pacjenci często po dwóch tygodniach są zdolni do wykonywania wszystkich czynności, tak jak przed zabiegiem - mówi dr n. med. Adam Kabiesz, kierownik oddziału okulistyki Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie.

- Soczewki wszczepiane standardowo we wszystkich szpitalach, które mają podpisaną umowę z NFZ, nie dawały pacjentom takich możliwości. Oczywiście te nowoczesne soczewki są dostępne od kilku lat, ale były zarezerwowane tylko dla szpitali i klinik prywatnych. Pacjenci wielokrotnie musieli płacić po kilka tysięcy złotych za operację jednego oka. My dzięki naszym wysiłkom, dzięki współpracy z najlepszymi producentami soczewek, jesteśmy w stanie zapewnić to bezpłatnie każdemu pacjentowi – dodaje.

Pacjenci po zabiegach odzyskują nam nowo chęć do życia. Widzą zdecydowanie lepiej

- Zabieg usunięcia zaćmy miałam wczoraj. Moje odczucia są bardzo pozytywne, bo wcześniej widziałam wszystko jakby za mgłą, tylko kontury postaci. A dzisiaj z tablicy przeczytałam prawie wszystkie literki w rządkach, a dotychczas widziałam tylko dwa górne rzędy. Różnica jest ogromna. Personel zaopiekował się mną bardzo dobrze. Sam zabieg nie bolał, choć się trochę bałam - mówi Grażyna Mróz z Będzina.

Tydzień po zabiegu jest natomiast Elżbieta Napieraj z Czeladzi. - Zabieg przebiegał szybko i sprawnie. Po nim odczekałam dwie godziny i mogłam pójść do domu. Miałam zaćmę, jaskrę, co utrudniało bardzo codzienne funkcjonowanie. Teraz wszystko wygląda inaczej. Widzę wyraźnie, nie muszę patrzeć, czy coś mam pod nogami, czytam, rozwiązuje krzyżówki. Same pozytywy. Jestem bardzo zadowolona – przyznaje Elżbieta Napieraj.

Podobne odczucia towarzyszą Krzysztofowi Guzikowi, który zabieg przeszedł w zawierciańskim szpitalu. - Mogę powiedzieć, że wróciłem do czasów sprzed 15 lat, kiedy nie miałem jeszcze problemów z oczami. Teraz mogę kierować autem bez okularów. W takim codziennym życiu też ich nie potrzebuję, zaczynam także czytać z bliskiej odległości. Problemy ze wzrokiem sprawiały, że kiedy wędkowałem, nie widziałem spławika, a w lesie nie dostrzegałem też grzybów – podkreśla Krzysztof Guzik.

- Sami jesteśmy zaskoczeni spektakularnymi efektami, jakie udało nam się uzyskać dzięki zmianie rodzaju wszczepianej soczewki. Jeden z pacjentów powiedział mi, że pierwszy raz w życiu ogolił się bez okularów. Takie codzienne czynności, jak płacenie w sklepie, użycie terminala w bankomacie czy czytanie SMS-ów, osobom, które nie mają problemów z widzeniem, wydają się oczywiste, ale jeśli ma się zaćmę i wadę wzroku, to wcale takie proste nie jest – mówi dr n. med. Artur Pasternak, kierownik oddziału okulistycznego Szpitala Powiatowego w Zawierciu. - Mówi się, że zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn odwracalnej ślepoty. Teraz dzięki operacji możemy przywrócić pacjentowi pełny komfort widzenia – dodaje.

W obu szpitalach ten rodzaj soczewek jest dostępny jako soczewka pierwszego wyboru – oznacza to, że może ją otrzymać każdy pacjent zakwalifikowany do zabiegu zaćmy, który nie ma przeciwwskazań medycznych. Dostępna jest też w wersji torycznej, dla osób z astygmatyzmem.

Szpitale w Będzinie i Czeladzi czekają na pacjentów z regionu i całej Polski

Obecnie na zabieg usunięcia zaćmy z wykorzystaniem nowoczesnych soczewek w szpitalach z Zawierciu i Będzinie czeka się około miesiąca.

- To jest taka zdrowa kolejka. To czas, by pacjent przygotował się odpowiednio do zabiegu, zorganizował sobie czas po nim. Nie boimy się tego, że możemy się „zakorkować”. Mamy prężnie działający zespół, który poradzi sobie z większą ilością pacjentów. Nasz oddział, mimo tego, że jest niewielki może pochwalić się około trzema tysiącami zabiegów usunięcia zaćmy rocznie. Jest to wynik, który plasuje nas w ścisłej czołówce w kraju, porównując nas nawet z wielkimi szpitalami. Zapraszamy wszystkich ubezpieczonych pacjentów, przyjeżdżają do nas osoby z całej Polski. Wystarczy mieć skierowanie od lekarza okulisty na usunięcie zaćmy na oddział okulistyczny - mówi dr n. med. Adam Kabiesz.

Operacje wykonywane są w szpitalu w Będzinie od poniedziałku do piątku. Zespół lekarzy i pielęgniarek wykonuje pełną kwalifikację pacjenta, zabieg oraz zapewnia opiekę pooperacyjną.

- Soczewki tego typu są szeroko stosowane w krajach Europy Zachodniej i w USA, w Polsce były rzadkością ze względu na cenę. Są ok. 300 procent droższe od soczewek, które standardowo wszczepia się w szpitalach działających w ramach kontraktu z NFZ. Do tej pory, jeśli pacjent chciał dostać lepszą soczewkę, musiał zapłacić za zabieg w prywatnym ośrodku kilka tysięcy złotych lub wyjechać do Czech i za soczewkę dopłacić. My jako pierwsi dajemy pacjentom ten wyższy standard na miejscu w Polsce, w państwowej placówce i bez żadnych opłat z ich strony. Mamy tę możliwość, ponieważ oba szpitale stać na to, by inwestować w nowe technologie. Zarówno Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie jak i Szpital Powiatowy w Zawierciu są w bardzo dobrej kondycji finansowej, co wyróżnia je na tle innych szpitali powiatowych – mówi dr n. med. Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji PZZOZ w Będzinie i Czeladzi oraz doradca ds. rozwoju w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu.

Szacuje się, że u 80 procent osób powyżej 60 roku życia rozwija się zaćma. Nie jest jednak rzadkością pojawienie się choroby w dużo młodszym wieku. Dlatego uczucie pogarszającego się widzenia zawsze powinno nas skłonić do wizyty u lekarza okulisty. Ważne jest, aby jak najwcześniej zdiagnozować zaćmę i nie odkładać decyzji o operacji. Co roku na całym świecie wykonuje się 28 milionów takich zabiegów.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto