Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szerszenie same nie atakują

I. Jędruch
Szerszenie atakują tylko wtedy, gdy czują się zagrożone
Szerszenie atakują tylko wtedy, gdy czują się zagrożone fot. 123RF
Z tymi owadami walczyła ostatnio OSP Grodziec, po tym jak wykryto gniazdo szerszeni w parku na ulicy Konopnickiej. Warto jednak wiedzieć, że szerszenie atakują zwykle w obronie własnej - pisze I. Jędruch

Oko w oko z szerszeniami stanęli ostatnio mieszkańcy Grodźca. Bowiem w parku przy ul. Konopnickiej stoi spróchniała topola, na której jeszcze niedawno wisiało gniazdo szerszeni. Wisiało, ponieważ strażacy gniazdo usunęli 2 sierpnia, ale mieszkańcy wciąż obawiają się kilkunastu sztuk, którym udało się przeżyć konfrontację. By chronić spacerowiczów przed kontaktem z szerszeniami, funkcjonariusze straży oznaczyli więc strefę obok drzewa biało-czerwoną taśmą.

- Dorosłym nie przyjdzie do głowy, aby zadzierać z owadami, ale np. dzieci biegając po parku są narażone na bezpośredni kontakt. Sam pomysł oznakowania tego terenu to za mało. Jak można szerszeniom zagrodzić teren i myśleć, że to wystarczy? Co prawda gniazda już nie ma, a straż spryskała drzewo substancjami chemicznymi, ale to tylko rozzłościło owady - skarżył się będzinianin, Zbigniew Warmus. Owadów, którym udało się przetrwać jest niewiele, więc czy rzeczywiście jest się teraz czym martwić? Będzińscy strażacy problemu nie widzą.

- Dostaliśmy meldunek, że gniazdo szerszeni zostało usunięte. Oczywiście parę szerszeni mogło jeszcze przeżyć i krążyć wokół drzewa, ale my zrobiliśmy wszystko co mogliśmy. Interweniujemy tylko w razie realnego zagrożenia ludzi, a takowego w tej sytuacji nie widzimy - informuje Marek Woźniak, zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Będzinie. By upewnić się, że parę szerszeni, niebezpieczeństwa nie czyni, poprosiliśmy o wypowiedź eksperta w dziedzinie entomologii. - Parę owadów, które krążą wokół drzewa to nie problem. Bez królowej i "domu", którego zostały pozbawione i tak lada dzień wymrą. O ile usuwanie gniazd z terenu domu jeszcze rozumiem, tak w innych przypadkach uważam takie działanie za zupełną ignorancję i wyraz głupoty. Szerszenie same atakują rzadko, conajwyżej się bronią. Zamiast panikować, poobserwujmy te pożyteczne owady z należnym im szacunkiem - doradza Roland Dobosz, kierownik Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Warto wiedzieć

Szerszenie są aktywne zwłaszcza latem, stąd większa liczba ich gniazd w tym okresie. Nie każdy wie, że to bardzo pożyteczne owady - to drapieżniki, więc żywią się szkodnikami. Jeśli atakują, to najczęściej w obronie własnej, ale nawet jeśli dojdzie do ugryzienia nie trzeba się obawiać (chyba, że mamy alergię na ich jad), bo potrzeba nawet kilkuset użądleń, aby można było mówić o realnym zagrożeniu życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto