Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Pracy w Dąbrowie Górniczej i Będzinie: kwiaty, film, spotkanie w Fabryce Pełnej Życia

OPRAC.: PAS
Święto ludzi pracy w Dąbrowie Górniczej, Będzinie, na Śląsku i w Warszawie 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Święto ludzi pracy w Dąbrowie Górniczej, Będzinie, na Śląsku i w Warszawie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB M. Bazylak, Ł. Komoniewski
1 maja to data wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, ale także święto ludzi pracy. Co prawda czas wielotysięcznych pochodów odszedł już w zapomnienie, ale w Będzinie, Dąbrowie Górniczej pamiętają o tym, by upamiętnić ten dzień.

1 maja w Dąbrowie Górniczej to dzień szczególny, dlatego obchodzimy go przypominając o przedwojennej historii naszego miasta. Nie byłoby dzisiejszych praw pracowniczych, w tym 8-godzinnego dnia pracy, ubezpieczeń społecznych, urlopów i wszelkich praw pracowników, gdyby nie upomnieli się o nie robotnicy i działacze Polskiej Partii Socjalistycznej. W zaborze rosyjskim, pod którym znajdowało się Zagłębie Dąbrowskie, walka o prawa robotników była nierozerwalnie związana z walką o niepodległość Polski - przekazał Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

1 maja w Dąbrowie Górniczej pod pomnikiem „Bohaterom Czerwonych Sztandarów” złożone zostały kwiaty. Potem w Warsztacie Fabryki Pełnej Życia odbyła się premiera filmu o podziemnej drukarni „Górnika” – prasowego organu PPS Zagłębia Dąbrowskiego oraz spotkanie z Dariuszem Zalegą, autorem książki pt. „Bez pana i plebana. 111 gawęd o ludowej historii Śląska”, którą będzie można było nabyć i otrzymać autograf.

Podczas wydarzenia była kolportowana okolicznościowa broszura wzorowana na piśmie konspiracyjnym „Górnik” wydawanym w Dąbrowie Górniczej od końca XIX wieku do wybuchu I wojny światowej.

Po uroczystościach odbył się piknik w strefie gastronomicznej Fabryki Pełnej Życia.

Pierwsze obchody Święta Pracy w Zagłębiu Dąbrowskim odbyły się w 1898 r., a ich organizatorem był Tomasz Arciszewski – członek PPS i jej Organizacji Bojowej, oficer Legionów Polskich, minister w rządach Ignacego Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego (1918-1919), poseł na Sejm, premier rządu RP na uchodźstwie (1944-1947). Patronem tegorocznych obchodów Święta Pracy był Edward Miętka – dąbrowski robotnik, bojowiec PPS zamordowany przez Rosjan w 1906 r.

Święto ludzi pracy miało także swoją odsłonę w Będzinie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto