Święta to czas, kiedy dzielimy się sercem i... chlebem

Magdalena Nowacka
W parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie już ruszyła zbiórka wielkanocnych smakołyków. Koordynują to m.in.  Barbara Gajda i Katarzyna Maciejewska.
W parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie już ruszyła zbiórka wielkanocnych smakołyków. Koordynują to m.in. Barbara Gajda i Katarzyna Maciejewska. fot. Magdalena Nowacka.
W powiecie będzińskim zbiórki żywności, która trafi na stoły wielkanocne osób w trudnej sytuacji, odbywają się przede wszystkim w kościołach, za pośrednictwem parafialnych oddziałów Caritas. Są jednak organizacje, które włączyły się w pomoc dzięki Śląskiemu Bankowi Żywności. Przede wszystkim dotyczy to szkół z gminy Siewierz.

Święta to czas, kiedy pomoc jest szczególnie potrzebna. Zwłaszcza ta związana z dożywianiem. Można to robić na wiele sposobów i form. W tego typu pomocy uczestniczą banki żywności i Caritas, które biorą udział w unijnym programie PEAD.

Żywności pochodzącej z programu PEAD nie wolno sprzedawać. Tak oznaczone produkty mogą być tylko przekazywane bezpłatnie osobom potrzebującym wsparcia. Zwykle do banków czy Caritasu zgłaszają się stowarzyszenia lub szkoły, które w tej formie chcą także pomóc przy rozprowadzaniu.

Czasem w sponsoring i pomoc włączają się też firmy, przedsiębiorstwa i sklepy z danego terenu. Na terenie powiatu będzińskiego mało jest jednak takich organizacji, które robią to w ramach współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności.

Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Siewierzu.

- Już dwa razy braliśmy udział w tej akcji. Inicjatorem były same dzieci, a konkretnie samorząd szkolny, który robi to pod opieką pani Magdaleny Drewler. Było to zarówno podczas świąt Bożego Narodzenia jak i Wielkanocy - mówi Joanna Górnisiewicz, dyrektorka szkoły.

Wszystko wskazuje na to, że zrobią to także teraz, przed Wielkanocą.

- Formalności są załatwiane dość szybko i już wcześniej byśmy się zdecydowali, gdyby nie trochę problemów z transportem. Bo jednak to zwykle około dwóch ton żywności, które musimy dowieźć z Rudy czy Bytomia. Ale raczej sobie poradzimy z tym problemem - mówi dyrektorka SP nr 2. Pomoc otrzymuje zwykle około dwudziestu uczniów. Paczki są podobne, czasem, jeśli rodzina jest wielodzietna, trochę większe. Rodzice nie muszą przedstawiać żadnych zaświadczeń, szkoła dysponując informacjami o swoich podopiecznych sama typuje potrzebujących. Czasami bywa, że rodzic podziękuje za pomoc, ale zawsze w takich sutuacjach znajdzie się drugi potrzebujący. Podczas świąt Bożego Narodzenia w ubiegłym roku udział w programie PEAD, koordynowanym przez Śląski Bank Żywności w Rudzie Śląskiej, wziął udział także Zespół Szkół w Siewierzu. Robili to po raz drugi i objęli pomocą 39 osób. Podczas tegorocznych świąt wielkanocnych zbiórki jednak nie planują.

- W przygotowanych na minione święta zimowe przez nas paczkach znalazła się wtedy mąka, cukier, kasze, dwa rodzaje makaronów, sery żółte i topione, masło, dżemy, musli, mleko w proszku, kawa oraz herbatniki. Nie było żadnych konserw mięsnych. Niestety, tak się złożyło, że tego typu zbiórki przeprowadzamy tylko raz w roku, właśnie przed świętami Bożego Narodzenia - wyjaśnia Magdalena Ferdek, szkolny pedagog z Zespołu Szkół w Siewierzu.

Szkole udało się wtedy dostać, w ramach programu PEAD 2009, ponad 1 tonę czterysta kilogramów gotowych produktów spożywczych, by wesprzeć najbardziej potrzebujących uczniów i ich rodziny. Uczniów, którym proponowali wzięcie udziału w akcji typowali,( podobniej jak SP nr 2 w Siewierzu) sami, tzn. pedagog szkolny, ale także inni nauczyciele, przede wszystkim wychowawcy.

Rodzice wytypowanych uczniów nie muszą przedstawiać żadnych zaświadczeń o dochodach. Kwitują tylko odbiór paczki. Na jednego ucznia jest to około 35 kilogramów. - To bardzo dobra akcja - mówiła pani Anna, mama jednej z uczennic ZS, która już dwa razy skorzystała z takiej pomocy. Najbardziej cieszyła się wtedy z takich produktów jak mleko i owsianka, bo dzieci bardzo ją lubią.

Parafialny Zespół Charytatywny przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie od pięciu lat prowadzi akcję dożywiania w ramach unijnego programu PEAD. Do tej pory w ramach tego programu wydano już około czterdziestu ton artykułów spożywczych.

W ich zbieraniu i rozprowadzaniu pomagają Jadwiga Maciejewska, Grzegorz Paszta, Jan Brząkała, Józef Wysocki, Grażyna Łabuz i Katarzyna Maciejewska.

- Program ten dawał możliwości wsparcia na szerszą skalę biednych rodzin z parafii, którym członkowie naszego parafialnego oddziału akcji katolickiej od wielu lat pomagają na różne sposoby. Dlatego postanowiliśmy się w to włączyć. Od czterech lat wydajemy żywność dla 400 osób. Ale to cały czas się zmienia, liczba jest ruchoma. Niestety, jeśli nawet części osób byt na tyle się polepszy, że nie muszą korzystać z takiego wsparcia, to ciągle przybywają nowe - mówi Jadwiga Maciejewska. kierująca zespołem.

Tego typu pomoc nie ma jednak określonego terminu warunkowanego świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

- Tak naprawdę robimy to jednak przez cały rok, nie tylko przed świętami. Teraz w marcu rozliczamy się z ilości wydanej żywności. Dostajemy ją od Caritasu i dalej sami rozporowadzamy. Natomiast ściśle pod kątem pomocy teraz, przed świętami wielkanocnymi, pomocą zajmują się członkowie naszej akcji katolickiej - mówi Katarzyna Maciejewska, prezeska akcji katolickiej. Do akcji katolickiej należą te same osoby, co do Parafialnego Zespołu Charytatywnego plus pani Barbara Gajda, która osobiście dba o to, aby zgromadzona żywność trafiła do potrzebujących.

Udział w takiej formie pomocy może wziąć każdy. Do specjalnie wystawionego kosza już można przynosić żywność. Tuż przed świętami zostanie ona rozdana około trzydziestu potrzebującym rodzinom.

- Na pewno są potrzebne takie produkty jak mąka, olej, cukier, jajka, ale także wielkanocne słodycze - dodaje Katarzyna Maciejewska.


Sklepy, które włączyły się w wielkanocną zbiórkę żywności

Podajemy adresy sklepów w sąsiednich miastach, w których będzie prowadzona zbiórka żywności.
Zachęcać do podzielenia się artykułami spożywczymi będą wolontariusze wyróżniający się identyfikatorami ze znakiem Śląskiego Banku Żywności.

Real w Dąbrowie Górniczej
Jeden sklep tej sieci włączył się w akcję i tu znajdziemy wolontariuszy. To Real, przy ulicy Katowickiej 1

Biedronki w Dąbrowie Górniczej
Aż siedem sklepów tej sieci włączyło się do akcji. Podzielić się sercem i świątecznymi przysmakami będzie można w sklepach przy ul. Majewskiego, ul. Adamieckiego
ul. Kasprzaka, ul. Królowej Jadwigi, ul. Legionów Polskich, ul. Majakowskiego
Biedronka, ul. Legionów Zagłębia Dąbrowskiego
a Carrefour EX w Dąbrowie Górniczej
W akcję pomocy włączył się sklep przy ul. Majakowskiego

Stokrotka w Dąbrowie Górniczej
W akcję pomocy włączył się sklep przy ul. Kasprzaka
a Tesco w Dąbrowie Górniczej
Dwa sklepy włączają się do pomocy. Są to sklepy przy ulicy Królowej. Jadwigi
oraz ul. Legionów Polskich. MANO

Biedronki w Gliwicach
Wolontariuszy gliwickich spotkamy najczęściej właśnie w sklepach tej sieci przy ul. Dworcowej, Beskidzkiej, Chorzowskiej, Bojkowskiej, Czwartaków, Gomułki, Jedności, Marzanki, Kozielskiej, Lipowej, ul. Paderewskiego, Strzelców Bytomskich, Żwirki i Wigury, Waryńskiego, Wielickiej.
a Tesco w Gliwicach
Gliwickie organizacje zbierają też żywność w Tesco przy ul. Łabędzkiej, Kochanowskiego i Wielickiej.

Billa w Gliwicach
ul. Rybnicka, ul. Tarnogórska

Polo Market w Gliwicach
ul. Żwirki i Wigury

Carrefoury w Gliwicach
Zbiórka będzie w dwóch dużych supermarketach zlokalizowanych w dwóch centrach handlowych - Forum Gliwice przy ul. Lipowej i Arena przy ul. Nowaka-Jeziorańskiego.
a Stokrotka w Gliwicach
ul. Kopernika na os. Kopernika

Tesco
ul. Łabędzka, ul. Kochanowskiego, ul. Wielicka.

Biedronki w Zabrzu
W trzech sklepach tej sieci znajdziemy zabrzańskich wolontariuszy. Będą to Biedronki przy ul. Szczęść Boże w centrum, Hermisza na os. Kopernika i Krakowskiej w Rokitnicy.

Carrefoury w Zabrzu
W czterech sklepach tej sieci znajdziemy zabrzańskich wolontariuszy. Będą to Carrefoury przy ul. Jordana na os. Helenka, Chopina w Mikulczycach, Olchowej na Zaborzu i Pośpiecha w centrum.

Real w Zabrzu
Wolontariusze Ruchu Obrony Bezrobotnych będą zbierali żywność w Realu w CH Platan przy pl. Teatralnym.

Tesco w Zabrzu
Wolontariusze Ruchu Obrony Bezrobotnych będą zbierali żywność w Tesco przy ul. Piłsudskiego w centrum.
Biedronka w Bytomiu
Wolontariuszy Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej spotkamy w Biedronce przy ul. ks. Frenzla w Miechowicach.

Biedronki w Rudzie Śląskiej
W pięciu sklepach tej sieci spotkamy rudzkich harcerzy lub wolontariuszy rudzkiej filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. To Biedronki przy ul. ks. Niedzieli w Bielszowicach, Odrodzenia w Wirku, Wilka w Bykowinie, Tunkla w Kochłowicach i Kłodnickiej w Halembie.
a Kaufland w Rudzie Śląskiej
Podzielić się świątecznymi produktami można w Kauflandzie przy ul. Katowickiej w Wirku. MAO, JH

Mysłowice Biedronka
ul. Oświęcimska 13, ul. Powstańców 6 i ul. Wielka Skotnica 6

Mysłowice Tesco
ul. Moniuszki 61

Mysłowice Real
ul. Katowicka 75

Katowice Carrefour
ul. Józefowska 108
a Katowice Tesco
ul. Chorzowska 107 (Silesia City Center)

Katowice Auchan
Trasa Nikodema i Józefa Renców 30 (Drogowa Trasa Średnicowa)

Chorzów, Billa
ul. Żołnierzy Września

a Chorzów, Biedronka
ul. Ryszki

a Chorzów, Carrefour
ul. Parkowa

Chorzów, Kaufland
ul. 3-go Maja
a Bielsko-Biała
Biedronka przy ul. Żywieckiej,
Euro przy ul. Lenartowicza, delikatesy Centrum przy ul. Żywieckiej.

Częstochowa
M.in. Supermarket Lux, ul. Obrońców Westerplatte 21
Sieć supermarketów Tesco
ul. Drogowców 43,
Al. Pokoju
Supermarket Alma (Galeria Jurajska), ul. Krakowska 42
Sieć dyskontów
spożywczych Biedronka,
ul. Okólna 113A,
Al. Wyzwolenia 7, ul. Wieluńska 2.

Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie