Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Środowe Spotkania w Muzeum Zagłębia trwają. Przed nami ostatnia odsłona tego przedsięwzięcia

OPRAC.: PAS
Środowe spotkania w Muzeum Zagłębia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Środowe spotkania w Muzeum Zagłębia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. organizatorów
Trwają Środowe Spotkania w Muzeum Zagłębia. Dla miłośników historii i kultury jest to doskonała okazja, by poznać tajemnice przeszłości miasta i regionu oraz zwiedzić obiekty Muzeum Zagłębia.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy - chęć udziału w zajęciach należy zgłosić w Dziale Edukacji pod numerem telefonu: 32 267 77 07 wew. 28. Przed nami jeszcze jedno spotkanie - 26 sierpnia.

26.08.2020 – Pałac Mieroszewskich

10.00 - 11.00 – „Spotkanie z bohaterami mitów antyku” - prelekcja, zajęcia plastyczne w parku przy Pałacu Mieroszewskich. Konkurs : „Mityczne skojarzenia”.

11.00 – 13.00 – Zwiedzanie Pałacu Mieroszewskich w grupach 5 osobowych.

Wszystkie zajęcia organizowane będą w oparciu o regulaminy zwiedzania obiektów

Przestrzegane będą wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Grupa dzieci może liczyć do 10 osób.

Większa część zajęć odbędzie się wyłącznie na wolnym powietrzu, przy zachowaniu 2 metrów odległości pomiędzy poszczególnymi uczestnikami.

Zwiedzanie w obiektach odbywać się będzie w grupach 5-osobowych.

Stosowane będą środki ostrożności: maseczki, dezynfekcja rąk, przyłbice i rękawiczki u prowadzących.

Muzeum zagwarantuje materiały plastyczne (kredki, papier, kreda) osobno dla każdego z uczestników (wyłącznie do jego użytku).

W razie bardzo złych warunków pogodowych część zajęć w plenerze może zostać odwołana lub przeniesiona na inny termin.

Uczestnicy zajęć zobowiązani są do zakrywania twarzy i dezynfekcji rąk.

„Spacer przez stulecia. Tajemnice historii Będzina” to zajęcia, które rozpoczęły cykl Środowych Spotkań w Muzeum Zagłębia.

Uczestnicy spaceru historycznego wyruszyli na Wzgórze Zamkowe, aby dowiedzieć się, jak wyglądały początki osadnictwa oraz poznali historię powstania średniowiecznej warowni. Następnie spacerowicze udali się w kierunku starego miasta, gdzie w cieniu murów średniowiecznego Będzina zapoznali się z najdawniejszymi dziejami miasta. Wędrując ulicami Zawale i Rybną na Plac Kazimierza Wielkiego miłośnicy przeszłości dowiedzieli się, jak zmieniało się życie mieszkańców Będzina w XVI i XVII stuleciu.

Po przekroczeniu mostu na Czarnej Przemszy uczestnicy zajęć udali się do parku przy Pałacu Mieroszewskich, gdzie poznali historię powstania kompleksu pałacowo – parkowego oraz losy rodziny właścicieli. Po krótkim odpoczynku w cieniu starodrzewu badacze tajemnic historii wyruszyli, by zwiedzić podziemia będzińskie.

Przemierzając podziemne korytarze zapoznali się z informacjami na temat budowy obiektu, geologii, społeczności żydowskiej, rozwoju przemysłu w Będzinie i okresu drugiej wojny światowej. Na koniec poznali legendę związaną z gnomem odwiedzającym podziemia.

Drugie zajęcia w ramach „Środowych spotkań w Muzeum Zagłębia”

Wieża wyższa o jedną kondygnację, niewielkie kwadratowe otwory okienne i strzelnice, drewniane hurdycje lub murowane machikuły, zabudowania zamku dolnego - te i inne szczegóły mieli zapamiętać uczestnicy dzisiejszych zajęć plastycznych. Spotkanie rozpoczęło się od spaceru wokół zamku, w trakcie którego przewodnik opowiedział o tajnikach średniowiecznej architektury obronnej. Następnie uczestnicy zajęć tworzyli prace plastyczne, ukazujące będziński zamek – taki jakim był w średniowieczu, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Prace zawierające najwięcej szczegółów, zgodnych z ustaleniami historyków nagrodzono drobnymi pamiątkami. Następnie w dwóch grupach zwiedzano ekspozycję zamkową. Tu również trzeba się było wykazać, tym razem spostrzegawczością.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto