MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdź jak wyglądał Będzin 100 lat temu! Rozpoznasz te miejsca? Zobacz pokolorowane archiwalne zdjęcia miasta

Piotr Sobierajski
HISTORIA BĘDZINA. Tak wyglądało nasze miasto przed stu laty! W naszej galerii znajdziecie archiwalne fotografie ze zbioru zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowego. Archiwalia zostały przez nas pokolorowane, dzięki czemu możecie poczuć przedwojenny klimat, jaki panował w naszym mieście.

Będzin na zdjęciach sprzed blisko 100 lat

Pokolorowaliśmy znane już czarno-białe zdjęcia Będzina, które pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobaczcie efekty, przechodząc do kolejnych zdjęć. Wydają się całkiem ciekawe. To nieco inna podróż w przeszłość niż dotychczas, bowiem obrazki z Będzina nabrały teraz nowego wymiaru.

Niektóre zdjęcia wyglądają naprawdę efektownie, inne nieco mniej. Wprowadzone zmiany i koloryzacja zależą bowiem w dużej mierze od jakości oryginalnych fotografii. Jedne zachowały się w doskonałej jakości, inne w gorszej. Tak czy inaczej to nowe spojrzenie na historię naszego miasta.

Nakładanie obrazu na czarno-białe zdjęcia wymagało jeszcze do niedawna konieczności użycia specjalistycznego sprzętu i nowinek technologicznych. Dzisiaj nie jest to już trudne, a wystarczy tylko użyć do tego odpowiednich narzędzi, jakie znajdują się w wirtualnej przestrzeni.

Na unikatowych fotografiach NAC można zobaczyć między innymi jak wyglądał będziński zamek około 1933 roku, rynek, dworzec kolejowy i kościół pod wezwaniem św. Trójcy. Widać też jak prezentował się w 1931 roku budynek poczty. Zdjęcia potwierdzają, że już w 1927 roku na ul. Będzińskiej oraz Małobądzkiej pojawiły się tory tramwajowe. W tym samym czasie powstawała również zajezdnia tramwajowa. Zobaczymy także, jak w 1934 roku powstawało piłkarskie boisko.

Widać też m.in. domy mieszkalne w budowie. Widoczny jest delegat rządu dla spraw zakładu ubezpieczenia od wypadków Tadeusz Sośniak. Zachowały się także zdjęcia członków Towarzystwa Sportowego Hakoach oraz klubu sportowego Zagłębianka.

Są też uwiecznione strażackie pokazy w zwalczaniu pożaru w 1930 roku, a także 10-lecie 23 Pułku Artylerii Lekkiej w Będzinie. Widok ogólny na defiladę wszystkich dywizjonów pułku. Widoczni są fanfarzyści u dołu fotografii.

Sprawdź jak wyglądał Będzin 100 lat temu! Rozpoznasz te miej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto