Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślązacy mają swoje Birmingham! Chorzów Batory, to dzielnica inna niż wszystkie. Zapraszamy na spacer - zobacz zdjęcia

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Chorzów Batory to dzielnica Chorzowa, w której wciąż żywy jest poprzemysłowy charakter miasta.
Chorzów Batory to dzielnica Chorzowa, w której wciąż żywy jest poprzemysłowy charakter miasta. Marcin Śliwa
Chorzów Batory, czyli śląskie Birmingham. Zapraszamy na spacer. To najbardziej charakterystyczna dzielnica w mieście. Pośród familoków i bloków z wielkiej płyty, można znaleźć wiele zabytkowych kamienic, gmachów i wilii z przełomu XIX i XX wieku. Nad całością dominują pozostałości funkcjonujących tu niegdyś dużych zakładów przemysłowych. Część z nich przetrwała i w zmienionej formie działa do dziś, tak jak spółki powstałe na bazie Huty Batory. To tu znajduje się kultowy napis "Chorzów domaga się dostępu do morza". Zapraszamy na spacer po Chorzowie Batorym.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Wielkie Hajduki, śląskie Birmingham, czyli po prostu Chorzów Batory

Początki istniejącej w tym miejscu osady sięgają przełomu XVI i XVII wieku. Hajduki, bo taką nosiły wówczas nazwę, od początku silnie związane były z przemysłem. Już w połowie XIX wieku funkcjonowała tu kopalnia węgla, piekarnia parowa i łomy piaskowca. W 1873 roku uruchomiona została tu huta żelaza Bismarckhütte, która od 1933 roku nazwała się Huta Batory. Wokół prężnie działającego zakładu pracy rozwijało się całe miasto, powstawały nowe osiedla i hotele robotnicze. Funkcjonowała tu także wielka gospoda, wybudowana w 1887 roku. W 1919 roku została wykupiona przez parafię Najświętszej Maryi Panny i w budynku zaczął działać Katolicki Dom Związkowy. To tu rok później, 20 kwietnia 1920 roku, odbyło się zebranie założycielskie KS Ruch Wielkie Hajduki.

W 1939 roku, 1 kwietnia, Wielkie Hajduki zostały włączone do Chorzowa, a zachodnie krańce do Świętochłowic. W tym czasie Wielkie Hajduki znane były na całą Polskę, bowiem KS Ruch Wielkie Hajduki na swoim koncie miał już 5 tytułów Mistrza Polski, zdobytych w 1933, 1934, 1935, 1936 i 1938 roku.

W 1913 roku powstała tu stacja kolejowa będąca częścią magistrali węglowej. Dworzec kolejowy, wraz z przystankiem "Chorzów-Batory" funkcjonuje do dziś. Nieco dalej, tuż za wiaduktem prowadzącym w głąb dzielnicy, znajduje się kultowy napis "Chorzów domaga się dostępu do morza". Współcześnie wciąż działają, choć w dużo mniejszym zakresie, zakłady przemysłowe. Ze względu na dobre skomunikowanie i bliskość tras A4 oraz DTŚ, jest to miejsce, które chętnie wybierane jest do życia przez młodych ludzi. Sprzyja temu również bogata oferta edukacyjna, na czele z III LO im. Stefana Batorego. W Chorzowie Batorym znajduje się również popularny kompleks sportowy przy ul. Granicznej - dla mieszkańców dostępna jest m.in. hala sportowa i pełnowymiarowy basen.

Na zdjęciach przedstawiona jest część Chorzowa Batorego obejmująca obszar od ul. Armii Krajowej, w stronę ul. Stefana Batorego aż do ul. Granicznej. W drugiej części materiału nt. Chorzowa Batorego pokażemy tzw. stare osiedle i Biadacz.

Chorzów Batory to dzielnica Chorzowa, w której wciąż żywy jest poprzemysłowy charakter miasta.

Ślązacy mają swoje Birmingham! Chorzów Batory, to dzielnica ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto