Sławków: od maja 2020 roku mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci

PAS
arc. nasze miasto/zdj. ilustracyjne
Podczas marcowej sesji radni w Sławkowie podjęli uchwałę o zwiększeniu ceny za gospodarowanie odpadami. Od maja 2020 roku każdy mieszkaniec za odpady będzie płacił 28 zł miesięcznie. Dwa złote mniej - 26 złotych - zapłacą ci, którzy założą przydomowe kompostowniki. Brak segregacji skutkować będzie naliczaniem opłaty w podwójnej wysokości. Zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach z września 2019 roku przyjętą przez sejm wprowadzony bowiem został również powszechny obowiązek segregacji odpadów.

Jak informują władze miasta główną przyczyną wzrostu cen jest zwiększenie wysokości opłaty marszałkowskiej, która jest ustalana na szczeblu rządowym. Opłatę tę muszą odprowadzać firmy odpadowe w związku ze składowaniem i magazynowaniem odpadów w instalacjach komunalnych. Tym samym finalnie muszą ją zapłacić samorządy i mieszkańcy w cenie usługi wyliczonej za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Wzrasta ona w tym roku ze 170 do 270 zł za tonę, czyli o 59 proc. Niemal o tyle też więcej za wywóz śmieci zapłacić będą musieli mieszkańcy.

Sama opłata marszałkowska to 35 proc. ceny za każdą tonę wyprodukowanych przez sławkowian odpadów. Wśród pozostałych powodów podwyżki wskazać należy chociażby ostatni bardzo mocny wzrost płacy minimalnej i wskaźnik inflacyjny. Załamał się również krajowy rynek surowców wtórnych. Aktualne ceny skupu kształtują się znacznie poniżej progu opłacalności. Co więcej, zgodnie z zaleceniami regionalnych izb rachunkowych system gospodarowania odpadami powinien się równoważyć z wnoszonymi przez mieszkańców opłatami. Opłata powinna być tak wyliczona, aby pokrywać koszty funkcjonowania systemu. Ich całość spada więc na mieszkańców.

Również inne samorządy czekać będzie w najbliższym okresie kolejna fala podwyżek cen wywozu śmieci. Na dostosowanie się do nowych przepisów gminy mają bowiem czas do września. Termin wprowadzenia w życie zmian uzależniony jest przy tym od okresu obowiązywania dotychczasowych umów z firmami zajmującymi się odbiorem odpadów od mieszkańców. Żeby ograniczyć koszty i nie musieć podnosić w sposób drastyczny stawki dla mieszkańców, w najbliższych tygodniach zmieni się w Sławkowie system odbioru odpadów. Znikną zbiorcze stanowiska kontenerowe, a odpady będą odbierane od mieszkańców indywidualnie.

- Przejście na indywidualny system odbioru odpadów uchroni nas od konieczności podniesienia ceny do 40 zł miesięcznie od osoby. Jednocześnie pomoże w likwidacji zjawiska podrzucania do stanowisk kontenerowych na terenie miasta odpadów przez mieszkańców okolicznych gmin, Bolesławia, Bukowna czy Olkusza. Proceder ten trwał, pomimo nakładania na takie osoby mandatów. Teraz nasi mieszkańcy zapłacą tylko za swoje śmieci – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Zmiana systemu nastąpi prawdopodobnie od maja 2020 roku. Pierwotny termin – kwietniowy zostanie przesunięty ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju. Dostarczenie pojemników przez firmę wyłonioną w drodze przetargu wymaga bowiem rozwiezienia ich na posesje, a więc bezpośredniego kontaktu jej pracowników z mieszkańcami. Wszystko zależeć będzie więc od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Z nowego systemu wyłączone zostały też odpady wytwarzane przez podmioty gospodarcze, które niejednokrotnie produkowały ich znacznie więcej, niż deklarowały, wyrzucając je przy tym do stanowisk na odpady, które przeznaczone były tylko dla mieszkańców nieruchomości zamieszkałych. Wskutek tego zbiorowy system nie był szczelny. Po wprowadzeniu systemu indywidualnego odbioru śmieci mieszkańcy będą więc płacić wyłącznie za siebie. Przedsiębiorcy w nowych przepisach są zobowiązani bowiem do zawarcia odrębnych umów na odbiór odpadów, a wypełnienie tego obowiązku będzie objęte kontrolami.

- Bardzo istotna dla funkcjonowania systemu odpadowego w Sławkowie będzie także społeczna odpowiedzialność mieszkańców za to, ile odpadów będą wytwarzać i w jaki sposób z nimi postępować. Segregacja będzie musiała być kategorycznie przestrzegana, a wszystkie odpady „problemowe” jak gruz, lakiery, opony czy elektrosprzęt przekazywane do GPSZOK przy ulicy Hallera, który wraz z wejściem w życie nowego systemu znacząco zwiększy swoją dostępność dla mieszkańców – mówi pełnomocnik burmistrza ds. ochrony środowiska Maksym Pięta. Do mieszkańców oprócz harmonogramów odbioru odpadów trafią w tym roku także ulotki, które podpowiedzą co i jak segregować, a także w jaki sposób pozbyć się danego rodzaju odpadu.

Warto podkreślić, że w uchwalonej stawce znajduje się też koszt pojemników na odpady, w które wyposażeni zostaną mieszkańcy. Będzie więc inaczej niż w części innych gmin, gdzie koszt ten mieszkańcy musieli ponieść dodatkowo. Dzięki temu uda się uniknąć jednorazowego wydatku w wysokości znacznie przekraczającej 100 złotych.

Ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości obsługi gospodarki odpadowej w Sławkowie sesja musiała się odbyć, pomimo ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń koronawirusem.

Ogłoszony w kraju stan zagrożenia epidemicznego nie tylko ogranicza codzienne czynności i aktywności mieszkańców, ale także w bardzo istotny sposób wpływa na funkcjonowanie firm odpadowych. Dzięki zaangażowaniu urzędu miasta, który jest w stałym kontakcie z firmą ALBA MPGK odpady w Sławkowie cały czas są systematycznie wywożone. Zalegające gabaryty czy selektywne odpady będą w miarę możliwości technicznych i kadrowych firmy ALBA MPGK stopniowo odbierane z terenu miasta. Pomimo wielu wyłączeń i zmian w organizacji pracy w Sławkowie nadal czynny jest punkt zbiórki odpadów niebezpiecznych, do którego należy przekazywać odpady problemowe.

Dotychczas miesięczne stawki za wywóz śmieci od osoby wynosiły w Sławkowie:

- 13 zł w przypadku odpadów segregowanych,
- 20 zł w przypadku odpadów niesegregowanych.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Teraz firmy recytlingowe powinny płacić kary za nie odbieranie odpadów w terminie

Dodaj ogłoszenie