Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon na pracę trwa

Magdalena Nowacka
Grzegorz Gładkowski w będzińskim PUP wiesza kolejne oferty pracy na czas wakacji.
Grzegorz Gładkowski w będzińskim PUP wiesza kolejne oferty pracy na czas wakacji.
Urzędy Pracy oblegają teraz przeważnie ci, którzy poszukują pracy sezonowej. Ofert jest sporo, ale poszukujących jeszcze więcej. Agnieszka Nowak jest studentką.

Urzędy Pracy oblegają teraz przeważnie ci, którzy poszukują pracy sezonowej. Ofert jest sporo, ale poszukujących jeszcze więcej. Agnieszka Nowak jest studentką. Zna dobrze język włoski i właśnie zastanawia się nad pracą w Italii.

- Obserwując osoby, które do nas przychodzą, zauważamy, że większym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy zagranicznej. W tej chwili mamy propozycje z Włoch i Hiszpanii. We Włoszech do prac rolniczych, w Hiszpanii przede wszystkim do zbiorów (pakowania i selekcja) owoców, ale są także propozycje dla kierowców ciężarówek, traktorzystów - wylicza Katarzyna Kuta z Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie.

Plusem wyjazdów do tego typu pracy, zwłaszcza jeśli chodzi na przykład o zbiory owoców, jest to, że poza dobrym stanem zdrowia nie ma praktycznie żadnych wymagań.

- Nawet nie trzeba znać języka. A to jest ważne, zwłaszcza w przypadku osób starszych, bo szukając pracy właśnie ze znajomością języków obcych mają problem - mówi pani Katarzyna.

Jaką mamy pewność, że korzystając z oferty pracy przedstawionej w PUP-ie nie zostaniemy zaskoczeni jakąś niemiłą sytuacją?

- Sprawdzamy czy dana firma ma odpowiednie certyfikaty. Często też dostajemy sygnały od osób, które już z takiej oferty skorzystały i chcą do niej zachęcić lub wręcz przeciwnie - mówi Małgorzata Bil z będzińskiego PUP.

Mniej osób wybiera pracę sezonowa w Polsce.

Można i w kraju

- Mieliśmy ofertę od hodowców kwiatów, ale nikt z niej nie chciał skorzystać. Powód? Bardzo duże wymagania i stawka 20 złotych za dzień - mówi Małgorzata Bil.

I trudno się dziwić potencjalnym pracownikom, kiedy za godzinę pracy we Włoszech czy Hiszpanii mogą zarobić od 4 do 6 euro.

Jeśli ktoś jednak woli znaleźć pracę na miejscu, jak najbliżej domu, może wybierać na przykład wśród ofert z branży gastronomicznej.

- Mamy propozycje dla kelnerów, kucharzy i to blisko, bo w ośrodkach nad dąbrowską Pogorią czy nad zalewem w Przeczycach. Dużo ofert, nawet dla osób starszych, jest w branży budowniczej - mówi pani Małgorzata.

Najmłodsi mogą zarobić pieniądze na przykład roznosząc ulotki. Tu wystarczy ukończony 16 rok życia i zgoda obojga rodziców.

- Ostatnio zwróciły się do nas także hipermarkety z sezonowymi ofertami pracy dla kasjerów i sprzedawców - dodają pracownice będzińskiego PUP-u.

Młodzi w natarciu

Prawdziwe oblężenie potencjalnych pracowników przeżywa Młodzieżowe Biuro Pracy w Dąbrowie Górniczej.

- Chętnych jest tak dużo, że niektóre oferty musieliśmy zawiesić. Zgłasza się wiele osób niepełnoletnich. Jest jeszcze szansa wyjazdu na zbiory truskawek w okolicach Buska-Zdroju z możliwością pozostania tam na zbiory kolejnych sezonowych owoców. Nie brakuje ofert dla barmanów do ogródków piwnych czy telefonicznej obsługi klienta. Mamy też oferty z nad morza, na przykład do sprzedaży prasy - mówi Gabriela Kubasik-Duda z MBP w Dąbrowie Górniczej.

Gdzie szukać?
Powiatowy Urząd Pracy w Będzinie – tel. 032 267 30 03.
Młodzieżowe Biuro Pracy w Sosnowcu – tel. 032 266-33-24, wew. 108.
Młodzieżowe Biuro Pracy w Dąbrowie Górniczej – tel. 032 262-02-93. •

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto