Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rycerze z Będzina. Pasja stała się sposobem na ciekawe życie

Katarzyna Kapusta
Życie rycerza to nie tylko bitwy. Tu na  zjeździe w Legnicy
Życie rycerza to nie tylko bitwy. Tu na zjeździe w Legnicy FOT.ARC
Bóg, honor, ojczyzna to trzy najważniejsze zasady każdego rycerza. Także tych z Będzina. Sami szyją swoje stroje, wytwarzają miecze. Nawet materiały używane do wyrobu strojów nie są przypadkowe.

- Materiały, które używamy do szycia wyszukujemy z najlepszych gatunków. Muszą skłądać się w 100 procentach z lnu lub minimum zawierać 80 procent wełny. Można używać jedwabiu, lecz tylko dla klas rycerza i powyżej - tłumaczy Piotr Podolski, przewodniczący Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Będzina. Nie bez znaczenia są również kolory.

- Niektóre kolory np. purpura były strasznie trudne do wytworzenia, dlatego były również bardzo drogie, nie mógł sobie na nie pozwolić nawet rycerz - tłumaczy dalej Piotr.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Kompania Czerwonego Smoka" powstała jako zamysł w czerwcu 2007 r. Wówczas grupa nosiła nazwę "Najemną Kompanią Czerwonego Smoka" i miała zajmować się wytwórstwem XIII w.

Założycielem grupy jest Piotr Podolski - fascynat kultury średniowiecza.

- Wszelkie podstawy naszych działań w kierunku rekonstrukcji staramy się opierać na ikonografii lub znaleziskach archeologicznych - mówi.

- Dążymy do tego, aby nie "bawić" się w "gdybologię" lecz opierać się na suchych faktach i wiarygodnych źródłach. Jesteśmy świadomi tego że nie odtworzymy wszystkiego w 100 procentach, lecz na pewno będziemy chcieli przybliżyć historię jak najbardziej - dodaje.

To nie tylko zabawa, czy hobby. Ta zabawa miała w najdrobniejszych szczegółach odzwierciedlać w najmniejszym szczególe realia średniowiecza nie tylko w wieku XIII, ale również w innych. Wówczas do grupy przyłączyli się wojowie wcześni, grupa odtwarzająca wczesne średniowiecze - "Middag Ravner Hird" z Czeladzi.

- Cała nasza dotychczasowa praca skupia się na jak najlepszej rekonstrukcji, doskonaleniu rzemiosła oraz szukaniu i zdobywaniu nowej wiedzy. Jesteśmy świadomi, że jest przed nami jeszcze wiele pracy. Nie tracimy czasu mobilizując się na wzajem przy tworzeniu średniowiecznego świata, jaki niegdyś istniał - opowiada Damian Dębowiec.

Co roku trwa nabór do grupy rekonstrukcyjnej. Tak jest właśnie teraz. Kto może się zgłaszać? Każdy, kto ukończył 15 rok życia. Oczywiście każdy przystępujący do grupy musi zapoznać się dokładnie z panującymi zasadami oraz przykładnie się do nich stosować. Nowi, wkraczający w szeregi, nie mogą zostać od razu rycerzami. Aby się tak stało, muszą przejść podstawowe, przynajmniej roczne szkolenie w lekkiej piechocie, a potem wykazać się postępami w rekonstrukcji.

Czytaj także:


Noc Muzeów 2011 w Będzinie. Zobacz zdjęcia
Zamek Siewierski: Multimedialna podróż w czasie [FOTO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto