Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rycerska lira

MAGDALENA NOWACKA
Na I Ogólnopolski Turniej "Rycerska lira" nadesłano ponad 260 prac z całej Polski.
Na I Ogólnopolski Turniej "Rycerska lira" nadesłano ponad 260 prac z całej Polski.
Staropolska biesiada artystów wszelakich - tak można określić I Ogólnopolski Turniej Artystyczny "Rycerska lira", który odbył się na dziedzińcu będzińskiego zamku.

Staropolska biesiada artystów wszelakich - tak można określić I Ogólnopolski Turniej Artystyczny "Rycerska lira", który odbył się na dziedzińcu będzińskiego zamku. Turniej był interdyscyplinarny - można było wykazać się talentem w dziedzinie poezji, prozy i plastyki. Czwartą kategorią były scenki rodzajowe.

W konkursie wzięło udział ponad 300 osób, nadesłano około 260 prac. Przyszły prace z Kielc i z północy Polski. Faworytami byli "tubylcy".

- Już dawno powinniśmy promować w ten sposób Zamek. Rycerskie turnieje, czy tego typu konkursy doskonale komponują się ze scenerią otoczenia. Wiele osób na świecie ma różne "korby". Taka "korba" na punkcie rycerstwa i staropolskiej epoki to świetna sprawa - zachwycał się Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia, który wystąpił w roli konferansjera.

W kategorii plastycznej statuetki zdobyli: Michał Kulawik MZS nr 2 i Magdalena Trela MZS nr 4. Najlepszymi prozaikami byli Mateusz Marek (Gimnazjum nr 1) oraz Urszula Chojnacka (Gimnazjum nr 1). Laury za rycerską poezję przyznano Rafałowi Szczęśniakowi MZS nr 4 oraz Annie Kołodziej (Gimnazjum nr 1).

W kategorii scenek rodzajowych wygrały przedszkolaki z "jedynki", a chorągiew za najwięcej nadesłanych prac przyznano SP nr 10. Wszyscy zdobywcy statuetek i chorągwi pochodzą z Będzina.

Na dziedzińcu można było oglądać prace plastyczne, a aktorzy TDZ prezentowali fragmenty prac literackich. Ula Chojnacka swoje opowiadanie pisała cztery dni.

- Pracowałam pod czujnym okiem pani Samsonowicz. Moje opowiadanie to historia rycerza Pazygi, który ratuje mieszkańców grodu przed groźnym potworem. Uważam, że średniowiecze jest bardzo inspirującą i ciekawą epoką. Piszę dla siebie, dla wąskiego grona odbiorców.

Uli kibicowała mama, równie zaskoczona i uradowana nagrodą córki.

- To dla nas niespodzianka, choć wiedzieliśmy, że córka bierze udział w turnieju. Pozwoliła nawet zerknąć na fragmenty pracy. W sobotę lub niedzielę na pewno uczcimy jej sukces w rodzinnym gronie - mówiła pani Chojnacka.

Na rozstrzygnięcie konkursu przyszła Marta Płoszaj, która zdobyła wyróżnienie za pracę plastyczną.

- Najpierw przeglądałam książki o średniowieczu, rycerzach. Potem malowałam olejnymi pastelami przez dwa dni. Talent mam chyba po tacie, chociaż mama podsunęła mi kilka ciekawych pomysłów - mówi Marta.

Turniej zakończył spektakl w wykonaniu aktorów TDZ "Rozprawa o średniowieczu maluczkim przeznaczona" i scenka rodzajowa w wykonaniu przedszkolaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto