Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły prace związane z budową osiedla socjalnego

Magdalena Nowacka
Eugeniusz Jamróz i Bogdan Osowski z będzińskiego Urzędu Miasta dyskutują nad planami osiedla socjalnego, na którym ma również powstać noclegownia.
Eugeniusz Jamróz i Bogdan Osowski z będzińskiego Urzędu Miasta dyskutują nad planami osiedla socjalnego, na którym ma również powstać noclegownia.
Ludziom w trudnej sytuacji mieszkaniowej (zadłużenia) można pomóc. Niekoniecznie dając im stare mieszkania w barakach. Będzin zamierza wybudować osiedle domów socjalnych z 77 mieszkaniami i noclegownią.

Ludziom w trudnej sytuacji mieszkaniowej (zadłużenia) można pomóc. Niekoniecznie dając im stare mieszkania w barakach. Będzin zamierza wybudować osiedle domów socjalnych z 77 mieszkaniami i noclegownią.

Lokali socjalnych jest w mieście około 300. Oczekujących na nie, czyli ludzi z wyrokami eksmisyjnymi oraz osób o niskich dochodach około 500. Budynki z lokalami socjalnymi znajdują się przy ulicy Energetycznej, Promyka, Odrodzenia. Reszta to lokale socjalne w centrum miasta. Najgorzej wygląda miejsce przy ulicy Promyka. To po prostu barak. Ciemny korytarz (jedna żarówka, której trzeba pilnować), brudno, odrapane ściany.

- Nikt tu do nas nie zagląda. Nie mamy gazu, gotujemy czasem na maszynce, ale ona też ciągnie prąd strasznie - mówi jedna z mieszkanek.

Okres oczekiwania na lokal przyznany z tzw. listy socjalnej wynosi od pięciu do ośmiu lat. Problem jest trudny, ale gmina próbuje z nim walczyć. Aby koszty były jak najmniejsze, zaczęli od adaptacji budynków po budynkach administracyjnych i biurowych. Tak stało się m.in. przy ulicy Odrodzenia i lokali przy ulicy Koszelew. Czasem jednak jest problem z wykupem budynków. Właściciele z różnych powodów nie chcą się na to zgodzić, albo podają wygórowane ceny. Postanowiono więc znaleźć inne rozwiązanie i wybudować osiedle socjalne. Pomysł w zasadzie powstał już trzy lata temu. Najpierw jednak trzeba było wybrać teren. Wybrano taki, który należy do gminy, aby nie było problemu z wykupem.

Projekty są gotowe i prace ruszyły. Osiedle powstanie w dzielnicy Warpie przy ulicy Wolskiej.

- Jeszcze w tym roku zakończony będzie pierwszy etap, czyli uzbrojenie terenu, w ramach którego do granicy działki osiedla wykonana zostanie kanalizacja deszczowa, sanitarna i wodociąg - mówi Marzena Karolczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie. Nastąpiła również makroniwelacja terenu i tzw. wypełnienie pustek pokopalnianych. Wartość robót pierwszego etapu wyniesie prawie 821 tysięcy złotych. Realizację II etapu uzbrojenia terenu osiedla socjalnego planuje się w przyszłym roku - dodaje pani rzecznik.

W ramach osiedla socjalnego powstanie noclegownia dla około 50 osób oraz zespół budynków z 77 mieszkaniami socjalnymi. Do parterowych domów będą osobne wejścia do każdego mieszkania.

Ma być także dziedziniec z placem zabaw dla dzieci i pomieszczenie socjalne, w którym organizowano by na przykład szkolenia pomagające w zdobywaniu pracy. Budynki mają być zbudowane w taki sposób, aby uniemożliwić na przykład kradzież prądu. I mają być odporne na dewastacje.

- Korzystającymi z lokali socjalnych będą osoby z listy oczekujących na mieszkania socjalne oraz osoby, które uzyskały prawo do lokalu socjalnego na mocy wyroku sądowego - mówi pani rzecznik.

Na mieszkanie trzeba będzie jednak jeszcze poczekać około dwóch lat, bo realizację osiedla zaplanowana w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym do 2010 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto