Nasza Loteria

Ruszyła nowoczesna stacja mieszania wody

Magdalena Nowacka
Tomasz Froehlich sprawdza prawidłowe funkcjonowanie stacji .  zdjęcia: Olgierd Górny
Tomasz Froehlich sprawdza prawidłowe funkcjonowanie stacji . zdjęcia: Olgierd Górny
Wczoraj oficjalnie oddano do użytku stację mieszania wody na ujęciu głębinowym "Rozkówka" w Będzinie. To jedna z pierwszych w Polsce inwestycji tego typu.

Wczoraj oficjalnie oddano do użytku stację mieszania wody na ujęciu głębinowym "Rozkówka" w Będzinie. To jedna z pierwszych w Polsce inwestycji tego typu. Dzięki niej mieszkańcy Grodźca i Wojkowic mają przestać narzekać na złą jakość wody, która płynie z ich kranów.

- Od pewnego czasu mieszkańcy narzekali na jakość wody z kranów - przyznaje Jerzy Pyszczek, zastępca burmistrza Wojkowic.

Od listopada ubiegłego roku Wojkowice zasilane były bardzo twardą wodą z ujęć głębinowych w Bibieli i na Rozkówce. Substancje rozpuszczone w tej wodzie osadzały się w rurociągach, więc w końcu oba ujęcia wyłączono z eksploatacji. Na terenie miasta pojawiła się bardzo miękka woda z ujęć powierzchniowych w Kozłowej Górze i Goczałkowicach. Parametry chemiczne tej wody powodują, że substancje osiadłe w rurach rozpuszczają się.

- Powodowało to przy każdym zwiększonym przepływie w rurociągu pojawienie się rudego zabarwienia wody i zapachu związków żelaza. Jedyną możliwością przeciwdziałania było okresowe przepłukiwanie rurociągów - mówią wojkowiccy samorządowcy.

Teraz, dzięki stacji zmieszania wody, sytuacja ma się poprawić. Dobrodziejstwo stacji mają też odczuć mieszkańcy dzielnicy Grodziec. - Woda jest u nas mętna, czasem ma brzydki zapach. Mam nadzieję, że kiedy dziś wrócę do domu, zobaczę różnicę - mówi Emilia Sawicka, mieszkanka Grodźca.

Stacja została wybudowana przy współpracy z czeską firmą, która dostarczyła technologię uzdatniania wody, monitoring i sterowanie.

- Proces kontrolowany jest komputerowo i zdalnie - radiowo sterowany z dyspozytorni wodociągów będzińskich - mówi Sławomir Wesołowski, nadzorujący prace.

Woda ze stacji, po zmieszaniu z wodą dostarczaną z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA z Katowic, spełnia wszystkie wymagania jakościowe. Zmniejszona będzie jej twardość, a poziom związków azotu obniżony zostanie do wartości dopuszczalnych.

- Stacja jest pierwszym tego typu obiektem w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Będzinie, a w przyszłości planujemy podobne budowy na studniach wody w Małobądzu - dodaje Henryk Postel, prezes będzińskich wodociągów. •

Naukowcy uradzili

W początkowym okresie wydobywania wody głębinowej, do 2001 roku, występował w niej wysoki (na granicy dopuszczalnego) poziom stężenia siarczanów. Z czasem sytuacja uległa poprawie, ale przez cały czas eksploatacji studni borykano się z problemem znacznej twardości wody (30 procent ponad wartość dopuszczalną). W tej sytuacji podjęto w listopadzie 2005 roku decyzję o rewitalizacji ujęcia. Po analizach, również z udziałem hydrogeologów i kadry profesorskiej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, przyjęto koncepcję dalszej eksploatacji ujęcia głębinowego tak, by wspomagać jego pracę z ujęć powierzchniowych wodą uzdatnioną, a przy tym o niskim poziomie twardości. Projekt zamknięto w marcu 2006 roku. Już w czerwcu przystąpiono do próbnych pompowań i sterowania systemem. Od kilku dni stacja już dostarcza zmieszaną wodę.

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto