Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratujmy panią Asię! Pochodząca z Siewierza partnerka Bohdana Smolenia walczy z glejakiem. Pomaga innym, teraz potrzebuje wsparcia

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Joanna Kubisa całe życie pomaga dzieciom i ludziom w potrzebie, dziś sama potrzebuje wsparcia

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Joanna Kubisa całe życie pomaga dzieciom i ludziom w potrzebie, dziś sama potrzebuje wsparcia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE siepomaga.pl/mat.stowarzyszenia
Pochodząca z Siewierza w powiecie będzińskim Joanna Kubisa, wieloletnia partnerka Bohdana Smolenia, swoje życie poświęciła tym, którzy potrzebują pomocy i wsparcia. Dziś to ona sama znalazła się w trudnej sytuacji, bo to zdrowie jest najważniejsze. Tymczasem u pani Joanny wykryty został glejak. Leczenie jest kosztowne, dlatego w sieci założona została zbiórka funduszy, a 27 sierpnia w Siewierzu odbędzie się piknik, z którego całkowity dochód wesprze proces leczenia.

Całe życie poświęciła wsparciu i pomocy innym

Joanna Kubisa urodziła się w Siewierzu, miasteczku w powiecie będzińskim. Przez wiele lat tu mieszkała, tutaj ukończyła szkołę podstawową (lata 1969-1977) oraz siewierskie liceum (lata 1977-1981). Rówieśnikom dała się poznać jako dobra koleżanka, ambitna, zaangażowana w życie szkoły, pełna zapału i chęci do niesienia pomocy innym, zawsze uśmiechnięta. Od młodości była miłośniczką koni. W pamięci wielu osób utkwiło, że podczas Dni Ziemi Siewierskiej pojawiała się w siodle. Z końmi związała cale swoje życie.

Z wykształcenia jest zootechnikiem, hipoterapeutą, instruktorem jazdy konnej i wieloletnią prezes Fundacji Stworzenia Pana Smolenia. Przeszło 18 lat temu Joanna Kubisa razem z Bohdanem Smoleniem zaczęli tworzyć w wiosce nad Wartą siedlisko, przyjazne chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Było to ich marzenie, aby Baranówko koło Poznania stało się miejscem na ziemi, do którego będą chętnie wracać z uśmiechem chore dzieci.

Sami pokochali to miejsce, a tę miłość było widać w codziennej pracy, w zachwycie nad przyrodą, nad życiem. Włożyli wiele wysiłku w stworzenie Fundacji Stworzenia Pana Smolenia - ośrodka rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci przez hipoterapię. Zgromadzili wokół siebie grupę wspaniałych ludzi, terapeutów, wolontariuszy, takich jak oni pasjonatów.

Pani Joanna o pracy w Fundacji mówi, że: „najlepsze co ją w życiu spotkało, to praca z dziećmi.”. To ludzie, z którymi się spotykała, a szczególnie dzieci dawały jej siłę. W Fundacji panuje atmosfera życzliwości, zaufania i chęci pomocy innym. Rodzice dzieci, które korzystają z zajęć mówią o tym, jak chętnie dzieci przyjeżdżają do Baranówka, jak lubią swoich terapeutów. Praca z koniem wycisza i uspakaja, a efekty pracy są widoczne dla rodziców. W ośrodku prowadzone są zajęcia hipoterapii, parapowożenia, przygotowywanie do zadów, jazdy konnej, a jeśli początki są trudniejsze to oswajanie się z koniem, czyszczenie, karmienie. Współpracownicy nazywają panią Asię aniołem dobra.

To wspaniała kobieta, która opiekowała się panem Bohdanem Smoleniem do końca, była z nim, gdy przechodził udar, gdy stracił głos, opiekowała się i dbała, aby niczego mu nie brakowało. Po śmierci swego partnera, w 2016 r. stanęła na czele założonej Fundacji. Starała się, aby pamięć o słynnym kabareciarzu była wciąż żywa, to dzięki jej wielkiemu zaangażowaniu w rocznicę śmierci, na terenie ośrodka pojawiła się tablica upamiętniająca aktora. Tablica jest wmontowana na ulubionym kamieniu pana Bohdana. Fundacja działa nadal prężnie pomagając dzieciom.

Porażająca diagnoza, walka o zdrowie trwa

Los pisze jednak swoje scenariusze, 6 maja 2022 r. pani Joanna trafiła na SOR z bólem głowy i nudnościami, wcześniej nie miała żadnych objawów. Diagnoza była porażająca - glejak mózgu IV stopnia. 18 maja przeszła operację w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. Potem była chemioterapia i radioterapia w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Ratunkiem dla kobiety jest immunoterapia w Kolonii w Niemczech, której koszt jest bardzo wysoki. Wynosi 600 tys. zł. Daje ona zupełnie inne szanse i ogromne rokowania na dłuższe życie. Pani Joanna zdaje sobie sprawę, że jest to ryzykowne, ale jak to zwykle ona chce spróbować, bo „jej terapia pomoże odkryć sposoby leczenia i da szanse innym również.”.

Przyjaciele z Fundacji, znajomi, szkolne koleżanki i koledzy starają się wszelkimi sposobami pomóc i zgromadzić kwotę na rehabilitację. Zbiórka trwa: TUTAJ , organizowane są różne imprezy wsparcia, sportowe biegi, nordic walking, pikniki charytatywne, licytacje internetowe. Zorganizowana została zbiórka internetowa „Ratujmy Panią Asię! Nowotwór nie może być silniejszy”.

Pani Joanna ma jeszcze tyle planów i marzeń, warto, aby mogła je zrealizować. Przez prawie całe swoje życie pomagała innym i chorym dzieciom. Teraz to ona potrzebuje pomocy. Darowane prze nią dobro musi do niej wrócić.

Piknik w Siewierzu, warto się przyłączyć i pomóc

W sobotę 27 sierpnia w Siewierzu przy Niepublicznym Żłobku i Przedszkolu „Świat Dziecka” przy ul. Wolności 2 zorganizowany zostanie charytatywny piknik, z którego całkowity dochód wspomoże leczenie oraz rehabilitację pani Joanny. Impreza rozpocznie się o godzinie 15. W programie m.in. siewierskie pieczonki, grill, kiermasz ciast, jazda konna dla dzieci, pokaz zabytkowych samochodów i motocykli, wystawa fotograficzna oraz dmuchańce i inne atrakcje. Na piknik zaprsazają m.in. koledzy i koleżanki pani Joanny z lat szkolnych, a organizatorem tego przedsięwzięcia jest Małgorzata Miloch, wspólnie m.in. ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Miasta i Gminy Siewierz wraz z partnerami.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto