Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratują kościół

Magdalena Nowacka
fot. Magdalena Nowacka.
Zabytkowe polichromie z XIX wieku w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie, ujrzą światło dzienne. Odnowiony zostanie także znajdujący się tu nagrobny obraz biskupa krakowskiego Kajetana Ignacego Sołtyka. To najwyższa pora, aby ratować XIII -wieczny kościół sławkowski, bo tynk dosłownie odpada z sufitu. Prace rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia.

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, pierwotnie Jana Chrzciciela, został ufundowany przez biskupa krakowskiego Fulko zwanego Pełką w 1203 roku. Badania architektoniczno-historyczne kościoła przesuwają jego datowanie na lata 20-te XIII wieku. Na północnej ścianie nawy znajduje się także wyjątkowo cenny pod kątem zabytkowym obraz nagrobny biskupa krakowskiego Kajetana Ignacego Sołtyka (1716 -1788). Wykonany jest w stylu późnobarokowym, z elementami rokokowymi i klasycystycznymi, a ufundowali go artyści i mieszkańcy Sławkowa. Jak głosi legenda, podobno w podziękowaniu za lasy, które biskup podarował mieszkańcom. Kościół jest najstarszym zabytkiem w mieście. Pilnie jednak wymaga remontu. Po pierwsze ze względów historycznych, a po drugie ze względu na bezpieczeństwo wiernych. Sufit w świątyni po prostu się sypie. Dlatego już podwieszono tu zabezpieczająca siatkę.

-Ta świątynia jest prawdziwą, zabytkową perełką. Razem z karczmą i rynkiem tworzy wyjątkowy klimat tego miasteczka, do złudzenia przypominający sławny Kazimierzem nad Wisłą. Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć taki zagłębiowski Kazimierz nad Przemszą. Ale żeby tak się stało, trzeba zadbać o świątynię. Najpierw zaczniemy od remontu sufitu, w dalszej części będzie odnowienie już częściowo odsłoniętych polichromii - mówi ksiądz Wojciech Kowalski, proboszcz parafii.

W styczniu specjalna komisja konserwatorska, po obejrzeniu kościoła, zaakceptowała program renowacyjny przywrócenia XIX wiecznych polichromii. Przygotowywana jest również wizualizacja.

- Do tej pory były one schowane pod warstwą niezbyt ładnych polichromii z XX wieku - mówi Radosław Nawara, architekt i radny powiatowy, uczestnik wizji konserwatorskiej kościoła. Zabytkowa polichromia ma odsłonić ozdobne szlaki i pilastry.

- Mamy już pozwolenia i chcemy, aby prace ruszyły na przełomie marca i kwietnia - mówi ksiądz. Przyznaje, że koszty remontu są ogromne, ale pomoc obiecana. Milion sto tysięcy to cena przywrócenia do świetności polichromii, a odnowienie portretu nagrobnego biskupa to koszty rzędu prawie stu tysięcy złotych.

- Przede wszystkim w sprawę bardzo zaangażowali się parafianie, pomoc deklaruje także miasto. Także powiat obiecał wsparcie finansowe przy odnowieniu stropu - dodaje proboszcz. Parafia planuje także wystąpić o dofinansowanie do władz wojewódzkich.

Chociaż remont potrwa długo, świątynia nie będzie wyłączona z funkcjonowania. Rusztowania będą postawione tak, aby nie przeszkadzały wiernym.

- Tu czuje się historię, klimat zupełnie inny niż we współczesnych kościołach. Trzeba go ratować - mówi Agnieszka Kowalczyk, która ma w Sławkowie rodzinę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto