MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Psary: Mają gotową strategię rozwoju gminy na najbliższych sześć lat

Magdalena Nowacka
Prace przy budowie Stacji Uzdatniania Wody w Malinowicach już zostały zakończone. Fot. Olgierd Górny
Prace przy budowie Stacji Uzdatniania Wody w Malinowicach już zostały zakończone. Fot. Olgierd Górny
Mieszkańcy gminy już wiedzą, co na terenie ich sołectw zmieni się w ciągu najbliższych kilku lat. Strategię Rozwoju Gminy na lata 2007-2013 można przejrzeć nie tylko w magistracie, ale przede wszystkim na stronie ...

Mieszkańcy gminy już wiedzą, co na terenie ich sołectw zmieni się w ciągu najbliższych kilku lat. Strategię Rozwoju Gminy na lata 2007-2013 można przejrzeć nie tylko w magistracie, ale przede wszystkim na stronie internetowej gminy.

– Traktujemy strategię jako plan działań, który został skonsultowany zarówno z radnymi jak i radami sołeckimi wszystkich miejscowości podlegających Psarom. Strategia została przegłosowana jednogłośnie. To wskazuje na to, że plany są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców – twierdzi Marian Kozieł, wójt Psar.

W tym roku udało się w końcu zrealizować jedną z największych inwestycji z zakresu gospodarki wodno – ściekowej. Uruchomiono stację uzdatniania wody w Malinowicach.
– Dzięki temu z pewnością mieszkańcy już odczują poprawę jakości wody, która obecnie pochodzi ze źródła głębinowego a nowoczesna technologia powoduje, że konieczność chlorowania ograniczona jest do niezbędnego minimum – mówi wójt Kozieł. – Uniezależnienie się od dostaw wody ze źródeł zewnętrznych to także oszczędności, które mogą być przeznaczone na kolejne inwestycje w zakresie np. wymiany sieci wodociągowej.
Coraz więcej osób dopytuje się, czy na terenie gminy powstanie kolejne efektowne osiedle, podobne do istniejących w Malinowicach (ok. 70 działek) oraz zabudowy przy ul. Kolejowej w Gródkowie (ok. 40 działek).
– Szukam miejsca na budowę domu na terenie powiatu będzińskiego. Znajoma mówiła mi, że na terenie Psar ma powstać kolejne takie miejsce. Czy to tylko plotka? – pyta Andrzej Karczek, będzinianin.

Informacje tę potwierdza Dariusz Margiel, pracownik ds. promocji gminy i pozyskiwania funduszy pomocowych i środków unijnych.
– Takie miejsce pod tego typu budownictwo jest na terenie pod nazwą Czerwony Kamień w sołectwie Góra Siewierska. Prace geodezyjne zostały już tam zakończone a obecnie trwają prace projektowe związane z infrastrukturą drogową osiedla. Koncepcja obejmuje w najbliższym planie projekty sieci energetycznej i wodociągowej – wyjaśnia Dariusz Margiel.

Strategia jest na lata 2007 – 2013 i zbieżność z okresem przyznawania dotacji nie jest podobno przypadkowa.
– Nie ukrywam, że przygotowując ten materiał bazowaliśmy na zapisach podręcznika wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Mamy nadzieję, że ta metoda opracowania strategii pomoże nam w ubieganiu się o środki przyznawane w ramach RPO. Problem z pozyskaniem środków zewnętrznych polega na konieczności posiadania wkładu własnego, który w przypadku RPO wynosi 15 procent planowanej inwestycji. Jesteśmy wprawdzie gminą wiejską i mamy skromny budżet, ale uważamy że metodą małych kroków uda nam się zrealizować plany – przekonuje wójt.

Mieszkaniowa konkurencja?
Plany budowy osiedli powstały także w innej gminie powiatu będzińskiego, w Siewierzu. Pierwsze plany osiedla nad Zalewem Przeczycko-Siewierskim nakreślono kilka tygodni temu podczas warsztatów urbanistycznych. Gotowa koncepcja dotyczy zabudowy 120 hektarów. Osiedle ma mieć charakter ekologicznego miasta-ogrodu, zabudowanego niskimi kamienicami. W pierwszym etapie na ok. 44 ha powstanie ponad 1000 mieszkań, hotel z największym na Śląsku kompleksem konferencyjnym, rynek oraz port dla żaglówek. Inwestorem jest firma TUP SA, która planuje zakończyć pierwszy etap inwestycji przed 2012 rokiem. Prace mogą się rozpocząć po przyjęciu planu lokalnego zagospodarowania tego terenu, prawdopodobnie już w przyszłym roku .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto