Nasza Loteria

Przyjmą każdego pacjenta

Magdalena Nowacka
Elżbieta Oleksiak przygotowuje do badań Justynę Bielawską  na oddziale ginekologiczno-położniczym. W tym pawilonie wymieniono okna i pomalowano ściany.
Elżbieta Oleksiak przygotowuje do badań Justynę Bielawską na oddziale ginekologiczno-położniczym. W tym pawilonie wymieniono okna i pomalowano ściany.
Mimo roszad w służbie zdrowia, Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, rok zamknął pozytywnie. I jak obiecuje Jacek Kołacz, dyrektor PZZOZ, pacjenci nie powinni odczuć żadnych negatywnych zmian.

Mimo roszad w służbie zdrowia, Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, rok zamknął pozytywnie. I jak obiecuje Jacek Kołacz, dyrektor PZZOZ, pacjenci nie powinni odczuć żadnych negatywnych zmian.

Większy o jeden procent
– Kontrakt podpisaliśmy i jest on na poziomie podobnym jak w styczniu 2005 roku a nawet o jeden procent (350 tysięcy złotych) więcej. Dlatego zarówno pacjenci szpitali czeladzkiego i będzińskiego oraz 42 poradni, które znajdują się na terenie powiatu, na pewno nie odejdą z kwitkiem – zapewnia dyrektor.

Nie mały wpływ na to zapewnienie, ma fakt, że NFZ tuż przed świętami zwiększył kontrakt dla PZZOZ o około 200 tysięcy złotych.

– Przez cały rok przyjmowaliśmy więcej pacjentów, niż to mieliśmy zagwarantowane i te nadwyżki zostały pokryte właśnie z tych otrzymanych w grudniu pieniędzy. W przeciągu całego roku natomiast podniesiono nam kontrakt w sumie na około milion czterysta złotych – na oddziały szpitalne, przychodnie specjalistyczne i rehabilitację – dodaje dyrektor.

Ubiegły rok był na pewno rokiem inwestycji. Te największe były w szpitalu czeladzkim, ale i w będzińskim sporo się działo.

– Nareszcie mamy dwie nowe windy w Czeladzi a trzecia zostanie oddana lada moment. Windy były naprawdę w okropnym stanie. Wyremontowaliśmy także izby przyjęć (Czeladź i Będzin) – dodaje dyrektor.

Powody do zadowolenia mają z pewnością pracownicy, którym w końcu wypłacono zaległe pieniądze w ramach tzw. Ustawy 203. Ale na to trzeba było wziąć pożyczkę z banku.

– Wzięliśmy około 5 milionów, z czego 3,5 przeznaczyliśmy bezpośrednio na te wypłaty. Od marca musimy jednak te pożyczkę zacząć spłacać. Dlatego na ten rok nie przewidujemy wielkich inwestycji, skupimy się przede wszystkim na remontach – wyjaśnia dyrektor.

Może Unia, może miasto?
A że remonty są potrzebne, widać gołym okiem, zwłaszcza w budynku czeladzkiego szpitala. Pieniądze pójdą przede wszystkim na najbardziej pilne remontowe potrzeby. Jest jednak szansa na nową inwestycję: utworzenie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w czeladzkim szpitalu. PZZOZ złożył bowiem już wniosek o dofinansowanie w ramach tzw. programu norweskiego.

– To dla nas wielka szansa, bo to dofinansowanie wynosi aż 85 procent. Jeśli komisja pozytywnie zaopiniuje nasz wniosek i przyzna odpowiednie fundusze, będziemy mogli ruszyć z tym oddziałem jeszcze w tym roku.

Szpital czeladzki ma też szansę wzbogacić się w tym roku o nowy sprzęt RTG dla bloku operacyjnego.

– To już jednak będzie wkład miasta, taką uchwałę podjęli radni Czeladzi – wyjaśnia dyrektor Kołacz. Także w tym roku szykują się przymiarki do połączenia w jedną dwóch aptek zakładowych (będzińska i czeladzka). Główna apteka ma znajdować się w pomieszczeniach szpitalnych w Będzinie po byłej kuchni. W Czeladzi ma natomiast funkcjonować jedynie punkt apteczny.

– Obecnie sprawy są uzgadniane z SANEPID-em i nadzorem farmaceutycznym – wyjaśnia dyrektor Jacek Kołacz.

Dyrekcja PZZOZ przedstawiła zarządowi powiatu kolejne działania związane z restrukturyzacją. A wśród nich jest zmiana lokalizacji niektórych placówek, np. usytuowanie poradni pediatrycznych w pomieszczeniach Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w Będzinie.

– To jednak daleka droga. Plany już mamy, musimy jeszcze wygospodarować środki.


W ostatnich miesiącach duże zmiany widać było w będzińskim oddziale ginekologiczno-położniczym. Pomalowano ściany, wymieniono okna i drzwi. Kolorów, a także bajkowych postaci nie brakuje również na ścianach w oddziale dziecięcym, który mieści się w szpitalu czeladzkim. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto