Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przybywa sposobów na wyrwanie ludzi z nałogu

(mano)
W ramach ogólnopolskiej kampanii "Alkohol nieletnim dostęp wzbroniony" wydział spraw obywatelskich UM razem z harcerzami z Hufca Ziemi Będzińskiej powołał zespoły kontrolująco-interwencyjne.

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Alkohol nieletnim dostęp wzbroniony" wydział spraw obywatelskich UM razem z harcerzami z Hufca Ziemi Będzińskiej powołał zespoły kontrolująco-interwencyjne. To właśnie te zespoły przeprowadzały monitorowane próby zakupu napojów alkoholowych. Osoby wyglądające na niepełnoletnie "sprawdzały" sprzedawców.

Kampania zakończyła się przyznaniem 20 (na około 40 skontrolowanych miejsc) ostrzegawczych żółtych kartek właścicielom punktów, gdzie udała się próba zakupu alkoholu.

- Właściciele bardzo szybko zorientowali się, że są pod kontrolą i sami zadbali o to, żebyśmy nie mieli już powodów do wręczania im tego typu upomnień. To możemy policzyć jako sukces - mówi Joanna Gronczewska, kierownik referatu spraw społecznych Urzędu Miejskiego.

Mieszkańców mających problem z nałogiem wprawdzie nie ubywa, za to więcej z nich decyduje się na podjęcie leczenia odwykowego. W ubiegłym roku taką decyzję podjęły o 162 osoby więcej niż dwa lata temu.

Niestety, nie zmniejszyła się liczba interwencji związanych z piciem alkoholu w miejscach publicznych. W ubiegłym roku odnotowano wzrost interwencji o 52 procent. Najwięcej było ich w centrum miasta oraz na osiedlu Syberka. Do Izby Wytrzeźwień trafiło w ubiegłym roku 796 mieszkańców Będzina, w tym 39 kobiet i 12 nieletnich.

Natomiast spadła (i to całkiem sporo, bo aż o 21 procent) liczba wykroczeń popełnianych przez osoby nietrzeźwe.

To, że po alkohol sięgają często dzieci, wychowane w środowiskach, gdzie jest on obecny, udowodniono już dawno. Dlatego w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych spora część funduszy jest przekazywana właśnie na działania profilaktyczne wśród nieletnich.

- Zależy nam szczególnie na dzieciach wychowujących się w środowiskach, gdzie alkohol jest obecny codziennie. Chcemy im pokazać alternatywny, zdrowy sposób spędzania czasu. Dlatego zwiększyliśmy liczbą miejsc dla dzieci uczęszczających na zajęcia socjoterapeutyczne. Także więcej maluchów skorzystało z letnich kolonii - dodaje kierownik Gronczewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto