18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy i społecznicy Zagłębia Dąbrowskiego

mat.prasowe
Przedsiębiorcy i społecznicy Zagłębia Dąbrowskiego. W poniedziałek 31 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Będzinie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Stanisława Mariana Skarbińskiego, zagłębiowskiego przemysłowca i społecznika, żyjącego w latach 1856-1925.

Przedsiębiorcy i społecznicy Zagłębia Dąbrowskiego

W trakcie uroczystości odbyło się seminarium naukowe pt. „Przedsiębiorcy i społecznicy Zagłębia Dąbrowskiego”. Współorganizatorem wydarzenia była Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Gospodarzem wydarzeń była Wanda Zalejska, Dyrektor I LO w Będzinie. Wśród gości znaleźli się m.in.: władze Powiatu Będzińskiego, przedstawiciele władz miejskich Będzina, Dąbrowy Górniczej, Wojkowic, reprezentanci Muzeum Zagłębia, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz członkowie regionalnych stowarzyszeń i organizacji.

Fundatorem tablicy upamiętniającej działalność zagłębiowskiego społecznika jest dr inż. Dorota Starościak, prawnuczka Stanisława Mariana Skarbińskiego, która wspólnie z Krzysztofem Malczewskim, Starostą Będzińskim dokonała jej uroczystego odsłonięcia.

- W Zagłębiu nie brakowało wielkich rodów, których członkowie zajmowali się nie tylko tworzeniem zrębów przemysłowych czy rozwojem potencjału i znaczenia regionu, ale także aktywną działalnością na rzecz mieszkańców. Dawnych przemysłowców i społeczników dziś określalibyśmy mianem top – menedżerów i wolontariuszy. Jednak wartości jakimi kierowali się w życiu i ogromna pracowitość. do dziś pozostały uniwersalnymi wartościami, które mogą służyć wielu ludziom za wskazówkę, w jaki sposób kierować swoimi życiowymi ścieżkami – mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko–Pikiewicz, Rektor WSB, uroczyście otwierając seminarium naukowe.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Marek Walancik, Prorektor ds. Nauki, który podczas wykładu „Postać/osoba jako symbol – w społecznych i kulturowych uwarunkowaniach Śląska i Zagłębia” zwrócił uwagę na znaczenie wybitnych jednostek w procesie integrowania się i poszukiwania tożsamości lokalnych społeczności.

Z kolei dr inż. Dorota Starościak w wykładzie pt. „Skarbińscy – przemysłowa elita Zagłębia” przybliżyła uczestnikom seminarium znaczenie swoich przodków w kształtowaniu przemysłowego charakteru regionu. – Ogromnie cieszę się, że pradziadek znów zagościł w murach tej szkoły. Przed laty był członkiem i przewodniczącym Rady Opiekuńczej, funkcjonującej tu od początku XX wieku Siedmioklasowej Szkoły Handlowej – przypomniała potomkini zagłębiowskiego przemysłowca.

Nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika - Dariusz Majchrzak zaprezentował prelekcję pt. „Ciechanowscy – urzędnicy i przemysłowcy w Królestwie Polskim". Z kolei Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przybliżył uczestnikom seminarium historię Zagłębia Dąbrowskiego. – Proszę zwrócić uwagę, że data urodzin bohatera dzisiejszej uroczystości pokrywa się z datą wydania mapy Zagłębia Węglowego w Królestwie Polskim. Czyż to nie symboliczny przypadek? Dziś mapa informuje nas nie tylko o złożach ówczesnych kopalń, ale wyznacza granice Zagłębia Dąbrowskiego, terminu, w tamtym czasie jeszcze nowego. Do dziś toczą się dyskusje na temat obszaru regionu. Pamiętajmy jednak, że Zagłębie jest tam, gdzie mieszkają ludzie, określający siebie mianem Zagłębiaków. Nie ważne czy jest to Zawiercie, czy tereny w kierunku Koniecpola – podkreślał Arkadiusz Rybak.

Kolejnym punktem seminarium była prezentacja Stefanii Hanusek z Towarzystwa Przyjaciół Będzina, która udowodniła zebranym, że mimo ogromnych zniszczeń, jakich doznał Będzin w czasie II wojny światowej, w mieście wciąż można znaleźć prawdziwe perły architektury modernistycznej (m.in. budynek poczty, dworca kolejowego czy siedziby Teatru Dzieci Zagłębia).

Zwieńczeniem spotkania była debata na temat zagłębiowskiej tożsamości, w której udział wzięła młodzież z I LO - podopieczni Grażyny Szewczyk.

Podczas uroczystości zaprezentowano najnowszą pozycję Wydawnictwa Naukowego Wyższej szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - monografię "W dziejach swoich. Przemysłowcy i społecznicy Zagłębia Dąbrowskiego XIX i XX wieku", autorstwa dr inż. Doroty Starościak.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto