Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przebudowa centrum ma kosztować ponad 16 milionów złotych

magdalena nowacka
Patryk Duda, podobnie jak wielu mieszkańców w jego wieku, jest zachwycony zwłaszcza  fontanną na placu.olgierd górny
Patryk Duda, podobnie jak wielu mieszkańców w jego wieku, jest zachwycony zwłaszcza fontanną na placu.olgierd górny
Podobno jeszcze w nocy pracownicy krzątający się przy placu dworcowym, sadzili kwiaty i iglaki. Rano plac prezentował się już tak, jak było w planach. Nie ma jak fontanna W pierwszym dniu święta miasta ...

Podobno jeszcze w nocy pracownicy krzątający się przy placu dworcowym, sadzili kwiaty i iglaki. Rano plac prezentował się już tak, jak było w planach.


Nie ma jak fontanna

W pierwszym dniu święta miasta samorządowcy przygotowali mieszkańcom niespodziankę. Oddano do użytku remontowany od wielu miesięcy plac dworcowy. Tym samym zakończono drugi etap przebudowy centrum miasta.

Były przemówienia, poświęcenie placu przez księdza dziekana Mieczysława Miarkę i występ artystyczny "Podróż nadziei" w wykonaniu Waldemara Musiała i aktorów z Teatru Lalki i Aktora "Arena".

W ramach drugiego etapu odnowy miasta wykonano nie tylko przebudowę rejonu placu dworcowego PKP, ale także przyległych ulic: Małachowskiego, Kościuszki i Modrzejowskiej. Na rzucie promienistego półkola powstała kolumnada okładana płytami granitowymi z wyeksponowaniem pomnika św. Jadwigi. Przebudowano nieczynną fontannę z terenami spacerowymi wokół jej niecki. Zmieniono też nawierzchnię, do której wykorzystano granitową i bazaltową kostkę. Nie zabrakło elementów zielonych, iglaków i kwiatów rabatowych. Ten etap kosztował ponad 3 mln złotych.

- Plac jest naprawdę piękny. Mieszkam od lat na osiedlu Warpie. Słyszałam, że dzisiaj jest otwarcie i postanowiłam, że muszę być jego świadkiem. To taka wyjątkowa chwila - mówi Krystyna Żukowska.

Razem z wnuczką, trzyletnią Olą Łyczbą, zatrzymała się przy czynnej fontannie.
W tym miejscu zgromadziło się najwięcej osób. Dzieci wskakiwały do fontanny, a zakochane pary umawiały się, że przyjdą tu wieczorem. Plac jest otoczony latarniami i podświetlany.
- Ktoś do fontanny wrzucił pieniądze i ja je wyłowiłem - mówił zadowolony kilkunastoletni mieszkaniec Będzina.


Jak go nazwać?

Podczas otwarcia placu został ogłoszony konkurs na jego nazwę. Może w nim wziąć udział każdy mieszkaniec. Pomysły należy zgłaszać do Biura Informacji i Promocji UM od 15 czerwca do końca grudnia. Wielu mieszkańców ma już gotowe pomysły.

- Nie chcę zdradzać, bo może mnie ktoś ubiegnie, ale pomysł związany jest z będzińskim herbem - mówiła Teresa Przybylska.

O placu z zadowoleniem mówi Henryk Smogór, kombatant. Dobrym pomysłem, jego zdaniem, było wyłożenie nawierzchni kostką brukową.

- Gdyby to był asfalt, przy wysokiej temperaturze topniałby. W tym miejscu w roku 1863 walczyli powstańcy. Była też kapliczka z ich szczątkami do 1939 roku. Potem przeniesiono je pod świętą figurę na tym samym placu. Moim zdaniem powinien on nosić nazwę związaną z historycznymi walkami - podkreślał będziński kombatant.


Solą w oku

Nie da się ukryć, że po przebudowie placu, sam dworzec wydaje się jeszcze brzydszy niż był. I budynek, i perony.

Brudno, smutno, a wystrój rodem z innej epoki, bynajmniej nie miły dla oczu. Jednak, jak zapewniają samorządowcy, wezmą się teraz i za tę część kompleksu kolejowego. Miasto przygotowało projekt wieloletniej dzierżawy budynku dworca.

- Najtrudniejsze jest połączenie podmiotów PKP oraz podjęcie przez nie konkretnych decyzji. Zainteresowani jesteśmy dzierżawami budynku dworca PKP, terenu od ul. Sienkiewicza oraz terenu od ul. Kościuszki. W zamian chcielibyśmy zagospodarować budynek dworca, poszerzyć jego funkcje komercyjne, a w konsekwencji zmienić estetykę tego miejsca - wyjaśnia prezydent Radosław Baran.

Będzinianie mogą liczyć na to, że ich dworzec, choć o mniejszej kubaturze, stanie się podobny do tego w Sosnowcu. Ale prędko to nie będzie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

UOKiK przeprowadza kontrole na stacjach V2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto