Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prawdziwe hajduczki

Magdalena Nowacka
Monika Jajeśniak i Marta Wątor tworzą zgraną i ,ostrą" parę sportową.
Monika Jajeśniak i Marta Wątor tworzą zgraną i ,ostrą" parę sportową.
Prawie osiemnastoletnia Monika Jajeśniak i szesnastoletnia Marta Wątor są tegorocznymi stypendystkami Rady Miejskiej w Będzinie. Mieszkanki Łagiszy zostały wyróżnione za sukcesy odnoszone w szermierce.

Prawie osiemnastoletnia Monika Jajeśniak i szesnastoletnia Marta Wątor są tegorocznymi stypendystkami Rady Miejskiej w Będzinie. Mieszkanki Łagiszy zostały wyróżnione za sukcesy odnoszone w szermierce.

Szabla w dłoń

Jasnowłosej Moniki wszędzie jest pełno. Tryska energią. Młodsza od niej ciemnowłosa Marta jest bardziej zamknięta w sobie. Kiedy jednak wychodzą walczyć, trudno zauważyć różnice. Obie opanowane, zdecydowane i pełne ducha walki. Ich trenerem jest Krzysztof Wątor, były szermierz, a prywatnie tata Marty.

- Kiedy byłam mała, jeździłam z tatą na zgromadzenia i zawody. Niewiele jednak pamiętam. Pierwszy trening miałam jako dwunastolatka. Spodobało mi się, a kiedy przyszły pierwsze sukcesy, utwierdziły mnie w wyborze pasji. Na początku traktowałam szermierkę jak zabawę, teraz już podchodzę do tego sportu poważnie - mówi Marta.

Coś za coś

Monika zaczęła trenować prawie w tym samym czasie, jako czternastolatka.

- W szermierce podoba mi się to, że ważna jest nie tylko sprawność fizyczna, ale też inteligencja. Trzeba umieć przewidzieć ruch przeciwnika i szybko zareagować - opowiada Monika.

Najbliżsi Marty jej decyzję przyjęli ze zrozumieniem. W końcu w rodzinie jest już jeden szermierz. Rodzina Moniki trochę się dziwiła, ale teraz bardzo jej kibicuje. Większość znajomych obu zawodniczek to szermierze. Rozmawiają o natarciach, zasłonach, odpowiedziach.

- Znajomi, którzy nie uprawiają tego sportu, czasami pytali mnie o różne szczegóły, na przykład o to, dlaczego podczas walki jesteśmy podpięte do takich ,drucików". Wyjaśniałam, że jest to część aparatu, który rejestruje trafienia - mówi Monika.

Przyjaciółki od walki

Ćwiczą codziennie, nawet w niedziele. Jeżdżą na obozy, zawody, zdarza się, że nie ma ich w sumie po kilka miesięcy w ciągu roku.

- Na szczęście nauczyciele są bardzo wyrozumiali, pozwalają nam zaliczać materiał w różnych terminach - mówi Marta.
Treningi, wyjazdy i nauka zabierają im tyle czasu, że rzadko chodzą do kina czy na dyskoteki.

- Coś za coś. Mamy jednak okazję zwiedzać dalekie kraje, poznawać fascynujących ludzi oraz czuć tę niepowtarzalną atmosferę. Już teraz zwiedziłyśmy na pewno więcej krajów, niż nasi rówieśnicy - podkreśla Monika.

Walczą z chłopcami i radzą sobie całkiem dobrze. Ćwiczą też z innymi koleżankami. Najbardziej jednak lubią trenować ze sobą.

Kiedy jedna walczy, druga trzyma kciuki ze wszystkich sił. Wymieniają się uwagami, podpowiadają sobie, poprawiają błędy. Razem chodziły do Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 w Łagiszy, obecnie uczą się w będzińskich liceach - III im. C. K. Norwida i w II im. St. Wyspiańskiego.

- Niektórzy śmieją się, źe spędzamy ze sobą więcej czasu niź z rodziną. I coś w tym jest - mówią dziewczyny
Monikę korci czasami, żeby powalczyć floretem.

- Trener jednak mi odradza. Mówi, że floret spodoba mi się za bardzo i rzucę szablę. Kiedyś marzyłam o studiowaniu stomatologii. Teraz, kiedy powoli zbliżam się do życiowych wyborów, częściej myślę jednak o tym, by moja przyszłość była związana z szermierką - opowiada Monika.

Marta nie ma jeszcze sprecyzowanych planów. Wysoka średnia ocen świadczy jednak o tym, że mimo intensywnych treningów znajduje jeszcze czas na naukę.

Obie dziewczyny marzą oczywiście o sukcesie i udziale w olimpiadzie. Może już za cztery lata...


Monika Jajeśniak

Zdobyła 14 miejsce w Mistrzostwach Świata Kadetów w szermierce kobiet, 2 miejsce indywidualnie i drużynowo w Mistrzostwach Polski w szabli kobiet, 2 miejsce w Pucharze Polski Kadetów oraz 2 miejsce w Pucharze Polski Młodzieżowców.

Marta Wątor

Zajęła 3 miejsce w indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorów w szabli kobiet, 3 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów w szabli kobiet, 1 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w szabli kobiet, 2 miejsce w drużynowych Mistrzostwach Polski w szabli dziewcząt do lat 20, 3 miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w szabli dziewcząt do lat 20, 6 miejsce w Pucharze Świata do lat 17 na Węgrzech oraz 3 miejsce w Międzynarodowym Turnieju Szabli w Oddesie.

od 7 lat
Wideo

Marcin Nowak żużlowiec Texom Stali Rzeszów - 10. Sportowiec 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto