Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat Będziński: samorządy przekazują maseczki mieszkańcom, szyją je też dla innych sami mieszkańcy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Czeladzi mieszkańcy szyją maseczki m.in. dla służby zdrowia, listonoszy, pracowników socjalnych. Za darmo mogą je także odebrać czeladzianie
W Czeladzi mieszkańcy szyją maseczki m.in. dla służby zdrowia, listonoszy, pracowników socjalnych. Za darmo mogą je także odebrać czeladzianie Facebook: Czeladzianie pomagają w walce z koronawirusem
Od 16 kwietnia br. wychodząc z domów będziemy musieli zasłonić twarz chustą, kawałkiem materiału lub maseczką. Jak w miastach i miejscowościach powiatu będzińskiego zdobyć te ostatnie, jeśli dotychczas jeszcze się nie zaopatrzyliśmy w takie środki ochrony. Można je kupić, korzystając np. z ofert w internecie, ale bardzo często jest szansa, by zdobyć je dzięki wsparciu lokalnych władz i ludzi dobrej woli.

W Czeladzi od wtorku 14 kwietnia br. maseczki można odebrać w Studiu Figura przy ulicy Bytomskiej 2 w godzinach 9.30 – 13, dzięki uprzejmości właścicielki Dagmary Pietluch. Maseczki powstają w ramach akcji Czeladzianie pomagają w walce z koronawirusem, zainicjowanej przez czeladzkie radne Barbarę Wszołek i Beatę Marcinkowską, w którą zaangażowało się wielu ludzi dobrej woli, m.in. Łukasz Strojniak.

- Akcja była spontaniczna, zaangażowało się w nią wiele osób, instytucji, firm, dzięki czemu mogliśmy obdarować maseczkami pracowników służby zdrowia, ale nie tylko – mówi Barbara Wszołek.

- Doposażamy m.in. listonoszy, pracowników socjalnych, sprzedawców w sklepach. Działamy dwutorowo. Część szyje maseczki, to około 20 pań, organizuje materiały, a inne osoby tworzą przyłbice, które także trafiają tam, gdzie są dziś najbardziej potrzebne. Cały czas trwa także zbiórka funduszy na portalu zrzutka.pl, dzięki czemu możemy działać i poszerzać naszą działalność. Rozdajemy też maseczki mieszkańcom, nie sprzedajemy ich. Jeśli jednak ktoś miałby życzenie wesprzeć naszą zbiórkę internetową, to będziemy wdzięczni. Cieszymy się, że czeladzianie działają wspólnie i jest ogromny odzew – dodaje.

Zebrane podczas zbiórki fundusze zostaną przeznaczone m.in. na bawełnę i gumki do szycia maseczek, materiały do wykonania przyłbic, maseczki chirurgiczne trójwarstwowe, termometry, nakładki na obuwie, gogle ochronne, kombinezony ochronne, półmaski filtrujące klasa FFP3, rękawiczki nitrylowe, środki do dezynfekcji.

TUTAJ MOŻECIE WESPRZEĆ CZELADZKĄ ZBIÓRKĘ

Na maseczki mogą też liczyć mieszkańcy Wojkowic. Powstają one w ramach akcji Wojkowice szyją dla medyków. Dostarczają je mieszkańcom druhny i druhowie z OSP Wojkowice. Są już także dostępne w przychodni ZOZ.

Maseczki ochronne wielorazowego użytku trafiają też do mieszkańców Sławkowa.Kupione przez Urząd Miasta maseczki dostarczane są przez Ochotniczą Straż Pożarną bezpośrednio do każdego punktu adresowego. Do każdej maseczki dołączona jest instrukcja użytkowania. Liczba maseczek przewidziana na dane gospodarstwo domowe odpowiada liczbie zamieszkujących je osób, według stanu wynikającego ze złożonej deklaracji odpadowej.

W trosce o bezpieczeństwo Gmina Siewierz również kupiła materiałowe maseczki ochronne wielokrotnego użytku, które od 14 kwietnia są nieodpłatnie przekazywane mieszkańcom przez druhów strażaków z gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. 14 kwietnia trafiły do mieszkańców Siewierza i Wojkowic Kościelnych.

- Druhowie będą używać systemu nagłaśniającego samochodów pożarniczych, aby poinformować o tym, że znajdują się w okolicy. Apelujemy, aby przy odbiorze zachować niezbędne środki bezpieczeństwa higienicznego. Strażacy będą zaopatrzeni w rękawiczki i maseczki ochronne – podkreślają organizatorzy akcji z UMiG w Siewierzu.

Liczba przekazanych maseczek będzie zgodna z deklarowaną liczbą osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe, na podstawie składanych przez mieszkańców deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku nieodebrania maseczki można będzie ją odebrać w późniejszym terminie w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz lub u sołtysów danej miejscowości.

Gmina Psary już 1 kwietnia przystąpiła do akcji Maseczki dla Polski i zamówiła 12 tys. sztuk środków ochrony dla mieszkańców. Jest na liście oczekujących i czeka na informację o terminie realizacji naszego zamówienia. Gmina jest gotowa, żeby tuż po świętach wielkanocnych dostarczyć maseczki dla tych osób, które nie są w stanie same zdobyć tego środka ochrony. Będą to bawełniane maseczki wielokrotnego użytku.

- Nasza pomoc w pierwszej kolejności skierowana jest do osób starszych i samotnych. Akcja rozdawania maseczek ochronnych koordynowana będzie przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Jeżeli ktoś nie ma możliwości samemu zdobyć czy wykonać maseczki bardzo prosimy o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Psarach pod numerem telefonu 32 267 22 62 lub telefonem komórkowym 609 066 668 - numer do zgłaszania sytuacji nadzwyczajnych po godzinach pracy urzędu. Pracownik oddzwoni i zorganizujemy dostarczenie maseczki – informują pracownicy Urzędu Gminy w Psarach.

Dodatkowo pani Agata Wilczyńska, dyrektor Gminnego Żłobka w Psarach, rozpoczęła akcję szycia maseczek wielorazowych. Oprócz cioć żłobkowych do akcji włączają się członkowie ich rodzin. Na początek ma być gotowych 100 maseczek.

W Gminie Bobrowniki także mieszkańcy szyją maseczki, które potem druhowie z OSP z terenu gminy przekazują tym, którzy takiego środka ochrony nie mają lub nie są w stanie samodzielnie zdobyć.

Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną?

Przed jej założeniem należy umyć lub zdezynfekować ręce. Suchą maseczkę zakładamy przed wyjściem z domu w miejsce publiczne. Maska powinna być założona na usta i nos oraz musi dobrze przylegać do twarzy. Nie należy dotykać jej zewnętrznej części.

Maseczkę należy również prawidłowo ściągać i dezynfekować. Aby ją zdjąć chwyć za gumki podtrzymujące materiał na twarzy i zdejmij je z głowy. Po zdjęciu umyj ręce. Nie odkładaj maseczki na żadną z powierzchni tylko od razu wrzuć do kosza na pranie. Po wypraniu i wysuszeniu należy ją wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury. Maseczkę można również zdezynfekować roztworem alkoholu (minimum 70%) i zostawić do wyschnięcia, aby założyć ją ponownie.

Od czwartku, 16 kwietnia obowiązywać będzie nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Każda osoba będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w sklepach i innych miejscach publicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto