Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnia dla ozdrowieńców w Czeladzi - pierwsza w woj. śląskim. Tygodniowo ma przyjąć 20 pacjentów

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
fot. Materiały prasowe
4 listopada w Czeladzi rozpoczęła działanie poradnia dla ozdrowieńców. Poradnia jest prowadzona przy szpitalu powiatowym, w którym na początku pandemii został utworzony oddział covidowy. Poradnia będzie pomagać osobom, które, mimo że pokonały koronawirusa, nadal borykają się z długofalowymi skutkami choroby. A te, jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, mogą być bardzo poważne. W ciągu tygodnia z powikłaniami po COVID-19, przebadano tu około 20 osób. A chętnych jest o wiele więcej.

20 osób tygodniowo, tyle będzie przyjmować poradnia dla ozdrowieńców, która powstała w Czeladzi. Poradnia pomaga osobom, które przeszły COVID-19 i nadal borykają się ze skutkami choroby. To pierwsza taka poradnia w całym województwie śląskim.

- Poradnia będzie przyjmować około 20 pacjentów tygodniowo. Zostało to podzielone tak, by znalazło się wśród nich 10 pacjentów, którzy byli hospitalizowani, a także 10 pacjentów, którzy przeszli chorobę w domu - tłumaczy Agata Kalafarska-Winkler, rzeczniczka prasowa PZZOZ w Czeladzi.

Choć poradnia rozpoczęła działanie 4 stycznia, już przyjęła 20 pacjentów, a kolejni już czekają, na dalszą diagnozę po przebyciu COVID-19. Zespół poradni tworzą lekarze Oddziału Chorób Wewnętrznych, na co dzień pracujący z pacjentami covidowymi, tj. kardiolodzy i interniści. W zależności od zgłaszanych problemów pacjenci będą przechodzić diagnostykę laboratoryjną oraz obrazową z echem serca i tomografią komputerową włącznie.

- Badania nad powikłaniami po przejściu COVID-19 wciąż trwają, jednak już wiadomo, że koronawirus może wpływać negatywnie na pracę wielu narządów, doprowadzając m.in. do uszkodzenia mięśnia sercowego i płuc, upośledzenia funkcji poznawczych takich jak pamięć i koncentracja. Dlatego nawet po przejściu choroby wielu naszych pacjentów nadal wymaga opieki lekarskiej – przyznaje Ewa Wiązania-Gacek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej PZZOZ.

Chory w ciągu tygodnia może tu przejść pełną diagnostykę. Jeżeli okaże się, że potrzebne są dalsze konsultacje, w ramach stworzonej w szpitalu szybkiej ścieżki pacjent będzie mógł skorzystać z konsultacji ze specjalistami z zakresu neurologii, ortopedii czy rehabilitacji. Poradnia dla ozdrowieńców działała na bazie poradni kardiologicznej, służąc zarówno pacjentom leczonym na oddziale covidowym czeladzkiej placówki, jak i wszystkim mieszkańcom powiatu będzińskiego, którzy przeszli covid bez potrzeby hospitalizacji, ale odczuwają powikłania po chorobie. Z pomocy poradni mogą także skorzystać osoby spoza powiatu będzińskiego.

- Na podstawie dotychczas przeprowadzonych na świecie badań na małych grupach pacjentów szacujemy, że 80% pacjentów hospitalizowanych oraz 20% spośród niehospitalizowanych może mieć powikłania pocovidowe. Z tego wynika, że pod opieką naszej poradni byłoby ok. 1000 pacjentów” - przewiduje dr n. med. Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji PZZOZ.

Coraz więcej danych wskazuje także, że osoby, które przechorowały COVID-19 są bardziej narażone na występowanie zaburzeń psychicznych. Dlatego, nie czekając na rozstrzygnięcie konkursu na prowadzenie poradni zdrowia psychicznego w ramach NFZ, szpital już teraz umożliwi pacjentom dostęp do specjalistów psychiatrii w ramach opieki ambulatoryjnej, tak aby móc wesprzeć pacjentów, którzy po chorobie odczuwają lęk, stany depresyjne, zespół stresu pourazowego czy zaburzenia snu.

Wciąż nie wiadomo jeszcze, jak długo mogą utrzymywać się poszczególne powikłania po COVID-19. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że np. utrata węchu może utrzymywać się nawet kilkanaście tygodni, podobnie jak przewlekłe zmęczenie, które wiele osób odczuwa nawet przez kilka miesięcy po tym, jak zostaną uznane za ozdrowieńców.

Śląskie Centrum Chorób Serca pod patronatem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego już prowadzi badania ozdrowieńców, by stwierdzić jak po zakażeniu koronawirusem pracują ich układy krążeniowy, oddechowy, nerwowy, ale też praca poszczególnych narządów jak oczy, wątroba, nerki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto