Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 200 nowych instalacji solarnych i paneli fotowoltaicznych w Będzinie. Skorzystają też mieszkańcy Bobrownik

OPRAC.: PAS
pixabay/mat. UM Będzin
Ponad 200 nowych instalacji solarnych i paneli fotowoltaicznych zostanie zainstalowanych w gospodarstwach domowych w Będzinie.

Jak poinformował prezydent Będzina Łukasz Komoniewski to efekt pozytywnego rozpatrzenia wniosków złożonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Pozyskana kwota dofinansowania to ponad 3,05 miliona złotych. Całkowita kwota tego przedsięwzięcia to natomiast 3 miliony 896 tysięcy 149,77 złotych.

- Działamy na rzecz obniżenia niskiej emisji i poprawy efektywności energetycznej. Ważne informacje dla będzińskich beneficjentów programu będą zamieszczane na stronie

www.oze.bedzin.pl

Proszę na bieżąco śledzić ukazujące się aktualizacje - przekazał prezydent Będzina.

Wspólnie z Będzinem dofinansowanie otrzymały także gminy Bobrowniki, Lubliniec oraz Pszczyna. Ostatecznie do dofinansowania wybrano więc cztery projekty na łączną kwotę ponad 17 milionów złotych.

W przypadku Bobrownik dofinansowany zostanie projekt: Budowa instalacji OZE na budynkach mieszkańców w Gminie Bobrowniki. Tutaj dofinansowanie wyniesie 6 milionów 290 tysięcy 820,86 zł, a całkowity koszt tej inwestycji ma wynieść 8 milionów 229 tysięcy 874,48 zł.

Wykorzystywanie fotowoltaiki jako źródła energii ma wiele zalet, po za tym, że energia jest darmowa i prawie nieograniczoną energią odnosimy również korzyści takie jak:

  • Finansowe - jeden z najważniejszych aspektów całej inwestycji. Dzięki nowelizacji prawa energetycznego wytwórca energii nie musi prowadzić działalności gospodarczej.

  • Redukcja emisji CO2 – systemy fotowoltaiczne w trakcie produkcji energii nie emitują szkodliwych związków i dwutlenku węgla, ani żadnych innych gazów cieplarnianych. Dodatkowo zwrot energetyczny instalacji następuje po 2-3 latach działania instalacji.

  • Niskie koszty eksploatacji – dzięki prostocie i braku elementów ruchomych, system jest praktycznie bezobsługowy. Dodatkowym atutem są długie okresy gwarancyjne – na moduły do 20 lat.
    [/l

    • ista]

    • Redukcja strat przesyłowych – w przypadku mikroinstalacji energia elektryczna nie jest przysyłana na duże odległości, dzięki czemu straty związane z przesyłem energii są znikome.

    • Korelacja energetyczna – produkcja energii elektrycznej zachodzi w porze dnia, na którą przypada największe zapotrzebowanie na energię w kraju. Dzięki temu z fotowoltaiki może zostać pokryte szczytowe zapotrzebowanie na energię. Ułatwia to integrację fotowoltaiki z krajowym systemem energetycznym i odciąża elektrownie konwencjonalne.

    • Pełne wykorzystanie dostępnej energii – moduły fotowoltaiczne przetwarzają nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale także odbite i rozproszone.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto