MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik z historią

(łuk)
Kiedyś miejsce manifestacji patriotycznych, dziś pomnik wzbudza raczej tylko zaciekawienie.
Kiedyś miejsce manifestacji patriotycznych, dziś pomnik wzbudza raczej tylko zaciekawienie.
W centralnym miejscu Grodźca stoi kamienny obelisk poświęcony nieznanemu żołnierzowi. Przejeżdżający tędy codziennie kierowcy, zapewne nie zdają sobie sprawy z faktu, iż miejsce to ma bogatą przeszłość.

W centralnym miejscu Grodźca stoi kamienny obelisk poświęcony nieznanemu żołnierzowi. Przejeżdżający tędy codziennie kierowcy, zapewne nie zdają sobie sprawy z faktu, iż miejsce to ma bogatą przeszłość. Pierwszy obelisk w samodzielnym wówczas Grodźcu, ufundowano bowiem już 1925 roku.

Źródła historyczne mówią o erygowaniu obelisku 17 lipca 1925 roku. Stał on przy ówczesnej ulicy Piłsudskiego (dziś Barlickiego). Nazywano go wówczas w tej miejscowości "grobem nieznanego żołnierza". Pomnik stał przez kilkanaście lat.

- Zachowała się archiwalna fotografia, autorstwa niejakiego Brandysa ze Strzemieszyc, na której widać, jak pomnik wyglądał - mówi Bolesław Ciepiela, monografista Grodźca. - Wykonany był na betonowym postumencie ze stopniami i pamiątkową płytą z napisem "nieznanemu żołnierzowi".
Dwa razy do roku w okolicach pomnika odbywały się manifestacje patriotyczne. Działo się to zawsze 3 maja i 11 listopada, w dni ważne dla polskiej państwowości. Od 1930 r specjalnie na tę okazję montowano górną, tzw. łukową część pomnika. Umieszczano na niej podświetlany napis o treści "Cześć poległym za Ojczyznę".

W 1941 roku pomnik zburzyli hitlerowscy agresorzy. Odbudowano go zaledwie sześć lat temu. Towarzystwo Przyjaciół Grodźca 3 maja 1997 roku dokonało poświęcenia obiektu. Nie obyło się jednak bez kontrowersji i różnicy zdań.

- Wielu grodźczan, nawet tych przebywających za granicą, pragnęło, by na pomniku wmurowano tablicę, podającą nazwiska mieszkańców Grodźca poległych za Ojczyznę. Mówi się jednak, że lista taka byłaby niekompletna, bo nie sposób ustalić nazwisk i imion wszystkich poległych. Ku zadowoleniu wszystkich, wykaz poległych, będzie w trzytomowej publikacji "Grodziec dawniej i dziś", która powinna ukazać się w maju - mówi Bolesław Ciepiela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto