Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Policjant na stałe

magdalena nowacka
„Plastikowy policjant”  (pierwszy z lewej) od razu stał się pupilem dzieciaków.  OLgierd gÓrny
„Plastikowy policjant” (pierwszy z lewej) od razu stał się pupilem dzieciaków. OLgierd gÓrny
Część trasy DW 913 przebiega przed Szkołą Podstawową w Gródkowie. Mimo pasów i ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym oraz dodatkowych znaków, trudno czuć się bezpiecznie, przechodząc ulicą Zwycięstwa.

Część trasy DW 913 przebiega przed Szkołą Podstawową w Gródkowie. Mimo pasów i ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym oraz dodatkowych znaków, trudno czuć się bezpiecznie, przechodząc ulicą Zwycięstwa.

Do szkoły chodzi około 90 dzieci (jest też oddział przedszkolny). Pierwszaki i drugoklasiści są przyprowadzani przez dorosłych, starsi uczniowie radzą sobie już sami. Uczulani przez rodziców i nauczycieli starają się jednak przechodzić po pasach i czekać, aż droga będzie pusta. Nawet gdy oni przestrzegają tych przepisów, nie da się tego samego powiedzieć o kierowcach.

Będzie ich strzegł

W ramach akcji "Bezpieczna szkoła — bezpieczna droga" decyzją Komendy Wojewódzkiej Policji i Zarządu Dróg Wojewódzkich Szkoła Podstawowa w Gródkowie otrzymała specjalnego policyjnego strażnika. Przed szkołą od wczoraj dyżur pełni "funkcjonariusz" ruchu drogowego. Ma dwa metry wzrostu i godzinami może pilnować ruchliwej drogi...

— To pierwszy "plastikowy policjant" pełniący służbę w powiecie będzińskim. Jego zadaniem jest przede wszystkim oddziaływanie prewencyjne. Ma przypomnieć kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności. Zwiększenie się liczby wypadków drogowych z udziałem dzieci miało bezpośredni wpływ na podjęcie kolejnych działań profilaktycznych — mówi Sławomir Junak z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.
Oprócz tego dwa razy w tygodniu będą tu punkty kontroli drogowej z wykorzystaniem wideoradaru, bo statystyka jest nieubłagana. W ciągu dziewieciu miesięcy tego roku na drogach województwa śląskiego odnotowano 759 wypadków z udziałem dzieci do lat 14.

Będą się nim opiekowali

Prawie cała szkoła, razem z wychowawcami, uroczyście przeniosła policjanta na miejsce jego posterunku.
— Pomysł, żebyśmy mieli własnego policjanta, jest świetny. Myślę, że będzie przypominał kierowcom, aby jechali wolniej. Nie wiem tylko czy długo będzie tak dobrze wyglądał i czy niektóre osoby zdołają się powstrzymać od jego zniszczenia — mówi Grzegorz Kuś z klasy czwartej.

Jego kolega Michał Łukasik ma podobne obawy.
— Na pewno nikt z naszej szkoły, ale starsi koledzy, na przykład z gimnazjum, mogą coś takiego zrobić. Nie wiem czy zdołamy ich powstrzymać. Policjant jest potrzebny kierowcom, ale może nam także będzie przypominał, żebyśmy przechodzili tylko po pasach.

Dwumetrowy policjant z odblaskowym lizakiem stoi na specjalnym trzydziestokilogramowym postumencie. Będzie pełnił dyżur na pewno w godzinach, kiedy dzieci będą szły do szkoły i wracały z niej. Na noc przygarną go osoby mieszkające obok szkoły.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto