Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziemny labirynt

Marcin Twaróg
Rafał Grzybek (od lewej), Aleksander Chronowski i Janusz Mieduniecki mają nadzieję, że odkryte lochy staną się turystycznej atrakcji Będzina. Marcin Twaróg
Rafał Grzybek (od lewej), Aleksander Chronowski i Janusz Mieduniecki mają nadzieję, że odkryte lochy staną się turystycznej atrakcji Będzina. Marcin Twaróg
W Będzinie powiało sensacją. Pod Wzgórzem Zamkowym odkryto podziemne lochy! O ich istnieniu do tej pory wiedziała zaledwie garstka osób. Janusz Mieduniecki, Aleksander Chronowski i Rafał Grzybek na własne ryzyko ...

W Będzinie powiało sensacją. Pod Wzgórzem Zamkowym odkryto podziemne lochy! O ich istnieniu do tej pory wiedziała zaledwie garstka osób.

Janusz Mieduniecki, Aleksander Chronowski i Rafał Grzybek na własne ryzyko penetrowali ciemne chodniki. Chcą, aby zostały gruntownie przebadane przez specjalistów, a w przyszłości stanowiły największą atrakcję tego miasta.

Janusz, Aleksander i Rafał znają się od dzieciństwa. Gdy byli w podstawówce, wspólnie wchodzili do podziemnych korytarzy i szukali skarbów. Jeszcze kilkanaście lat temu istniały co najmniej trzy dobrze zachowane wejścia. Obecnie wszystkie przysypane są gruzem. Po latach zabawa przerodziła się w pasję. Udało im się nanieść na mapę topograficzną miasta gęstą sieć chodników. Mają one ponad pół kilometra długości.


Klimat dla lochów

– Wspólnie pokonując strach, przemierzyliśmy je niejeden raz. Dlatego udało się nam narysować ich przebieg – mówi Janusz Mieduniecki.

Jak twierdzi, wyprawy nie były bardzo niebezpieczne, gdyż chodniki są doskonale zachowane. Częściowo zostały wybetonowane, choć pokaźne fragmenty wyżłobione są w litej skale.

– Jednym z ciekawszych miejsc jest niewielki labirynt i dwie jaskinie. Widząc to miejsce pierwszy raz czuliśmy się jak prawdziwi odkrywcy. Ma niesamowity klimat – mówi Aleksander Chronowiecki.

Rafał Grzybek niedawno został kierownikiem referatu kultury będzińskiego magistratu i zainteresował lochami prezydenta miasta. Ten zdecydował się na uruchomienie procedury zmierzającej do inwentaryzacji chodników.

– Teraz mamy odpowiedni klimat. Pomysł bardzo się spodobał i liczę, że uda się doprowadzić do tego, że podziemne chodniki staną się jedyną w swoim rodzaju atrakcją regionalną. Mogę sobie już wyobrazić grupy wycieczek w kaskach zwiedzające podziemia z przewodnikiem. Może już niedługo... – mówi Rafał Grzybek.

Służyły jako schrony

Skąd w Będzinie wzięły się podziemne korytarze? Jest pewne, że ich obecny wygląd pochodzi z lat okupacji. Wtedy to bowiem Niemcy używali ich jako schronów, a do kopania tuneli wykorzystywana była okoliczna ludność. Czy miała być tam zlokalizowana tajna fabryka amunicji? Czy kopano w litej skale, czy też poszerzano dawniejsze chodniki? Tego nie wiadomo.

Odpowiedzi można szukać w niemieckich archiwach wojskowych. Lecz pomocni w rozwikłaniu tej zagadki powinni być także starsi mieszkańcy Będzina. Dlatego referat kultury zwrócił się z apelem do wszystkich, którzy coś wiedzą na temat lochów, o podzielenie się tymi informacjami z pracownikami referatu kultury Urzędu Miasta.

Jeszcze ciekawsze jest pytanie, czy odkryte podziemia miały połączenia z lochami zamku.

– Na razie nie udało się nam tego stwierdzić. Ale kto wie co przyniosą badania. Pewnie, że chcielibyśmy odkryć jakieś połączenie. Znamy przecież legendy o lochach ciągnących się aż do zamków w Mysłowicach i Siewierzu – zapala się Janusz Mieduniecki.



WIELKA ATRAKCJA

Janusz Piątek, kierownik referatu ochrony środowiska w Urzędzie Miasta w Będzinie:

Podziemia mają ogromny ponadlokalny walor przyrodniczy i kulturowy. Zleciłem wykonanie opracowania pod kątem ich udostępnienia turystycznego. Trzeba będzie wykonać wiele ekspertyz przyrodniczych, gdyż mieszkają tam nietoperze, a także geologicznych. Przystąpiliśmy do rewitalizacji Wzgórza Zamkowego, więc w program trzeba koniecznie wpisać także podziemne chodniki. Jeśli już na coś się zdecydowaliśmy, to trzeba zrobić to do końca.

Podpis: Rafał Grzybek (od lewej), Aleksander Chronowski i Janusz Mieduniecki mają nadzieję, że odkryte lochy staną się turystycznej atrakcji Będzina. Z prawej – wejście do podziemnych lochów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto