Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pocztówki na 60-lecie os. Syberka w Będzinie

Sauer
Pocztówki na 60-lecie os. Syberka. Towarzystwo Przyjaciół Będzina przygotowało siódmą edycję pocztówek z serii " Będzin dawniej i dziś ". Tym razem na pocztówkach zobaczymy zdjęcia osiedla Syberka. Pocztówki zostały wydany z okazji 60-lecia Syberki. Współczesne zdjęcia wykonali Wojtek Borkowski i Roman Kowenia. Pocztówki zaprezentowano sali parafialnej kościoła Nawiedzenia NMP na Syberce.

Pocztówki na 60-lecie os. Syberka Dokładnie 23 grudnia minie 60 lat od powstania największego będzińskiego osiedla Syberka. Archiwum Państwowe w Katowicach nie posiada dokumentów związanych z budową osiedla Syberka. Część dokumentów zachowała się jednak w Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Syberka to miejsce trochę owiane legendą. Bardzo długo ta część miasta nie była zamieszkała. To była taka biała plama, miejsce w którym nic się nie działo.

Według legendy, na wzgórzu kiedyś istniał punkt zborny dla osób zsyłanych na Sybir stąd też nazwa osiedla - Syberka. Osiedle zostało wybudowane na jednym ze Wzgórz Małobądzkich. W pierwszej fazie wznoszenia osiedle miało nosić nazwę osiedle Polskiej Partii Robotniczej.

Pierwsze plany zlokalizowania osiedla mieszkaniowego na wzgórzu Syberka powstały w latach 50. XX w. Miała to być najnowocześniejsza i największa dzielnica mieszkaniowa.

Najstarszą częścią Syberki, jest tzw. Dolna Syberka czyli ta zabudowa szeregowa. Najmłodsze części to m.in. ulice Skalskiego i cały pas zabudowy przy Drodze Krajowej 86. Dbano o to, żeby mieszkańcom żyło się tutaj jak najlepiej.

To był pierwszy taki projekt na skale Zagłębia i Śląska w którym zestawiono ze sobą architekturę niską i wysoką. To było coś zupełnie nowego. Miał tu panować bezkolizyjny system komunikacyjny. Dzisiaj Syberka to najbardziej liczna dzielnica Będzina, skomasowana na jak najmniejszym terenie, zamieszkiwana przez ponad 14 tysięcy osób i o to właśnie chodziło władzom, które budowały osiedle w tamtym czasie.

Jednym z pierwszych autorów projektów architektonicznych i głównej koncepcji był zespół Kazimierza Wejcherta, a jednym z głównych projektantów - architekt Zbigniew Fuiński. Miały tu powstać m.in kina na 600 osób, 4 szkoły podstawowe (powstały 3), dwie średnie, kilka przedszkoli, pawilon teatralno-widowiskowy, dwa centra handlowe, dwie biblioteki, dwa bary mleczne, kawiarnie z dancingiem, dwie przychodnie lekarskie i trzy apteki.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto