MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Plac ku czci bohaterów

(mano)
Radni miejscy podjęli uchwałę o nadaniu nazwy dla placu położonego w rejonie ulic Józefa Podsiadły i Wincentego Pola. Wybrana dla niego nazwa brzmi: Plac Bohaterów Getta Będzińskiego.

Radni miejscy podjęli uchwałę o nadaniu nazwy dla placu położonego w rejonie ulic Józefa Podsiadły i Wincentego Pola. Wybrana dla niego nazwa brzmi: Plac Bohaterów Getta Będzińskiego.

- Przyjęcie tej uchwały to nasz wyraz uszanowania pamięci o tragedii, holokauście będzińskich rodzin żydowskich, gehennie tysięcy osób, które zmuszono do ostatniej drogi od getta na Kamionce po piece Auschwitz-Birkenau - tłumaczy Tomasz Delowski, naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego będzińskiego Urzędu Miejskiego.

Wcześniej z prośbą o upamiętnienie dramatycznych losów będzińskich Żydów zwrócił się do będzińskich radnych Światowy Związek Żydów z Zagłębia.

Prześladowanie Żydów w Będzinie zaczęły się już w kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w nocy z 8 na 9 września od spalenia tutejszej synagogi. Zakończyły się natomiast ostateczną deportacją do obozu Auschwitz w lipcu 1944 roku. Będzińskie getto symbolizuje także zbrojny opór.

Niecałe sto metrów od tego właśnie placu, Frumka Płotnicka i Zvi Brandes wraz z grupą młodych Żydów, stawili heroiczny opór i zginęli od kul faszystów.

- Ustanowienie Placu Bohaterów Getta Będzińskiego będzie uhonorowaniem tego bohaterskiego czynu, symbolem pamięci o ponad 30 tysiącach zamordowanych Żydach zagłębiowskich, a także o tych cudem ocalałych i jeszcze żyjących obywatelach Będzina - uzasadniał uchwałę naczelnik Tomasz Delowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto