Nasza Loteria

Odczytywali macewy

magdalena nowacka
Młodzież z Izraela kopiowała napisy z macew.  OLgierd gÓrny
Młodzież z Izraela kopiowała napisy z macew. OLgierd gÓrny
Wczoraj przed godziną 13 pod II LO im. Stanisława Wyspiańskiego (dawne żydowskie Gimnazjum im. Fuerstenberga) podjechała grupa 156 gości z Izraela. Gimnazjaliści z miasta Ori Kiriat Bialik spotkali się ze swoimi ...

Wczoraj przed godziną 13 pod II LO im. Stanisława Wyspiańskiego (dawne żydowskie Gimnazjum im. Fuerstenberga) podjechała grupa 156 gości z Izraela.

Gimnazjaliści z miasta Ori Kiriat Bialik spotkali się ze swoimi rówieśnikami.

— To spotkanie odbywa się pod hasłem młodzieżowej integracji. Nie chcemy jednak integrować się tylko i wyłącznie poprzez wspomnienia o holokauście. To już inne pokolenie i nie zapominając o tych dawnych czasach, powinny też rodzić się kontakty na innym tle, na przykład na niwie obyczajowej i kulturalnej — mówi Adam Szydłowski, prezes Fundacji Jona Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej.

W klasie...

Rozgardiasz jaki zapanował po przybyciu 16– i 17–latków trudno było opanować. Po oficjalnym powitaniu młodzież rozmawiała swobodnie w klasach.

— Rozmawiamy o wszystkim, o szkole, zwyczajach. Uczymy się słówek w naszych rodzinnych językach. Kiedy rozmawiałam wcześniej z kolegami i koleżankami, obawialiśmy się, że to spotkanie będzie sztywne i oficjalne. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Z pewnością to zasługa naszych gości, którzy okazali się bardzo spontaniczni i rozgadani — podkreśla Kasia Filipowicz, uczennica IVc.

Ahciya i Barbara chodzą do jednej klasy. Oboje są pierwszy raz w Polsce. Miasto bardzo im się podoba, choć narzekają na klimat. Nie zapomnieli o rękawiczkach i szalikach.

... i na cmentarzu

— W sierpniu Będzin odwiedziła grupa dorosłych z Izraela. Wspomnieli o tym, że chcieliby, aby przyjechali tu ich przedstawiciele z młodszego pokolenia i poznali polskich rówieśników. Mówiono także o sprzątaniu żydowskiego cmentarza i o zapaleniu zniczy przy macewach. Zaproponowałam, aby dołączyła do nich nasza młodzież — opowiada Lidia Orpych, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego.

I tak się stało. Po rozmowach z rówieśnikami grupa z Izraela z licealistami będzińskimi przeszła na cmentarz. Bardziej chodziło tu o symbolikę niż o rzeczywiste porządki. Izraelici próbowali odcyfrować hebrajskie napisy i zapisywali je na kartach. Grupa młodzieży była tak duża, że nauczycielom z trudem udawało się nad nią zapanować. Trochę brakowało tak charakterystycznego dla takich miejsc chwili zadumy i refleksji.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto