Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły jarmark w Sławkowie już w najbliższy weekend

sauer
arc
Niezwykły jarmark w Sławkowie. Spektakularny pokaz rytuału ognia wprost z hiszpańskiej Galicji będzie jedną z głównych atrakcji powiatowego Jarmarku Jakubowego, który w najbliższą sobotę 7 czerwca odbędzie się w Sławkowie.

Niezwykły jarmark w Sławkowie

Gościem specjalnym jarmarku będzie delegacja z hiszpańskiego Santiago de Compostela.

W trakcie imprezy będzie można skosztować produktów regionalnych, a nawet nauczyć się podstaw irlandzkiego tańca i zumby. Pojawią się także stoiska z artystycznym rękodziełem. W specjalnym namiocie medycznym będzie można natomiast wykonać sobie podstawowe badania profilaktyczne. Będzie też taniec irlandzki, muzyka celtycka, warsztaty, koncerty i mnóstwo innych atrakcji.

Początek jarmarku w sobotę 7 czerwca o godz.16:00 na placu przy ul. Kościelnej 26. Godzinę wcześniej na budynku powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Sławkowie odsłonięty zostanie odlew muszli  - międzynarodowego symbolu Drogi św. Jakuba. Organizatorem wydarzenia jest powiat będziński.

Jarmark Jakubowy to uroczyste zakończenie - trwającego od 2012 roku - programu „Przez kulturę do wspólnej przyszłości". Jego uczestnikami są powiat będziński i region Galicja w Hiszpanii. Osią tego partnerstwa jest szlak Via Regia, jedna z najstarszych i najbardziej znanych tras pielgrzymkowych Europy, biegnąca w powiecie będzińskim przez Sławków, Będzin i gminę Bobrowniki aż do katedry w Santiago de Compostela. To właśnie w Santiago – na końcu szlaku - znajduje się katedra, w której według przekazów spoczywa św. Jakub Apostoł Większy.

Skąd muszle św. Jakuba w Sławkowie? Przypomnijmy. W kwietniu 2013 roku Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Miasta Sławków zorganizowało w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego konferencję, poświęconą Drodze św. Jakuba w Polsce i Europie. Wzięli w niej udział przedstawiciele ogólnopolskiego stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce". W trakcie spotkania została podpisana specjalna deklaracja o współpracy pomiędzy tymi organizacjami. Obie strony założyły utrzymywanie i rozwijanie oznakowania szlaku na terenie miasta, jego promocję oraz organizowanie konferencji, seminariów, spotkań okolicznościowych i innych wydarzeń związanych ze szlakiem. Po zakończeniu konferencji symbolem Drogi św. Jakuba oznaczono sławkowski kościół parafialny i pobliski kościółek pw. św. Jakuba, znajdujący się przy Rynku.

Symbol drogi św. Jakuba, poza religijnym, ma również olbrzymie znaczenie turystyczne. Wkrótce miastem zainteresowali się przedstawiciele Santiago de Compostela w Hiszpanii. Zagraniczni goście pojawili się po raz pierwszy w Sławkowie już pół roku po konferencji, w październiku 2013 r., na zaproszenie wicestarosty Rafała Adamczyka. Odwiedzili wtedy kościół parafialny i zwiedzili miasto.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto