Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe znalezisko w Wojkowicach Kościelnych. W kościele znaleziono ludzkie szczątki

sauer
Podczas prac przy fundamentach światło dzienne ujrzały ludzkie szkielety. To wielce tajemnicze znalezisko przy kościele św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych wykopali archeolodzy

Niewielki kościół św. Marcina BM z przełomu XII i XIII wieku w Wojkowicach Kościelnych. To właśnie tu natknięto się na miejsca pochówku i ludzkie szczątki.

- W trakcie prac izolacyjnych fundamentów kościoła, z racji tego, że był tam cmentarz, zlecono wykop sondażowy. To wszystko odbywa się pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - tłumaczy Artur Rok, powiatowy konserwator zabytków w Będzinie. - Część kościoła pochodzi z XIII wieku, druga część jest nowożytna. Wykop został wykonany na złączeniu murów. Znaleźliśmy na razie cztery szkielety, jednak trudnio na razie dokładnie stwierdzić, jak długo tu leżały - dodaje.

Znalezisko potwierdzi teorię archeologów?

- To absolutnie fascynujące zjawisko. Podejrzewamy, że wokół kościoła w Wojkowicach Kościelnych znajdowała się osada, podobnie zresztą jak było to w Siewierzu, przy kościele Jana Chrzciciela - tłumaczy Jacek Pierzak,Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Jeżeli te informacje się potwierdzą, będziemy mogli określić na sto procent, że kościół w Wojkowicach Kościelnych jest romański. Na razie znaleźliśmy kilka szkieletów. W najbliższym czasie zostaną wykonane dwa kolejne wykopy i spodziewamy się kolejnych odkryć - dodaje.

W mogiłach nie znaleziono wyposażenia grobowego co może sugerować, że szkielety pochodzą ze średniowiecza. Jednak czy jest tak w rzeczywistości pozwolą dopiero ustalić szczegółowe badania antropologiczne.

Teraz szkielety zbadają antropolodzy

Zabezpieczono już część szkieletów, dwa z nich trafią teraz w ręce antropologów, którzy przeprowadzą szereg skomplikowanych badań. Pozwolą one ustalić z jakiego okresu pochodzą znalezione szczątki, wiek, płeć oraz nawet choroby, na jakie chorowały te osoby. Wiadomo, że przy kościele św. Marcina znajdował się cmentarz. W wielu miastach do XIX wieku chowano zmarłych przy kościele. Potem tego zaprzestano, choć są przypadki, że do tej pory zmarli są chowani na przykościelnym cmentarzu.

Parafia pw. św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych istniała przed 1325 r., ale sam kościół mógł istnieć wcześniej, Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, na przykład w1618 roku, 1750 roku i po II wojnie światowej.
Od momentu sprowadzenia tuataj w 1625 roku przez ks. Marcina Zelbrzykowskiego (lub Zelbrychowicza) obrazu Maryi z Dzieciątkiem Jezus, datowany jest kult maryjny. Potwierdzeniem ciągłości kultu było erygowanie 27 czerwca 1987 r., przez metropolitę częstochowskiego Stanisława Nowaka, sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi. Po pożarze kościoła w grudniu 1985 r. został on gruntownie odrestaurowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto