Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko Auby

Maciej Wąsowicz
Niedawno dwóch mieszkańców Auby, Bernard Briez oraz Daniel Normand (od góry), 
zostało honorowymi obywatelami miasta. Obok burmistrz Czeladzi Marek Mrozowski 
oraz wiceburmistrz, Zbigniew Szaleniec.
Niedawno dwóch mieszkańców Auby, Bernard Briez oraz Daniel Normand (od góry), zostało honorowymi obywatelami miasta. Obok burmistrz Czeladzi Marek Mrozowski oraz wiceburmistrz, Zbigniew Szaleniec.
Prawdopodobnie po francuskim Auby następnym zagranicznym partnerem Czeladzi zostanie ukraińskie miasto Żydaczów. - Odpowiedzieliśmy na apel Stowarzyszenia Umbrella, które pomaga w kontaktach zagraniczych gmin.

Prawdopodobnie po francuskim Auby następnym zagranicznym partnerem Czeladzi zostanie ukraińskie miasto Żydaczów.
- Odpowiedzieliśmy na apel Stowarzyszenia Umbrella, które pomaga w kontaktach zagraniczych gmin. Już w ubiegłym roku mieliśmy nawiązać współpracę z innym ukraińskim miastem, ale wówczas z winy strony ukraińskiej współpraca nie doszła do skutku - mówi Zbigniew Szaleniec, zastępca burmistrza Czeladzi.

Wizytę delegacji ukraińskiej przewidziano na 16, 17 i 18 marca. Ukraińcy chcą się przyjrzeć czeladzkim rozwiązaniom komunalnym, systemowi gospodarki odpadami oraz strukturze i zasadom działania organizacji pozarządowych.

W czasie wizyty planują odwiedzić Zakład Inżynierii Komunalnej, Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, Ośrodek Integracyjny "Senior", halę sportową oraz jedno z gimnazjów.

Rewizytę polskiej delegacji, w której skład wejdą burmistrz, przedstawiciel władz samorządowych, organizacji pozarządowej oraz prywatny przedsiębiorca, zaplanowano na drugą połowę kwietnia.

Czeladzka delegacja spędzi trzy dni w ukraińskim mieście, gdzie zapozna się z infrastrukturą miejską Żydaczowa oraz działaniami proekologicznymi, którymi szczycą się Ukraińcy. Na zakończenie wizyty polska delegacja pojedzie do Kijowa, gdzie będzie uczestniczyć w konferencji podsumowującej wszystkie działania w ramach polsko-amerykańsko- ukraińskiego programu.

- Na razie trudno określić, na czym będzie polegała współpraca między Żydaczowem a Czeladzią. Plan współpracy nakreślimy dopiero po wizytach - dodaje Zbigniew Szaleniec. - Jedynym drobnym mankamentem jest dysproporcja w liczbie mieszkańców obu miast. Żydaczów jest dużo mniejszy od Czeladzi.

Żydaczów ma blisko 12 tys. mieszkańców. Miejscowość jest położona w zachodniej Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w dolinie Dniestru. To stare i historyczne miasteczko. Jego powstanie datuje się na rok 1164. Burmistrzem miasta jest Michajło Szczujko.

W Żydaczowie rozwinął się głównie przemysł papierniczy, spożywczy, lekki oraz budownictwo.

Ukraińskie miasto nie jest jedynym, z którym Czeladź chciałaby nawiązać partnerskie stosunki. Władze gminy patrzą także na zachód Europy i tam szukają bliźniaczej miejscowości.

- Obecnie poszukujemy także niemieckiego miasta o zbliżonej wielkości do Czeladzi, z którym także chcielibyśmy nawiązać współpracę - przyznaje wiceburmistrz.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto