Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

(Nie)poprawne budżety

Maciej Wąsowicz, Magdalena Nowacka
Starosta Bożena Respondek omawia finansowe założenia z  Joanną Ziołowicz,  kierowniczkà referatu budżetowego.
Starosta Bożena Respondek omawia finansowe założenia z Joanną Ziołowicz, kierowniczkà referatu budżetowego.
W Czeladzi uchwalono budżet nadzwyczaj szybko. Mając w pamięci ubiegłoroczne wydarzenia, można było się spodziewać, że budżet, jeśli zostanie uchwalony, to po wielu zmianach i z pewnością nie za szybko.

W Czeladzi uchwalono budżet nadzwyczaj szybko. Mając w pamięci ubiegłoroczne wydarzenia, można było się spodziewać, że budżet, jeśli zostanie uchwalony, to po wielu zmianach i z pewnością nie za szybko.

Mało zmian
Okazało się jednak, że w tym roku czeladzcy radni nie mieli wielu zastrzeżeń do planu finansowego miasta przedstawionego im przez burmistrza Marka Mrozowskiego. Przesunęli wprawdzie kilka pozycji i obcięli wydatki na modernizację miejskiego targowiska, ale z akceptacją nie było w tym roku problemów.

— Po stronie dochodów miasta znalazło się 69 mln złotych. Natomiast wydatków będzie około 81 mln zł. 13 milionów złotych, które przeznaczymy na realizację inwestycji, zapewnią kredyty inwestycyjne — wyjaśnia Krystyna Polak-Wałek, skarbnik miasta.

W Będzinie także radni uchwalili budżet jeszcze przed końcem roku. Dochody mają wynieść prawie 143,8 mln zł, a wydatki ponad 168 mln zł. Deficyt budżetowy ma być pokryty m.in. z pożyczki zaciągniętej w Banku Gospodarstwa Krajowego, emisji obligacji komunalnych, a także z kredytu zaciągniętego na budowę kanalizacji w ul. Konopnickiej.

RIO odrzuciło, burmistrz poprawił
W Siewierzu Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała przedstawiony do akceptacji projekt budżetu. Burmistrz musiał wnieść poprawki, bo negatywna opinia RIO dyskwalifikowała jego wykonanie.
— Sytuacja, w której izba kwestionuje lub negatywnie opiniuje przedłożony projekt budżetu jest bardzo rzadka. W tym roku zdarzyło się to zaledwie dwukrotnie. Raz w przypadku jednej z gmin powiatu bielskiego oraz właśnie w przypadku Siewierza — mówi Krystyna Zawiślak, zastępca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.

W uzasadnieniu RIO czytamy, że projekt budżetu wraz z informacją o stanie mienia komunalnego nie odpowiada wymogom określonym w obowiązujących przepisach. Problem polegał na tym, że projektodawca zaznaczył w budżecie rozchody na 1,7 mln zł. Jest to suma związana ze spłatą kredytów i pożyczek. Przychody natomiast, czyli 9,2 mln zł, określił jako wolne środki. Właśnie w źródłach finansowania deficytu budżetowego RIO dopatrzyło się nieprawidłowości. Źródła finansowania deficytu przekraczającego obowiązujący próg mogą pochodzić z nadwyżki budżetowej, przychodów z emisji papierów wartościowych oraz kredytów i pożyczek z Unii Europejskiej.

Za źródła finansowania deficytu nie mogą jednak zostać uznane „wolne środki”, a te właśnie znalazły się w siewierskim planie finansowym miasta.

Reagując na negatywną opinię katowickiej RIO burmistrz Siewierza wydał zarządzenie, w którym zmienił źródła pokrycia deficytu budżetu gminy wynoszącego ponad 9 mln zł. Jego poprawki budzą wątpliwości wśród radnych, którzy nie wiedzą, skąd burmistrz wziął 4,2 mln nadwyżki budżetowej, za pomocą której sfinansował deficyt. Sprawa trafi pod dyskusję w Radzie Miasta i Gminy, a radni zapowiadają, że znów zainteresują nowym kształtem budżetu Regionalną Izbą Obrachunkową.

Dużo na remonty
Uchwałę w sprawie przyjęcia budżetu podjęli też sławkowscy radni. W tym roku na inwestycje w Sławkowie planuje się przeznaczyć ponad 4 mln złotych, z czego 1,6 mln zł może pochodzić z funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

— Sporo pieniędzy zostanie przeznaczonych na remonty i modernizację dróg, gospodarkę komunalną czy oświatę. Do największych i najistotniejszych planowanych zadań należy zaliczyć rewitalizację zespołu parkowo—zamkowego, przebudowę ulicy Młyńskiej, budowę oświetlenia w parku i w ruinach zamku, drugi etap budowy oświetlenia ulicznego na ulicy Konarowej oraz termomodernizację budynku Miejskiego Przedszkola i Ratusza. To dobry budżet. Przygotowywaliśmy go z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców — mówi Bronisław Goraj burmistrz.

Dodatkowo w tym roku w ramach Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Śląskiego na lata 2005 — 2006 za blisko 10 mln zł realizowane będą trzy inwestycje związane z rozbudową sławkowskiego Euroterminala. Powstaną sieć wodociągowa i oczyszczalnia ścieków z kanalizacją sanitarną oraz przebudowany zostanie odcinek drogi gminnej do bram Euroterminala.

Uchwalony budżet Sławkowa na 2006 rok będzie wynosił 18,8 mln zł. Wydatki zaplanowano na ponad 20 mln zł. Deficyt pokryty będzie przychodami z kredytów i pożyczek długoterminowych.


Dodatkowo jeszcze w tym roku w ramach Kontraktu Wojewódzkiego dla województwa śląskiego na lata 2005 – 2006 za blisko 10 mln zł realizowane będą w Sławkowie trzy inwestycje związane z rozbudową infrastruktury wokół sławkowskiego Euroterminala.

Po pierwsze wybudowana zostanie oczyszczalnia ścieków wraz z kanalizacją sanitarną, przebudowany zostanie odcinek drogi gminnej prowadzącej do bram Euroterminala oraz wybudowana zostanie sieć
wodociągowa.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: (Nie)poprawne budżety - Będzin Nasze Miasto

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto