Nagroda Humanitas 2013

AD
Tak wyglądała ubiegłoroczna gala wręczenia nagród.
Tak wyglądała ubiegłoroczna gala wręczenia nagród. ARC.
Komu przypadnie w tym roku Nagroda Humanitas 2013? To wyróżnienie dla wybitnych Zagłębiaków przyznawane przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu. W piatek o godzinie 17.30 gala i wręczenie nagród.

28 czerwca 2013 r. o godzinie 17:30 w Auli Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu odbędzie się finałowa gala tegorocznej edycji Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas”. Przedsięwzięcie, którego historia sięga 2006 roku, ma na celu wzmacnianie tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego i promowanie regionalnych osiągnięć kulturalnych, naukowych i gospodarczych. Gościem części artystycznej gali będzie Artur Andrus. Wstęp na uroczystość jest wolny.

Nagroda „Humanitas” ma dwojaki charakter: honorowy oraz promocyjny. Nagrodę honorową Wysoka Kapituła przyznaje najwybitniejszym, uznanym osobistościom zagłębiowskiego życia naukowego, kulturalnego i gospodarczego, które swoimi osiągnięciami w sposób znaczący przyczyniają się do promowania Zagłębia i umacniania wartości regionalnych. Nagrodę promocyjną otrzymują z kolei instytucje oraz organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia) realizujące projekty zorientowane na promocję Zagłębia Dąbrowskiego i jego osiągnięć, wspieranie lokalnego życia kulturalnego, naukowego oraz tworzenie fundamentów społeczeństwa obywatelskiego w skali lokalnej i regionalnej.

Kto już dostał nagrodę?

Dotychczas laureatami nagrody „Humanitas” w kategorii honorowej byli: prof. Jacek Wódz, prof. Włodzimierz Wójcik, prof. Jacek Jania, prof. Maria Pulinowa, ks. Paweł Sobierajski, Jacek Cygan oraz doc. dr Adam Jarosz. Nagrodę Promocyjną otrzymały zaś następujące organizacje i instytucje: Agencja Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Miejska Biblioteka Publiczna im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu, Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu i Fundacja im. Jana Kiepury.

W tegorocznej edycji Wysoka Kapituła konkursu wybierała laureatów wyróżnienia spośród dwanaściorga osób oraz siedmiu instytucji. Dołączą oni do wcześniejszych zwycięzców w kategoriach honorowej i promocyjnej. Wysoką Kapitułę Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas”, oprócz władz uczelni, tworzyli: Aleksandra Gajewska, Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Elżbieta Sołtysek, Dyrektor Wydziału Informacji Europejskiej i Projektów Transgranicznych Urzędu Wojewódzkiego, Teresa Kosmala, Burmistrz Czeladzi, Józef Pilch, Zastępca Prezydenta Będzina, Krzysztof Malczewski, Starosta Będziński, Paweł Dusza, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, Wilhelm Zych, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu, Zofia Pielgrzym z Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, Dariusz Wiktorowicz, Dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, Zbigniew Leraczyk, Dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Katarzyna Zawada, Zastępca Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, Iwona Durek-Sypek, Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 4, Jadwiga Krzeszowiec, Redaktor Naczelna tygodnika „Wiadomości Zagłębia”, Mariusz Lekston, Prezes Fundacji Humanitas, Prof. Maria Pulinowa z Uniwersytetu Śląskiego, Prof. Marian Gierula i Dariusz Rott z Wyższej Szkoły Humanitas.

Kto dostanie nagrodę Humanitas 2013?

Jak zauważa dr Michał Kaczmarczyk, prorektor Wyższej Szkoły Humanitas, po liczbie tegorocznych nominacji widać, że Zagłębiowska Nagroda „Humanitas” na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Zagłębia Dąbrowskiego. – Członkowie konkursowej kapituły nie mieli łatwego zadania, podejmując decyzję o przyznaniu laurów. Kandydatury w obu kategoriach były niezwykle wartościowe. Ostatecznie podjęto jednak decyzję o nagrodzeniu osoby i instytucji, szczególnie zasłużonych dla tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego – zdradza Michał Kaczmarczyk.

Laureatów Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas” poznamy w trakcie gali wręczenia wyróżnień, która odbędzie się 28 czerwca br. o godz. 17.30 w auli WSH przy ul. Kilińskiego 43 w Sosnowcu. Otrzymają oni pamiątkowe medale oraz nagrody z rąk przewodniczącego Kapituły, prof. WSH dr. Jerzego Kopla, rektora Wyższej Szkoły Humanitas.

W części artystycznej gali, którą organizuje Fundacja Humanitas wspólnie z Urzędem Miejskim w Sosnowcu, wystąpi Artur Andrus. Koncert jest współfinansowany przez Gminę Sosnowiec. Wstęp wolny.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie