Na rynek w Siewierzu wkracza strefa płatnego parkowania. Nie będzie darmowej pierwszej godziny parkowania

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wygląda siewierski rynek w piątkowe (5 marca) przedpołudnie. Samochodów jest sporo, wkrótce za parkowanie w tym miejscu trzeba będzie zapłacić Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wygląda siewierski rynek w piątkowe (5 marca) przedpołudnie. Samochodów jest sporo, wkrótce za parkowanie w tym miejscu trzeba będzie zapłacić Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UMiG Siewierz
Na rynek w Siewierzu wkracza strefa płatnego parkowania. Za zostawienie samochodu w tym miejscu zapłacimy już wkrótce, kiedy tylko zamontowane zostaną parkometry i pojawi się odpowiednie oznakowanie. Zgodę na wprowadzenie strefy wyrazili siewierscy radni, a uchwała uprawomocniła się 2 marca, kiedy to minęło 14 dni od opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Jak argumentują taką decyzję władze samorządowe Siewierza mieszkańcy od kilku już lat zgłaszają problem z parkowaniem samochodów na rynku.

- Mając na uwadze znaczny deficyt miejsc postojowych na rynku, interwencję mieszkańców w tej sprawie oraz zmierzając do poprawy aktualnej sytuacji, podjęte zostały działania mające na celu zwiększenie rotacji parkujących samochodów. Stanie się to poprzez wprowadzenie na rynku w Siewierzu strefy płatnego parkowania - informują siewierscy urzędnicy.

Założenia pierwszej uchwały podjętej przez Radę Miejską w Siewierzu 29 października 2020 roku zakładały, iż pierwsza godzina parkowania będzie bezpłatna. Okazało się jednak, że wojewoda Śląski nie wyraził na to zgody. Stwierdził nieważność tej uchwały w takim brzmieniu, argumentując to, że Rada Miejska w Siewierzu nie jest uprawniona do całkowitego zwolnienia z opłat wszystkich pojazdów za pierwszą godzinę parkowania. Dlatego 11 lutego 2021 r. radni zaakceptowali uchwałę Nr XIX/224/2021, w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, wysokości stawek opłat i opłat dodatkowych za parkowanie oraz sposób ich pobierania.

Opłata za parkowanie będzie obowiązywała w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-17.00. Kierowcy będą zobowiązani do wykupienia biletów parkingowych za pomocą samoobsługowych urządzeń (parkomatów) oraz do umieszczenia biletu w widocznym miejscu, za szybą pojazdu.

Stawki opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w wyznaczonych miejscach postojowych znajdujących się w strefie płatnego parkowania będą wynosiły:

  • 3,00 zł - za pierwszą godzinę parkowania;
  • 3,50 zł - za drugą godzinę parkowania;
  • 4,20 zł - za trzecią godzinę parkowania;
  • 3,00 zł - za czwartą i kolejne godziny parkowania;

Za nieopłacony postój lub postój ponad czas opłacony w strefie płatnego parkowania będzie pobierana opłata dodatkowa w wysokości 100 zł. Opłatę dodatkową należy wnieść w terminie 14 dni od dnia wystawienia wezwania. W przypadku, gdy nałożona opłata dodatkowa zostanie opłacona w terminie siedmiu dni od dnia wystawienia, to jej wysokość zostanie obniżona do kwoty 50,00 zł.

Prawidłowe funkcjonowanie strefy płatnego parkowania będzie możliwe po wprowadzeniu organizacji ruchu, która określa m. in. oznakowanie pionowe i poziome miejsc parkingowych objętych strefą.

- Ponadto elementem wpływającym na sprawne funkcjonowanie strefy jest rzetelna i terminowa realizacja zadań związanych z kontrolą wnoszonych opłat. O terminie uruchomienia strefy będziemy informować z wyprzedzeniem - przekazują pracownicy UMiG w Siewierzu.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie