Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego w Czeladzi czas zacząć budować, więc startujemy

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak ma wyglądać po przebudowie cechownia byłej kopalni Saturn w Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak ma wyglądać po przebudowie cechownia byłej kopalni Saturn w Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. UM Czeladź/Facebook Z.Szaleniec
W środę 5 sierpnia br. miasto przekazało plac budowy warszawskiej firmie AnnaBud, a tym samym oficjalnie rozpoczęła się budowa Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Czeladzi. Powstanie na terenie dawnej kopalni Saturn, w budynku byłej cechowni.

Inwestycja będzie kosztowała około 31 mln zł, w tym prawie 20 milionów złotych to unijna dotacja.

- Ta wyjątkowa inwestycja, powinna się zakończyć w marcu 2022 roku. Generalnie budynek cechowni, będzie podzielony na kilka części. Największą z nich będzie zajmowała główna sala cechowni, w której znajdzie swoja lokalizację Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, w ramach którego zapewne znajdzie się dział poświęcony historii naszego miasta. Wkrótce chcemy ogłosić konkurs na organizację i wystrój wspomnianej wystawy muzealnej – informuje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Sali muzealnej towarzyszyć mają pracownie dla pracujących tam muzealników. Nad głównym pomieszczeniem muzealnym zawiśnie natomiast sala konferencyjna w kształcie bryły węgla na około 150 miejsc.

- Ciekawym uzupełnieniem całego obiektu będzie wyremontowaną wieża zegarowa, która oprócz swojej zasadniczej, zegarowej funkcji, stanie się też wieżą widokową. Część głównej bryły budynku będzie przygotowana do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni. Boczna, szklana część budynku stanie się zarządzaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną mediateką – mówi burmistrz Czeladzi.

W ramach inwestycji zagospodarowana zostanie także przestrzeń wokół cechowni. Zbudowany zostanie oryginalny, bo nawiązujący do kopalnianej przeszłości, plac zabaw dla dzieci. Rozbudowany zostanie także istniejący parking. Obiekt zewnętrznie, w znaczącej większości będzie nawiązywał do pierwowzoru wybudowanego na podstawie projektu bardzo znanego ponad 100 lat temu architekta, Józefa Piusa Dziekońskiego.

- Jego dziełem było wiele, zwłaszcza sakralnych obiektów w całej Polsce. Autorem projektu, na podstawie którego teraz będzie prowadzony remont, jest też znany już i ceniony architekt Arkadiusz Miśkiewicz – przyznaje Zbigniew Szaleniec.

Jak informują władze miejskie Czeladzi ta inwestycja rodziła się z wielkim trudem, pieniądze przyznano im już niemal 4 lata temu, ale różnych przeszkód związanych z realizacją tego przedsięwzięcia było bardzo wiele. Dlatego zachodziła obawa, że pieniądze te przepadną, a cechownie trzeba będzie wyburzyć.

- Ale udało się, cechownia będzie uratowana a ogromna unijna dotacja nie przepadnie. I choć wiem, że rewitalizacja tego mocno zdewastowanego obiektu nie będzie łatwa i czekać nas może jeszcze sporo różnych problemów, to jestem przekonany, że wszystko się uda i będzie to wyjątkowa inwestycja kolejnego 10-lecia – podkreśla Zbigniew Szaleniec.

Na przebudowę i modernizację budynku pokopalnianej cechowni miasto otrzymało już w 2018 roku wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 19,5 mln złotych.

Ten wyjątkowy gmach wybudowany został w latach 1907-1911 i leży obecnie na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz znajduje się w strefie pośredniej ochrony konserwatorskiej zabytków przemysłu i techniki.

Kopalnia Saturn w 1993 roku została postawiona w stan likwidacji a zakończyła swoją gospodarczą historię w 1996 roku. Jako pierwszy z całego kompleksu odnowiony został budynek elektrowni, w którym znalazła swoje miejsce Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia. W październiku 2013 roku zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem terenu i budową bazy okołoturystycznej zabytkowej kopalni Saturn w Czeladzi i równocześnie z przebudową Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia. Fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego pomogły zarówno w rewitalizacji galerii, jak i w przebudowie jej otoczenia. W kwietniu 2014 r. Galeria „Elektrownia” zdobyła tytuł Superjednostki 2013 w plebiscycie organizowanym przez Stowarzyszenie Nasze Miasto na najlepszą realizację architektoniczną 2013 roku - za dobry przykład adaptacji obiektu poprzemysłowego na cele kulturalne.

W 2019 roku zakończyła się natomiast pomyślnie przebudowa sąsiedniego budynku warsztatów elektrycznych. Od grudnia ubiegłego roku mieści się tam Centrum Usług Społecznościowych. i Aktywności Lokalnej. Nowym obiektem zarządza i prowadzi tu finansowane przez Unię Europejską zajęcia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Całkowita wartość tego projektu to 3,9 mln zł. Wysokość dofinansowania z funduszy europejskich wynosi ok. 2,5 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto