Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Sarnowa ma ciekawe pomysły. To nie czas, by tylko buszować w sieci i grać

OPRAC.: PAS
Młodzież z Sarnowa, która uczestniczy w projekcie Śląska Akademia Kompetencji Społecznych, to siedmiu chłopaków w podobnym wieku - 16 oraz 17 lat

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Młodzież z Sarnowa, która uczestniczy w projekcie Śląska Akademia Kompetencji Społecznych, to siedmiu chłopaków w podobnym wieku - 16 oraz 17 lat Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. prasowe
Wiele osób zastanawia się, co to są kompetencje społeczne. Najprościej rzecz ujmując, są to umiejętności efektywnego radzenia sobie w sytuacjach społecznych. To dzięki nim jesteśmy w stanie pracować w grupach, nawiązywać kontakty z innymi ludźmi lub po prostu zaadaptować się do środowiska, w którym żyjemy. Z tego powodu kompetencje emocjonalno-społeczne należy rozwijać już od najmłodszych lat. By je rozwijać oraz zdobyć nowe umiejętności w projekt zaangażowała się grupa chłopców z Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych z Sarnowa w powiecie będzińskim.

Projekt „Śląska Akademia Kompetencji Społecznych” realizowany jest przez Instytut Rozwoju Rynku Pracy w ramach Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z pieniędzy Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030. W sumie swoimi działaniami obejmie 120 młodych ludzi z terenu województwa śląskiego.

Młodzież z Sarnowa, która uczestniczy w projekcie Śląska Akademia Kompetencji Społecznych, to siedmiu chłopaków w podobnym wieku - 16 oraz 17 lat. Igor, Dawid, Mateusz, Sebastian, Filip, Oskar, Alek tworzą zgraną drużynę, w której chętnie spędzają czas wolny również po zajęciach. Mają dużo energii, która zawsze przekładała się na wesoły humor całej grupy. Swoją aktywność uczestnicy projektu postanowili wykorzystać, aby zmienić coś w swoim otoczeniu. Zwrócili uwagę na wiele problemów, które bezpośrednio wpływają na jakość życia mieszkańców ich miejscowości. Chłopcy zauważyli między innymi potrzebę wyremontowania skateparku na terenie wsi, który ich zdaniem potrzebuje odnowy. Chłopców martwi również fakt, że młodzież aktualnie spędza wiele czasu przed ekranem. Sytuację tę pogłębiła pandemia koronawirusa, która sprawiła, że młodzi ludzie przebywali przez długi czas poza swoją grupą rówieśniczą.

Chłopcy, którzy z wielką chęcią i zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w projekcie, zdecydowali, że chcieliby przeprowadzić mikroprojekt, włączający do udziału ich kolegów i koleżanki z ośrodka. Celem ich inicjatywy jest wspólne spędzenie czasu przy przygotowywaniu przekąsek, graniu w gry oraz oglądaniu filmów. Uznali oni, że w covidowej rzeczywistości to właśnie relacje z innymi są największą wartością a oni chcą być inicjatorami wspólnych aktywności. Jako główny cel ich mini projektu wymienili pokazanie rówieśnikom, że wolny czas można ciekawie wykorzystać, a przy okazji poznać lepiej swoich znajomych czego nie zastąpi świat wirtualny.

Śląska Akademia Kompetencji Społecznych to projekt skierowany do młodzieży w wieku 14-17 lat, korzystającej z pomocy ośrodków wychowawczych, domów dziecka czy świetlic socjoterapeutycznych, mający na celu zwiększenie ich aktywności i umiejętności społecznych.

Podczas działań w projekcie wspiera uczestników z 15 miast województwa śląskiego: Rydułtów, Myszkowa, Łazisk Górnych, Knurowa, Czerwionki-Leszczyn, Czeladzi, Cieszyna, Bierunia, Lublińca, Wodzisławia Śląskiego, Żywca, Zawiercia, Świętochłowic, Raciborza, Będzina. Młodzież biorąca udział w projekcie:

  • weźmie udział w cyklu 5 warsztatów z zakresu tematyki kompetencji komunikacyjnych, społecznych, team buildingu i design thinkingu,
  • zrealizuje własną, autorską akcję społeczną na rzecz wybranej społeczności lokalnej,
  • nakręci film przedstawiający zrealizowane działania, pokazujące aktywność społeczną uczestników projektu,
  • podwyższy swoje kompetencje społeczne i ilość podejmowanych aktywności społecznych na rzecz dobra wspólnego.

W ramach realizacji projektu wsparciem objętych zostanie 120 młodych ludzi. Młodzież zostanie zaangażowana do realizacji 15 akcji społecznych na rzecz wybranych społeczności lokalnych. Będzie też 75 warsztatów, nakręconych zostanie 15 filmów przedstawiających aktywność społeczną uczestników projektu, przygotowanych 15 artykułów sponsorowanych w celu promocji działań młodzieży w społeczności lokalnej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto