Nasza Loteria

Mistrzowski poziom

Magdalena Nowacka
Taekwon-do jest koreańską sztuką walki i samoobrony. Obrona i atak mogą być prowadzone z ziemi i z wyskoku, przy użyciu dłoni, pięści, łokci. Przeważają techniki z wykorzystaniem nóg, których ilość i różnorodność nie ma ...

Taekwon-do jest koreańską sztuką walki i samoobrony. Obrona i atak mogą być prowadzone z ziemi i z wyskoku, przy użyciu dłoni, pięści, łokci. Przeważają techniki z wykorzystaniem nóg, których ilość i różnorodność nie ma odpowiedników w żadnym innym stylu czy sporcie walki.

- Zawodnik otrzymuje więcej punktów za tego typu techniki. Na przykład za kopnięcie z wyskoku aż cztery punkty, a za technikę ręczną jeden - mówi Zbigniew Pawlak, sędzia główny i jeden z organizatorów XI Mistrzostw Polski Seniorów i VIII Mistrzostw Polski Kadetów w taekwon-do w Będzinie.

W organizację zawodów włączył się także UM, OSiR Będzin, MZS nr 4 i oczywiście Polska Unia Taekwon-do.

W taekwon-do wielkość i budowa ciała nie mają znaczenia, a uprawianie tego sportu uzależnione jest od koncentracji i spokojnego umysłu. Systematyczny trening wzmacnia serce, podnosi wydajność przemian metabolicznych, stabilizuje ciśnienie krwi, zwiększa gibkość i koordynację ruchową. Ćwiczenia niwelują napięcia emocjonalne, stres i wprawiają w dobre samopoczucie.

Zaczęli w sobotę

Mistrzostwa trwały przez dwa dni. W sobotę rejestrowano ekipy, przeprowadzono konkurencję układów formalnych i walki eliminacyjne. Sławomir Witek, kierownik Referatu Kultury Fizycznej i Sportu UM, był bardzo zadowolony z zainteresowania zawodami.

- Nie chcemy proponować ciągle tego samego - piłki nożnej, siatkówki. Jesteśmy otwarci na nowe dyscypliny, w tym sporty walki. Oprócz taekwon-do, prężnie działa u nas sekcja judo, capoeiry. Nie ukrywam, że traktujemy to także jako oddziaływanie wychowawcze. Surowe zasady i dyscyplina charakterystyczne dla tych sportów wpływają na pozytywne kształtowanie charakteru młodego człowieka - podkreśla kierownik Witek.

- Taekwon-do zaczęło rozwijać się w Polsce już na początku lat 70. W tej chwili istnieją trzy federacje. Najmłodszą, jedenastoletnią jest Polska Unia Taekwon-do. Raz do roku organizowane są mistrzostwa Polski kadetów i seniorów oraz młodzików i juniorów. Oprócz tego odbywają się zawody eliminacyjne, turnieje regionalne, indywidualne i drużynowe - opowiada prezes Pawlak.

Zawodnicy walczą w trzech kategoriach, układów formalnych, walk przerywanych i walk ciągłych. Zdaniem instruktora Pawlaka, najtrudniejsze pod względem technicznym są walki ciągłe.

Emocje niedzielne

- Marzy nam się, by w każdym polskim mieście, liczącym ponad 5 tysięcy mieszkańców istniał klub taekwon-do - mówił, wręczając dyplomy i wyróżnienia Piotr Gąsior, prezes zarządu Polskiej Unii Taekwon-do.

Walki finałów przeplatały się z pokazami capoeiry, breakdance i występami cheearleaderek. Nie zabrakło także rycerzy.
Bohaterami byli jednak oni - ubrani w białe stroje lub ciemne koszulki, przewiązani pasami symbolizującymi stopnie wtajemniczenia, walcząc na kolorowych matach rozłożonych w hali MSZ nr 4 w Łagiszy.

Wielki duch w drobnym ciele

Od około siedmiu lat w Będzinie istnieje będzińska sekcja, działająca pod egidą TKKF "Orient" w Częstochowie.

- Mamy 40 stale ćwiczących seniorów i juniorów, w tym 10 dziewcząt. W tym roku organizujemy także nabór do sekcji młodzików. Ci najmłodsi mają po 10 lat, ale treningi mogą zaczynać nawet sześciolatkowie - opowiada Zbigniew Pawlak.
Będzińska sekcja ma na swoim koncie sukcesy międzynarodowe (w ubiegłym roku w Witten) i ogólnopolskie. Srebro i brąz z Witten przywieźli Damian Wysocki, Krzysztof Wiśniewski i Artur Stefański.

Gwiazdą drużyny jest też drobna, mierząca zaledwie 149 centymetrów 24-letnia Kasia Banasik. Mimo wypadku, który miała kilka lat temu, i sztywnego uda, nie przestała ćwiczyć.
W mistrzostwach organizowanych w Będzinie zdobyła aż dwa złote medale w semi contact i ligth contact, w walce ciągłej do 50 kilogramów. Prowadzi też zajęcia z dziećmi.

- Zawsze rozpierała mnie energia. Trenuję także capoeirę. Mamy wspaniałego trenera. Dzięki niemu ani przez moment nie pomyślałam, że wypadek może mi przeszkodzić w dalszym treningu.

Mistrzostwa w Będzinie zakończyły się późnym wieczorem. Jak zapowiada organizator, Zbigniew Pawlak, to pierwsza, ale nie jedyna tego typu impreza.

- Myślimy o zorganizowaniu pierwszych w Polsce mistrzostw Polski parami w taekwon-do. Może uda się nam to zrobić w Będzinie.

od 7 lat
Wideo

Tomasz Pawlak - Dolnośląska Kraina Rowerowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto