Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy historii w Bochni [ZDJĘCIA]

Franciszek Latusek
Miłośnicy historii w Bochni - Bochnia i Nowy Wiśnicz stał się celem wycieczki historycznej sławkowskiego koła historycznego. Niewielka grupa pod opieką przewodnika zwiedzała zabytki i urokliwe zakątki małopolskich miejscowości.

Sławkowskie Koło Historyczne w Bochni.
Bochnia, dom najstarszej kopalni soli w Europie, oraz Nowy Wiśnicz stał się celem wycieczki koła historycznego Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie. Miłośnicy historii zwiedzili zabytki i poznali historię obu miejscowości podczas pasjonującej wycieczki z przewodnikiem.
Podczas dwudniowej wycieczki członkowie koła historycznego odwiedzili m.in. kopalnię soli – uznaną w 2000 roku przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za pomnik historii. Kopalnia była bowiem w użytku od 1248 r., kiedy odkryto w Bochni pokłady soli twardej. Przez wieki dawała pracę wielu pokoleniom górników oraz pomagała we wzroście i wzbogacaniu miasta.
Następnie uczestnicy wycieczki dowiedzieli się jak żyło się mieszkańcom obecnej Bochni w średniowieczu – przyjrzeli się rekonstrukcji wsi VI Ratajów z drugiej połowy XIII wieku znajdującej się w Parku Archeologicznym – okolicznym skansenie.
Podczas drugiego dnia pobytu wycieczka zwiedziła Nowy Wiśnicz. Dzień rozpoczęli od zwiedzenia Muzeum Ziemi Wiśnickiej, mieszczącego się w budynku dawnego szpitala dla ubogich, założonego w połowie XVII wieku przez Stanisława Lubomirskiego.
Zamek wspomnianego wcześniej szlachcica stał się kolejnym celem członków koła historycznego. Barokowy zamek, wyposażony w galerię widokową, kaplicę i bastionowe fortyfikacje, musiał czekać na pełną restaurację, po druzgocącym pożarze z 1831 r. prawie 120 lat.
Ostatnim przystankiem koła historycznego był Dwór Koryznówka wzniesiony w latach 50-tych XIX w. Dla Leonarda Serafińskiego jako miejsce letniego wypoczynku, a w późniejszych latach stałego zamieszkania. Jan Matejko często odwiedzał dworek, gdyż był serdecznym przyjacielem Serafińskiego.
Koło działa od 15 lat, jego opiekunem jest Barbara Noryńska, która serdecznie zaprasza na spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury w Sławkowie w co drugi poniedziałek zaczynając od 19 września b.r. Na spotkania koła uczęszcza obecnie 14-osobowa grupa przyjaciół ze Sławkowa i okolic, pragnąca zgłębiać historię swojego miasta. Na spotkaniach każdy z członków przygotowuje materiał, który później publikowany jest na stronie Ośrodka Kultury. Koło współpracuje także z wydawnictwem „Sławków Kultura i Ludzie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto