Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie coraz bliżej. Zgłosiło się 600 wykonawców z Polski i Europy. Co czeka tym razem?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie to co roku wielkie wydarzenie, nie tylko o wymiarze muzycznym 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie to co roku wielkie wydarzenie, nie tylko o wymiarze muzycznym Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Wyparło
Są tradycje, których nawet pandemia nie jest w stanie powstrzymać. Niewątpliwie takim wydarzeniem jest Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Jego coroczne powodzenie, zarówno wśród uczestników, jak i słuchaczy-melomanów, świadczy o tym, że kolędowa tradycja jest wciąż żywa. I choć na tegoroczną edycję wpłynęło ponad 600 zgłoszeń, dwukrotnie mniej niż jeszcze dwa lata temu, organizatorzy cieszą się z każdej chętnej do występu osoby i wierzą, że kiedy uspokoi się sytuacja epidemiczna liczby uczestników znowu poszybują w górę.

Przez cały listopad na Festiwal zgłaszali się uczestnicy z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi, wybierając jeden z rejonów eliminacji, w którym teraz będą występować. Na żywo, bowiem w zgodzie ze wszystkimi obostrzeniami Festiwal wraca do realnego spotkania między kolędującymi a widzami i jurorami.

Czas na przesłuchania na żywo

- Wracamy do spotkań na żywo z artystami, bo słuchanie kolęd w taki sposób pozwala najlepiej rozgrzać serca i zanurzyć się w celebracji bożonarodzeniowych misteriów! Tęskniliśmy za tym, gdy w ubiegłym roku oglądaliśmy jedynie Wasze nagrania – mówił zachęcając do zgłoszeń ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.

Przesłuchania odbywać się będą przez cały grudzień, w województwie śląskim w następujących terminach: Będzin (14.12), Bielsko Biała (15.12), Częstochowa (8-9.12), Dąbrowa Górnicza (10.12), Jaworzno (13-17.12), Katowice (9.12), Łazy (9.12), Mikołów (8.12), Racibórz (15.12), Rybnik (8.12) i Tarnowskie Góry (14.12). Na wypadek, gdyby z powodu pandemii przesłuchania jednak nie mogły dojść do skutku w zaplanowanej formie w jednym lub kilku ośrodkach ze względu na przepisy epidemiczne, uczestnicy zgłaszając się zobowiązani byli także do przesłania nagrań swoich występów.

- Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Scenariusz z formułą on-line, gdzie na żywo spotkaliśmy się tylko z kilkoma finalistami podczas Koncertu Galowego, przećwiczyliśmy w ubiegłym, tak trudnym roku – wyjaśnia rzecznik prasowy Festiwalu Jarosław Ciszek.

Każdy z uczestników musi wykonać dwie (soliści i duety) lub trzy (zespoły i chóry) kolędy i pastorałki, w tym obowiązkowo jedną tradycyjną, polską. To wyraz dbałości o wielkie dziedzictwo tych pieśni i próba ożywiania wciąż na nowo tych wspaniałych utworów.
Ci, którzy w eliminacjach zaśpiewają najpiękniej awansują do finału, gdzie nie tylko powalczą o wspaniałe nagrody (nawet 10 tysięcy złotych – Grand Prix Festiwalu ufundowane przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego), ale będą mieli szansę na wielką, artystyczną przygodę oraz zaniesienie na cały świat orędzia nadziei, pokoju i miłości.

Festiwalowy finał tym razem w nowym miejscu - Będzin Arenie

Finał Festiwalu odbędzie się w tym roku w nowo powstałej hali sportowo-widowiskowej Będzin-Arena w dniach 13-15 stycznia 2022 r. Wykonawców oceniać będzie jury pod przewodnictwem prof. AM dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W jury zasiądą także prof. AM dr hab. Teresa Krasowska z Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie oraz reprezentujący Akademię Muzyczną w Katowicach prof. AM dr hab. Ewa Biegas i ks. prof. AM dr hab. Paweł Sobierajski.

Koncert Galowy (także w Będzin Arenie) w reżyserii Dariusza Wiktorowicza zaplanowano na 16 stycznia 2022 r. o godz. 16, zaś swoistym preludium Festiwalu będzie zaplanowany na 10 stycznia 2022 r. wyjątkowy koncert kolędowy zespołu "Śląsk".

- Liczymy, że nasz Festiwal jak zawsze zgromadzi setki melomanów, a nowa przestrzeń doskonale sprawdzi się i poprawi jakość odbioru. Tradycyjnie całość finału będzie dostępna dla wszystkich także dzięki transmisji internetowej na naszej stronie www.mfkip.pl – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik Festiwalu.

Festiwal ma swoje długie tradycje

Historia Festiwalu zaczęła się 28 lat temu w najstarszym kościele w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka. Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników stale rosła, a łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy uczestników.

Będziński Festiwal to wielka promocja dla młodych talentów. To też okazja do przybliżenia roli, jaką polska tradycja kolędowa ma w kształtowaniu narodowego ducha, a także popularyzowanie tradycji regionalnych i folklorystycznych – w zakresie samych kolęd i pastorałek, ale także strojów i obrzędowości. Obecność polonijnych zespołów ze wschodu to także wspaniała okazja do przypominania o polskich korzeniach mieszkańców byłych republik radzieckich i podsycanie ducha polskości.

Festiwal przeznaczony jest dla amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), jednak nasi wykonawcy co roku udowadniają, że brak wykształcenia muzycznego nie sprawia, iż są gorsi niż zawodowi muzycy. Co więcej – dzięki pasji, jaką wkładają w śpiew i znakomitym pomysłom na muzyczne aranżacje, ich wykonania niejednokrotnie zapadają w pamięć na długi czas poruszając serca słuchaczy.

Partnerem Strategicznym 28. edycji Festiwalu jest Grupa LOTOS. Festiwal – jak co roku – odbywa się pod patronatem medialnym Dziennika Zachodniego i portalu naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto