MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Matury 2016. Znamy wyniki w powiecie będzińskim.

Franciszek Latusek
archiwum DZ
Matury 2016. Znamy wyniki w powiecie będzińskim. Nowa formuła matury zebrała swoje żniwo. Powiat będziński niżej niż średnia województwa (77,6 procent) – świadectwo dojrzałości po pierwszym, majowym terminie otrzymało zaledwie 74,4 procent uczniów.

Matury 2016. Znamy wyniki w powiecie będzińskim.

Nowa formuła matury weszła w życie w 2015 roku. Przypominamy – zmianie uległa część ustna egzaminu z języka polskiego – zamiast przygotowanej wcześniej wypowiedzi, egzaminowany losuje jedno z 18 pytań, na które musi wymyślić odpowiedź, bazując na posiadanej wiedzy. Ministerstwo nie wzięło pod uwagę jedynie rzeczy tak błahej jak… internet. Młody człowiek po wyjściu z egzaminu bardzo często udostępniał wylosowane pytanie w sieci, bądź sprzedawał informację do stron skupujących pytania maturalne.
Wracając jednak do wyników. Na tle województwa, powiat będziński nie wypadł źle. Nasi uczniowie poradzili sobie lepiej niż ci z Sosnowca, Siemianowic, czy Częstochowy. Pokonali nas maturzyści z Katowic, Wodzisławia czy Cieszyna.

Licea górują nad technikami.

Tradycją stało się już że to licealiści zdają matury lepiej niż uczniowie techników. Aż 76,8 procent zdających w liceach naszego powiatu zdało (w samym Będzinie zdawalność sięgnęła 82%), podczas gdy tylko 61,5 procent uczniów techników otrzymało swoje świadectwa dojrzałości. Jest to duży rozrzut w wynikach, wynoszący 15,3 procent.

Miłość do języka ojczystego.

Bardzo dobrą zdawalność odnotowano w części humanistycznej, a dokładnie w języku polskim. Aż 99,07 procent egzaminowanych zdało egzamin z polskiego. Średni wynik prezentuje się gorzej – wynosi jedynie 59,09 procent na poziomie podstawowym i 64,77 na poziomie rozszerzonym.

Niechęć do matematyki.

Gorzej poszła matematyka. Zdało 81,15 procent. Zatrważające są jednak średnie wyniki – 50,8 procent na poziomie podstawowym i zaledwie 24,19 na poziomie rozszerzonym. Matematyka to jeden z najważniejszych przedmiotów, dlatego tak bardzo niepokojące są średnie wyniki obserwowane w powiecie będzińskim.

Język obcy prawie jak ojczysty.

Uczniowie naszego powiatu dobrze poradzili sobie z językiem angielskim. Egzamin zdało 94,6 procent uczniów. Znowu jednak obserwujemy relatywnie niskie średnie wyniki – na poziomie podstawowym maturzyści napisali egzamin na 70,3 procent, a na rozszerzonym na 52,8. Wyniki z języka obcego nowożytnego, tak rozpowszechnionego na całym świecie nie powinny być tak niskie!

Nie znają praw przyrody i własnego ciała…

Biologię w naszym powiecie pisało jedynie 100 uczniów, jednak pomimo, że biologia była ich własnym, nieprzymuszonym wyborem, wyniki były tragiczne. 31 procent to wynik zły. Bardzo wręcz zły. Szczególnie, gdy bierzemy pod uwagę, że ci maturzyści mogą nas w przyszłości leczyć czy sprzedawać nam leki.

Nie wiedzą też jak działa państwo i samorządy.

Jedynie 75 maturzystów wybrało WOS, jako swój rozszerzony przedmiot, w naszym powiecie. Swoimi wynikami udowodnili tylko niski poziom nauczania tego przedmiotu i swoją niewiedzę. Średnia wyników wyniosła tragiczne 28,13 procent.

Będzin gorszy niż Sławków.

Najwyższą zdawalność matur w powiecie będzińskim uzyskało LO im. Jana Pawła II w Sławkowie – aż 95,5 procent przystępujących do egzaminu zdało go. Na drugim miejscu plasuje się II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie, ze zdawalnością na poziomie 93,5 procent. Zaskoczeniem dla niektórych jest trzecie miejsce będzińskiego Kopernika, gdzie egzamin zdało 88 procent maturzystów. Reszta szkół zamknęła się między 80 a 50 procent.

Średnie wyniki w Będzinie.

Wyspiański, mimo że szerzej znany jest ze swoich osiągnięć artystycznych, w tym roku wypadł najlepiej wśród będzińskich liceów. Sprawdzamy, jakie przedmioty nauczane są najlepiej w II LO:

100 procent uczniów zdało język polski – ustny i pisemny, a średni wynik wynosił 63 i 66 procent.
Matematyka poszła, jak można się było domyślić, trochę
gorzej – egzamin zdało 94,4 procent. Średni wynik wyniósł zaledwie 59 procent.
Egzamin pisemny z angielskiego zdało 98,9 maturzystów, a ustny pełne 100 procent. Średnie wyniki wynosiły 73 i 78 procent.
Biologię można śmiało określić jako tragiczną – średni wynik wyniósł jedynie 23 procent.
Wiedza o społeczeństwie wygląda lepiej w porównaniu z biologią, jednak średni wynik poniżej 50 procent, tutaj 41 procent, jest nadal niezadowalający.

Kopernik, w tym roku na II miejscu w mieście, jako jedyny obserwuje stały wzrost liczby uczniów, co może zadziwiać biorąc pod uwagę niż demograficzny, którego ostatnio doświadczamy.

Pomimo, że 100 procent uczniów zdało maturę z polskiego, ich wyniki wyglądały dość przeciętnie – 57 procent z części ustnej i 61 procent z części pisemnej.
Matematyka, co zaskakuje, poszła maturzystom z „Kopernika” lepiej niż polski: egzamin zdało 91,2 procent, a średni wynik wyniósł 64 procent.
Angielski w I LO poszedł dobrze. Część ustną zdało 96,7 procent maturzystów, a pisemną 98,3 procent. Średnie wyniki wyniosły: 69 procent dla ustnego i 79 procent dla pisemnego.
Średni wynik z biologii, podobnie jak w innych szkołach, jest niższy niż 50 procent. W przypadku I LO równy jest 42 procentom.
26 procent. Tyle wyniósł średni wynik z WOSu. Ponownie przypominamy, że przedmiot ten nie był narzucany uczniom. Wybierali go sami.

III LO jest ostatnim, któremu przyglądamy się bliżej. Znany raczej z niewielkiej liczby uczniów i wspomnień o dawnej świetności w latach ’80, niż z dobrych wyników matur, „Norwid” znajduje się na trzecim miejscu wśród ponadgimnazjalnych szkół Będzina.
Wyniki z polskiego nie odbiegają w Norwidzie od reszty będzińskich liceów. Zdało 100 i 98 procent (1. Ustny; 2. Pisemny). Średnie wyniki wyniosły 65 i 63 procent.
Podobnie z matematyką – jej wyniki nie odbiegają znacznie od będzińskiego poziomu. Zdało 81,1 procent, a średni wynik wyniósł 49 procent.
Angielski ustny zdało 98 procent maturzystów, uzyskując średni wynik równy 65 procent. Część pisemną zdali wszyscy maturzyści uzyskując średni wynik o wartości 71 procent.
Biologia ponownie tragiczna – pisało 7 osób, których średni wynik wyniósł 22 procent.
Tak samo wiedza o społeczeństwie. Jedynie dwie osoby zdecydowały się na to rozszerzenie i uzyskały średni wynik niższy niż 20 procent! Zatrważające 17 procent świadczy bardzo źle o Norwidzie.

Nie jest tak wszędzie.

Aż 42 przykłady z całego województwa udowadniają, że nie jest niemożliwe uzyskanie 100 zdawalności matury. III LO w Katowicach, Technikum Energetyczne w Jaworznie, czy I LO w Gliwicach to jedne z wielu szkół, gdzie wszyscy maturzyści zdali. W Katowickim III LO biologię, z której wyniki w innych szkołach były tragiczne, maturzyści z Mickiewicza napisali średnio na 78 procent. Widać dzięki temu, że wszystko zależy od chęci do nauki maturzystów i zaangażowania nauczycieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto