Mamy mistrzów powiatu

Piotr Sobierajski
W Będzinie szachowe turnieje organizowane są coraz częściej, a młodzi adepci tej dyscypliny sportu mają okazję do podnoszenia swoich umiejętności.
W siedzibie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie na osiedlu Syberka odbyły się II Mistrzostwa Szachowe o Puchar Starosty Będzińskiego, Bożeny Respondek.

W siedzibie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie na osiedlu Syberka odbyły się II Mistrzostwa Szachowe o Puchar Starosty Będzińskiego, Bożeny Respondek. W zawodach wzięło udział 144 zawodników i zawodniczek, a zmagania na szachownicach rozgrywane były w systemie szwajcarskim na dystansie siedmiu rund po 10 minut dla zawodnika.

W kategorii szkół podstawowych zacięty bój o prymat stoczyli Bartosz Karcz (SP nr 9 w Będzinie) i Łukasz Kryszyński (SP nr 1 w Będzinie). Obaj zdobyli łącznie po 5,5 punktów, ale dzięki lepszemu współczynnikowi zwycięstw i porażek triumfował ostatecznie pierwszy z nich. Na trzeciej pozycji ukończył zawody Dawid Kośmider z SP w Wojkowicach Kościelnych, a czwarte miejsce przypadło w udziale Krzysztofowi Brzozowskiemu, reprezentantowi SP nr 2 w Czeladzi. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Agnieszka Piotrowska z SP w Sławkowie (12 pozycja łącznie), wyprzedzając Edytę Jastrzębską i Katarzynę Jasińską z SP nr 2 w Będzinie.

W tej kategorii wystartowało 71 uczniów z 13 szkół. Drużynowo najwięcej punktów zgromadzili zawodnicy SP nr 1 w Będzinie, którzy wywalczyli dzięki temu puchar starosty. Drugą pozycję zajęła SP z Wojkowic Kościelnych, a trzecie SP nr 2 z Będzina.

W kategorii szkół gimnazjalnych bezkonkurencyjni okazali się uczniowie będzińskiego Gimnazjum nr 4, którzy wywalczyli pięć pierwszych miejsc. Tutaj mistrzowskie laury zebrał Jakub Kochaniak, wyprzedzając Adriana Klamę i Bartka Klamę (cała trójka zgromadziła po 6 pkt) oraz Karola Wrońskiego i Wojtka Pieńkowskiego, którzy zdobyli punkt mniej. Dziewiątą lokatę zajęła natomiast najlepsza wśród dziewcząt Marta Kuźniar, także z Gimnazjum nr 4, a druga w tej kategorii była Anna Maluch.

W mistrzostwach uczestniczyło łącznie 53 gimnazjalistów, a drużynowo triumfowali reprezentanci Gimnazjum nr 4, przed swoimi rówieśnikami z G. nr 2 i 3.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych puchar starosty wywalczyło I LO im. M. Kopernika w Będzinie, wyprzedzając będzińskie II LO im. S. Wyspiańskiego oraz LO z Siewierza. Indywidualnie najlepszym szachistą okazał się Tomasz Kokot z I LO, zdobywając 6 pkt, przed Szymonem Grzywaczem i Zbigniewem Plackiem z II LO. Wśród dziewcząt najwyżej sklasyfikowana została Agnieszka Pawłowska z LO w Siewierzu.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc indywidualnie i drużynowo otrzymali także dyplomy, a zawodnicy, którzy zajęli pięć pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach zostali także wyróżnienia nagrodami rzeczowymi. Każdy z szachistów oraz opiekunów wrócił natomiast w mistrzostw z pamiątkowym dyplomem.

Organizatorzy imprezy (Wydział Promocji i Kultury UM) chcieli dzięki mistrzowskim zawodom jeszcze bardziej spopularyzować sport szachowy wśród dzieci i młodzieży, zintegrować środowisko szkolne, a przede wszystkim wyłonić najlepszych szachistów. Jak podkreśla Stanisław Krawczyk, sędzia szachowy, impreza była bardzo udana, a poziom reprezentowany przez uczestników wysoki.

- Impreza warta jest kontynuacji w następnych latach. Z racji dużego zainteresowania dzieci i młodzieży oraz jubileuszu 80-lecia Polskiego Związku Szachowego należałoby dalej promować tę dyscyplinę poprzez organizację różnorodnych turniejów sportowo-rekreacyjnych - podkreśla.