Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Maluchy unijne

Agnieszka Zielińska
Będzińskie przedszkolaki unijną wiedzę zdobywają przez zabawę. Może dlatego widzą wszystko tylko w jasnych barwach.  Na szczęście.
Będzińskie przedszkolaki unijną wiedzę zdobywają przez zabawę. Może dlatego widzą wszystko tylko w jasnych barwach. Na szczęście.
Dorośli biorący udział w niedawnym referendum europejskim tłumaczyli, że głosowali za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, bo robili to z myślą o swoich dzieciach i wnukach.

Dorośli biorący udział w niedawnym referendum europejskim tłumaczyli, że głosowali za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, bo robili to z myślą o swoich dzieciach i wnukach. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co wiedzą o Europie same maluchy w będzińskim Przedszkolu Miejskim nr 4.
Będzinianka, Sonia Singsawang ma 5 lat, ciemne włosy związane w kitkę, zieloną koszulkę i jasne spodnie. Jej najlepszą przyjaciółką jest Angelika Majka, wychowanka przedszkolnej "zerówki".

- Ja wiem, co to jest Europa. To taki kontynent, na którym jest też Polska. Byłem we Włoszech na wczasach, było bardzo fajnie - dodaje Dawid Kapustka, który jest uczniem będzińskiej "zerówki". - Moja mama głosowała w referendum na "tak". Ja też byłem razem z nią w lokalu wyborczym.
Sześciolatka, Ola Jabłońska, sama nawet wrzucała kartkę do urny. - To taka duża czerwona skrzynka. Inna uczennica "zerówki", Ola Śliwa, też odwiedziła z rodzicami lokal wyborczy, rodzice głosowali w Będzinie.

- Wiem co to jest Europa, ale nie wiem, jak to będzie, gdy już się tam znajdziemy. Myślę, że nikt tego nie wie. Na pewno nie trzeba się bać - opowiada Paulina Walawender, sześciolatka. - Głosowanie mi się podobało. Tak ładnie było w lokalu, kwiatuszki stały. Nie było dużo ludzi, ale też nie było całkiem pusto. Byłam ja i moi rodzice.
Paweł Masłoń tłumaczy, że Europa ma niebieską flagę i złote gwiazdki. Bardzo ładnie wyglądają takie symbole.

- W referendum brała udział moja mama - opowiada chłopiec. - Elegancko to wyglądało, jak wrzucaliśmy kartkę do urny.
W przedszkolu wychowankowie brali udział w konkursie plastycznym o Unii Europejskiej i odpowiadali na pytania na ten temat. Pomysłodawczynią zajęć była Ewa Tyde, wychowawczyni grupy "Żuczków".

Maluchy wykonały flagi państw członkowskich, flagę Polski, która ma wstąpić do Unii, oraz flagę zjednoczonej Europy z symbolicznymi gwiazdami.

- Najmłodsi bardzo chętnie biorą udział w tego typu zajęciach; bawiąc się zdobywają ogromne zasoby wiedzy i zapamiętują to na długi czas. Myślę, że kwestie dotyczące wejścia Polski do Unii Europejskiej są niezwykle ważne dla wielu osób. Ja też wzięłam udział w głosowaniu i nie wyobrażałam sobie, bym mogła postąpić inaczej - mówi Małgorzata Będkowska, dyrektor będzińskiego Przedszkola Miejskiego nr 4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto