Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekcja historii najlepsza jest w terenie

(mano)
Uczniowie i tym razem dopisali. Rajd  historyczny jest dla nich sporą atrakcją.
Uczniowie i tym razem dopisali. Rajd historyczny jest dla nich sporą atrakcją.
Po raz siódmy odbył się Zagłębiowski Rajd Szlakiem Husarii Polskiej. Organizatorami imprezy byli zarząd Oddziału PTTK w Będzinie i wydział edukacji UM, a współorganizatorami Miejskie Zespoły Szkół nr 1 i nr 3.

Po raz siódmy odbył się Zagłębiowski Rajd Szlakiem Husarii Polskiej. Organizatorami imprezy byli zarząd Oddziału PTTK w Będzinie i wydział edukacji UM, a współorganizatorami Miejskie Zespoły Szkół nr 1 i nr 3.

Pierwsza grupa uczestników rajdu wyruszyła z Ośrodka Kultury o godzinie 9, a pozostałe dwie w odstępach kolejnych co pół godziny. Meta rajdu była w Grodźcu.

— Rajd jest organizowany dla uczczenia święta niepodległości i mogą w nim uczestniczyć drużyny zgłoszone przez szkoły, organizacje młodzieżowe i społeczne oraz turyści indywidualni — mówi Marzena Karolczyk, rzeczniczka prasowa UM.

Szlak husarii polskiej odwzorowuje przemarsz wojsk, począwszy od Będzina (gdzie poseł cesarza Leopolda prosił króla o przyspieszenie marszu, a będzińscy mieszczanie podjęli 20 sierpnia 1683 roku Jana III Sobieskiego wspaniałą ucztą) przez Bytom, Tarnowskie Góry, Gliwice, Rudy, Racibórz, a następnie prowadzi przez terytoria obecnych republik Czech, Słowacji i Austrii pod Wiedeń, gdzie w okolicach wzgórza Kahlenberg miała miejsce decydująca bitwa.

Trasę rajdu zróżnicowano w zależności od wieku oraz zaawansowania uczestników. Osoby średnio zaawansowane i młodzież szkół ponadgimnazjalnych przemierzały miasto szlakiem czerwonym Husarii Polskiej o długości 8,9 km. Trasa prowadziła m.in. przez plac 3 Maja, Wzgórze Zamkowe, Pałac Mieroszewskich, Las Grodziecki, Górę św. Doroty.

Dla uczestników najmłodszych w ramach „Pierwszego Kroku Turystycznego” przygotowano trasę o długości 6,3 km, prowadzącą nieopodal Pałacu Mieroszewskich przez os. Zamkowe, Las Grodziecki, Górę św. Doroty do Miejskiego Zespołu Szkół nr 3.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe breloczki, dyplomy, gorący posiłek na mecie, potwierdzenie punktów do odznaki OTP lub Siedmiomilowe Buty, konkursy z nagrodami, opiekę przewodników na trasie rajdu.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto