MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Laserem zaopiekują się uczniowie ze Sławkowa

Katarzyna Kapusta, Tomasz Szymczyk
arc
Laserem zaopiekująsię uczniowie ze Sławkowa. Koń Laser będzie uczestniczył w hipoterapii dzieci z ZSS w Sosnowcu. W jego utrzymaniu będą także pomagać uczniowie ze Sławkowa.

Laserem zaopiekują się uczniowie ze Sławkowa.

W Zespole Szkół Specjalnych nr 4 przy ul. Franciszkańskiej w Sosnowcu konie to już codzienność. Zajęcia z hipoterapii prowadzone są tutaj od 2011 roku. Z dziećmi i młodzieżą pracują tu dwa kucyki i dwa konie. W ubiegłym tygodniu szkoła oficjalnie otrzymała nowego konia , 10-letniego Lasera. Pomoc w utrzymaniu konia zaoferował Sławków. Gmina będzie przekazywać pieniądze na wyżywienie i opiekę nad koniem.

Laser będzie pomagał chorym dzieciom
- Będzie służył do hipoterapii dzieci starszych. To hucuł, ale wysoki i szczupły koń. Będzie brał te dzieci, które mają ponad 1,60 metra. Dwa kuce służą do wczesnego wspomagania, drugi koń, Parkur, do dzieci z klas początkowych - wyjaśnia Iwona Durek-Sypek, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 4.

Laser to kolejny koń podarowany ZSS nr 4 przez klub Gaja. - To cudowny i bardzo drogi prezent. Laser to nasz nowy przyjaciel i niesamowicie ważna postać w naszej szkole. Atlantyk poszedł na emeryturę. Przebywa już na Mazurach. Jest już wolnym koniem. Zmiana konieczna była ze względu na jego stan zdrowia - opowiada pani dyrektor. Klubowi Gaja udało się sfinansować zakup konia dzięki prowadzonej akcji „Zbieraj makulaturę - ratuj konie”.

- Zebraliśmy 3500 ton makulatury. Mamy nadzieję, że coraz więcej szkół, firm czy urzędów będzie się przyłączać do naszej akcji i będziemy mogli ratować te konie. Laser po czasie spędzonym w szkole przejdzie na zasłużoną emeryturę - mówi Jolanta Migdał z klubu Gaja.

Końmi przy szkolę opiekują się więźniowie
Przy koniach w szkole nadal pomagać będą więzniowie z Zakładu Karnego w Wojkowicach.
- Współpracujemy ze szkołą już od 2009 roku. Początkowo była to pomoc przy pracach remontowych i konserwatorskich, ale bardzo często nasi podopieczni pomagali znieść wózek czy przenieść cięższe dziecko. Sami zaczęliśmy dostrzegać zalety pracy w takim środowisku. Kolejnym krokiem był moment pojawienia się koni. Współpraca jest ważna. To miejsce, w którym skazani spotykają się z dziećmi chorymi. Tym samym to zderzenie ze światem, który uczy troski i odpowiedzialności. Więźniowie uczą się, że mogą być komuś potrzebni - mówi mjr Joanna Korczyńska, rzecznik wojkowickiego Zakładu Karnego.

Hipoterapia to jednak przede wszystkim olbrzymia korzyść dla uczniów ZSS nr 4. Do zajęć z końmi nie trzeba ich długo namawiać.
- Dzieci uczą się wszystkiego, co jest związane z koniem. Rehabilitacja ma szeroki aspekt, bo wspomaga rozwój ruchowy, emocjonalny i społeczny. Uczy także wielu czynności, które mają wpływ na życie codzienne. Dziecko uczy się na przykład zamiatać liście, potem będzie umiało sprzątać. Sprzątamy okolice stajni, padoki. Hipoterapia daje ogromne możliwości, zwłaszcza dziecom, które są porażone i jeżdzą na wózkach. Dzieci takie jeżdżą na koniach i uczą się też prowadzić konia na wodzach - opowiada Beata Marzec z ZSS nr 4.

Ale posiadanie konia ma również inny aspekt - logistyczny. Nawóz i zużytą słomę często odbierają działkowicze. Na szkolnym podwórku pojawiają się już za to pieczarki.

Sławków zaoferował pomoc w utrzymaniu
Pomoc w utrzymaniu konia zaoferował Sławków. Skąd ten pomysł? Laser został uratowany przez Klub Gaja. Teraz jego opiekunami będzie też młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie.

- Wszystko zaczęło się trzy lata temu. Młodzież postanowiła wtedy zbierać makulaturę, a środki przeznaczać na ratowanie życia koni. Szkoła nawiązała współpracę z Klubem Gaja. Uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy bardzo chętnie włączyli się w tę akcję - mówi nam dyrektorka Zespołu Szkół w Sławkowie Danuta Janik.

Fundusze na utrzymanie Lasera pochodzić będą między innymi z cyklicznych zbiórek makulatury.
- Do tej pory ratowaliśmy konie od rzezi. Teraz będziemy też opiekować się Laserem. Dla mnie najważniejsze jest to, że wszystko to będzie służyć niepełnosprawnym dzieciom, które potrzebują hipoterapii. Odwiedziliśmy Lasera po raz pierwszy kilka dni temu. Jest bardzo spokojny i przyjacielsko nastawiony do ludzi - opowiada Konrad Siutka, uczeń II klasy liceum w Zespole Szkół w Sławkowie. Uczniowie szkoły włączą się też w pozyskiwanie paszy dla Lasera. Miesięczny koszt utrzymania konia to około 300 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto