Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ktoś podrzucił nielegalne odpady do Sławkowa. To m.in. pozostałości budowlane i części samochodowe

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Odpady komunalne, remontowo-budowlane oraz części samochodowe porzucone zostały w rejonie ulicy Świerkowej w Sławkowie 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Odpady komunalne, remontowo-budowlane oraz części samochodowe porzucone zostały w rejonie ulicy Świerkowej w Sławkowie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sławków
Ktoś podrzucił kilka worków odpadów do Sławkowa. Odpady komunalne, remontowo-budowlane oraz części samochodowe porzucone zostały kilka dni temu w rejonie ulicy Świerkowej.

Worki z odpadami znalezione zostały na poboczu drogi prowadzącej z Grońca w rejon zbiornika na Gozicy. Na miejsce udali się pracownicy urzędu miasta, którzy przeszukali odpady w poszukiwaniu śladów wskazujących na ich właściciela. W efekcie sprawa została przekazana organom ścigania i Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Katowicach z prośbą o przeprowadzenie kontroli w jednej z firm prowadzących działalność na terenie Sosnowca.

Urząd miasta prosi każdego, kto może pomóc w ustaleniu sprawcy o kontakt. Informację można przekazać zarówno do UM Sławków, jak i straży miejskiej lub policji. Można to uczynić również zupełnie anonimowo.

- Nie może być przyzwolenia na tego typu działania. Dziś każdy mieszkaniec wnoszący opłaty za wywóz odpadów może tego typu zbędnych rzeczy pozbyć się w ramach zbiórki lub wywieźć je do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Osoby, które zaśmiecają przestrzeń publiczną będą przez nas ścigane i z całą surowością napiętnowane – podkreśla zaangażowany w sprawę ujawnienia sprawców radny miejski Grzegorz Maciążek.

Podrzucanie odpadów to wciąż duży problem dla lokalnych władz czy Lasów Państwowych. Dlatego jesienią 2022 roku w Katowicach powstał szósty w kraju Wydział do Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Nowy Wydział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ściśle współpracuje z Policją, Krajową Administracją Skarbową, Inspekcją Transportu Drogowego czy Strażą Graniczną.

Zmienione zostały też przepisy w zakresie odpowiedzialności karnej. Sankcje są wyższe. W typie podstawowym do 10 lat pozbawienia wolności, w typie kwalifikowanym nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Wprowadzenie sankcji, przy popełnieniu tego rodzaju przestępstw nawet do wysokości 10 mln zł.

- To są już kary dotkliwe, które powinny zniechęcić przestępców do prowadzenia tego typu działań – mówił minister Michał Wójcik.

W 2015 roku wniesiono zaledwie 39 aktów oskarżenia przeciwko przestępcom środowiskowym, w 2022 r. ich liczba wynosi około 1000. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach jeszcze w 2018 roku odnotował ok. 1200 interwencji, ale w 2021 roku było ich już ponad 1850.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ktoś podrzucił nielegalne odpady do Sławkowa. To m.in. pozostałości budowlane i części samochodowe - Będzin Nasze Miasto

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto