Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Którędy te drogi?

Magdalena Nowacka
Tomasz Delowski i Irena Stelmach nad mapą przestrzennego zagospodarowania gminy.
Tomasz Delowski i Irena Stelmach nad mapą przestrzennego zagospodarowania gminy.
Podczas ostatniej sesji radni dyskutowali nad uchwałą dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Grodziec. W najbliższym czasie planowane są tam budowy dróg i obwodnic.

Podczas ostatniej sesji radni dyskutowali nad uchwałą dotyczącą planu zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Grodziec. W najbliższym czasie planowane są tam budowy dróg i obwodnic.

- Chodzi konkretnie o części Grodźca od ulicy Wolności i Barlickiego do granic z Wojkowicami. Ważne dla nas jest skomunikowanie tej części dzielnicy - mówi Tomasz Delowski, naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego UM.

Okazało się jednak, że tak zasugerowane rozwiązania nie wszystkim mieszkańcom przypadły do gustu.

- Problem przy tym zagospodarowaniu dotyczy terenów za cmentarzem w kierunku domków fińskich. Tam mieszkańcy mają wąskie działki (o szerokości 5-10 metrów), ale bardzo długie. Nie wszyscy byli za tym, by tu została poprowadzona droga - mówi Marek Bugajski, radny z Grodźca.

Po debatach, uchwała została jednak przyjęta.

- Plan został zaakceptowany pod warunkiem, że w ciągu trzech miesięcy miasto przystąpi do wprowadzania poprawek w jego konfliktowej części. Trzeba było tak zrobić, bo gdybyśmy go teraz odrzucili, wszelkie prace zostałyby zablokowane - dodaje radny Bugajski.

Co w najbliższym czasie zmieni się w dzielnicy Grodziec, zanim ruszą prace związane z budową poszczególnych dróg? Po pierwsze, ma zostać przebudowana kanalizacja.

- Chcemy, żeby w ciągu najbliższych 5-6 lat, powstała obwodnica łącząca tereny po kopalni z ulicą Boleradz. Mamy nadzieję, że dzięki temu zainteresowanie inwestorów tymi terenami wzrośnie. Dlatego właśnie ta obwodnica jest jedną z ważniejszych inwestycji w przygotowanym planie zagospodarowania - dodaje naczelnik Delowski.

Grodziec to trudne miejsce do przebudowania, bo większość terenów jest prywatnych, a poza tym występuje tu znaczne rozdrobnienie gruntów. Trudno więc czasem uzyskać zgodę kilkunastu właścicieli działek położonych obok siebie. Dlatego uchwalenie planu ma, zdaniem naczelnika Delowskiego, ułatwić mieszkańcom prowadzenie inwestycji, uniezależniając ich zamierzenia od sąsiedzkich konfliktów.

- Bardzo zależy nam na uregulowaniu tych stref przestrzennych, które są najbardziej zurbanizowane, czyli w zakolu ulicy Barlickiego, między kościołem a Domem Kultury - dodaje naczelnik.



Można budować

Ale nie tylko drogi są najważniejszym punktem zagospodarowania dzielnicy. Na terenie Grodźca wyznaczono dwa nowe, bardzo atrakcyjne tereny pod zabudowę mieszkaniową: w sąsiedztwie pałacu Ciechanowskich i w okolicy ulicy Różyckiego.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto