Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalniana cechownia w Czeladzi wygląda GENIALNIE! Szczególnie zachwyca nocą. Kiedy finał remontu i inauguracja?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak prezentuje się budynek byłej cechowni kopalni Saturn w Czeladzi na finiszu przebudowy. Szczególnie interesująco wygląda nocą, kiedy jest oświetlony 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak prezentuje się budynek byłej cechowni kopalni Saturn w Czeladzi na finiszu przebudowy. Szczególnie interesująco wygląda nocą, kiedy jest oświetlony Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Sebastian Musiał Photography
Kopalnia Saturn w Czeladzi ma swoje prawdziwe, drugie życie. Pięknie prezentuje się podświetlony budynek byłej cechowni, którego gruntowna przebudowa zmierza do finału. Wiemy już, że inauguracja tego obiektu po remoncie zaplanowana została na początek grudnia.

Finał w październiku, inauguracja w Barbórkę

Czeladź dba o swoje dziedzictwo kulturowe, a także przemysłowe. Kilka budynków, świadczących o górniczej przeszłości miasta, na terenie byłej kopalni Saturn, zostało już całkowicie odnowionych, a dziś znów służą mieszkańcom. To m.in. budynek byłych warsztatów elektrycznych oraz transformatorów, gdzie swoją siedzibę znalazło Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej, a od lat na wystawy, recitale, warsztaty zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia. Teraz czas na byłą cechownię, która przez lata stała opuszczona, ale teraz prezentuje się doskonale.

- Remont całości ma się zakończyć w październiku. W listopadzie będą odbiory a jak wszystko pójdzie dobrze, to w grudniu, z okazji Dnia Górnika, chcielibyśmy pokazać obiekt po remoncie mieszkańcom, a zwłaszcza byłym górnikom kopalni Saturn, jako swoisty barbórkowy prezent – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Już teraz szczególnie ciekawie była cechownia prezentuje się na nocnych zdjęciach, które mamy dla was w naszej galerii.

Tak prezentuje się budynek byłej cechowni kopalni Saturn w Czeladzi na finiszu przebudowy. Szczególnie interesująco wygląda nocą, kiedy jest oświetlony 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kopalniana cechownia w Czeladzi wygląda GENIALNIE! Szczególn...

- Choć, nie jest to jeszcze kompletne podświetlenie, to cechownia już świetnie nocą się prezentuje. Musimy jednak popracować nad zegarem, bo cyferblat jest zbyt mało czytelny zarówno w dzień, jak i w nocy – zaznaczył burmistrz Czeladzi.

Wieża zegarowa, oprócz swojej funkcji informacyjnej o aktualnej godzinie stanie się też wieżą widokową.

Całkowita metamorfoza. Muzeum i nowoczesna mediateka

Wykonawca prac – firma Anna-Bud – zaczął całe przedsięwzięcie od prac związanych ze wzmocnieniem, konserwacją, a w większości odtworzeniem istniejących murów oraz konstrukcji. Rozprowadzone zostały również po obiekcie instalacje sanitarne i elektryczne.

Potem została zamontowana drewniana nadbudówka wieży. By umożliwić dostęp do przeźroczystego zegara należało zmienić jej konstrukcję, ponieważ istniejąca była zbyt wąska, aby zmieścić w niej schody. Ostatecznie okazało się, że jej nowy kształt nie do końca spełnia oczekiwania, tak więc cała konstrukcja kilka razy była poprawiana.

W budynku byłej kopalnianej cechowni powstanie Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu. Będzie też budynek nowoczesnej mediateki, który powstał od podstaw, a ma wygląd czarnej, ogromnej bryły. Sali muzealnej towarzyszyć mają pracownie dla pracujących tam muzealników. Nad głównym pomieszczeniem muzealnym zawiśnie natomiast sala konferencyjna w kształcie bryły węgla na około 150 miejsc.

Część głównej bryły budynku będzie przygotowana do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni. Zmieniło się także otoczenie cechowni, pojawiły się ławki, zieleń, a jedną z unikatowych atrakcji dla najmłodszych jest plac zabaw w postaci górniczej kopalni, wraz z wieżą wyciągową. Inwestycja będzie kosztowała około 31 mln zł, w tym prawie 20 milionów złotych to unijna dotacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto