Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kolędowali ile sił!

Magdalena Nowacka
Zespół wokalno-instrumentalny Of Course z Sosnowca śpiewał piękne kolędy.
Zespół wokalno-instrumentalny Of Course z Sosnowca śpiewał piękne kolędy.
Przez trzy dni w Szkole Muzycznej i na deskach Teatru Dzieci Zagłębia trwały przesłuchania eliminacyjne X Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Zorganizowało go Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Kurii ...

Przez trzy dni w Szkole Muzycznej i na deskach Teatru Dzieci Zagłębia trwały przesłuchania eliminacyjne X Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Zorganizowało go Duszpasterstwo Dzieci i Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Do grudniowych eliminacji przeprowadzonych w 25 miastach Polski i w Równem na Ukrainie, zgłosiło się około 20 tysięcy osób. W będzińskich przesłuchaniach finałowych wzięło udział 27 chórów, 28 zespołów wokalnych, 26 zespołów wokalno-instrumentalnych, schole, 3 duety i 33 solistów. Były kolędy hiszpańskie, regionalne i w stylu szant.

Przy wejściu do Szkoły Muzycznej stolik, czyli recepcja.

Przy nim kilku wolontariuszy. Dzięki nim nikt nie czuł się zagubiony. Można było też kupić płytę z kolędami, śpiewanymi podczas wszystkich edycji festiwalu, kalendarze i plakaty.

Bez nich byłby chaos

- Czwarty rok pomagam w organizacji. Jestem w klasie maturalnej w II LO im. S. Wyspiańskiego. Choć mam dużo nauki, nawet przez moment nie pomyślałam, by zrezygnować z pomocy Festiwalowi - opowiada Żaneta Pasek. - Razem z koleżankami i kolegami jesteśmy tu od rana do wieczora. Prowadzimy zespoły do sal, gdzie mogą ćwiczyć przed występem, zbieramy dla nich potrzebne informacje, kierujemy na obiad. W tym roku chyba wszyscy z naszej szkoły chcieli pomagać. Myślę, że dzięki nam żaden z uczestników nie ma wrażenia bałaganu, mimo tego, że występujących jest naprawdę dużo.

Scena w szkole wygląda imponująco. Złoto-granatowe dekoracje rozgwieżdżonego nieba i żywe choinki tworzą wyjątkowy efekt.

W świetle gwiazd

Śpiewa zespół wokalno-instrumentalny Of Course z Sosnowca. Wysoka blondynka, Magdalena Kaczmarska, jest wokalistką, akompaniuje też na fujarce. Razem z nią sami chłopcy. Tomek Hejnowicz na skrzypcach, Marceli Garncarz na bębnach, Krzysztof Skórka i Mikołaj Mika na gitarach. Prezentują kolędy "Anioł pasterzom mówił", "Złotą Jerozolimę" i kolędę napisaną przez Mikołaja "A ty śpij". Nie widać po nich tremy.

- Nie jesteśmy pierwszy raz na tym festiwalu, choć debiutujemy w tym składzie. Magda z Tomkiem dotarli do finału cztery lata temu - opowiadają chłopcy.

Są nie tylko zespołem, ale i grupą przyjaciół. W ich repertuarze przeważają pieśni religijne, dlatego często grają w kościołach Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Mają jednak i lżejszy repertuar, np. szanty.

- Do festiwalu przygotowywaliśmy się miesiąc, ćwiczyliśmy trzy razy w tygodniu. Z występu jesteśmy zadowoleni, bo poziom jest wysoki - przyznała Magda.

Z sentymentem potraktowała występ na tej scenie, bo jest absolwentką szkoły.

Wielka gala

Na koncert galowy w Sanktuarium Golgoty Wschodu (kościół w dzielnicy Syberka) jak zwykle przyszło mnóstwo słuchaczy.
Jury (profesor Andrzej Banasiewicz, profesor Mirosława Knapik i ksiądz doktor Zenon Kołodziejczak) do końca trzymało wyniki w tajemnicy. Jednak większość uczestników zgodnie twierdziła, że największe emocje towarzyszyły podczas samych przesłuchań.

- Warto tu przyjechać nie tylko dla wygranej. Najlepsza jest niepowtarzalna atmosfera. Dlatego wielu z nas, nie bacząc na pogodę i odległość, marzy, aby się tu znaleźć. Sam udział to już wielkie wyróżnienie - podkreślały Marta Kerner i Katarzyna Kazuła z Kędzierzyna-Koźla.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto